Erik Damgaard: På vej tilbage mod tinderne

Erik Damgaards drøm om at vende tilbage til it-verdenen kan blive lang, men er ikke umulig, vurderer en professor i aktiehandel.

Artikel top billede

Læs også: Sådan kan Erik Damgaard vinde sit it-ry tilbage.

Ifølge Berlingske Tidende har den tidligere Navision-milliardær et helt nyt it-projekt på tegnebrættet.

Erik Damgaard har gennem de seneste år udviklet en platform til handel med valuta og aktier.

Foreløbig er der kun kommet ganske få oplysninger om selve systemet, men Erik Damgaard siger ifølge Berlingske Tidende, at systemet er beregnet til robot-handel, også kaldet algoritme-trading.

Ud fra fastsatte indikatorer og historiske data fra aktiemarkedet kan systemet automatisere handelsprocesserne.

Erik Damgaard vil levere platformen, hvor aktiehandleren så selv konstruerer de algoritmer, som vedkommende vil handle efter.

Kendt siden 80'erne

Ifølge Søren Hvidkjær, der er professor på CBS og specialist i finansiering og aktiemarkedet, har denne automatisering af aktiehandlerne fundet sted i mange år.

"Jeg kender ikke den omtalte løsning og kan derfor kun kommentere på automatiseringen som generel måde at handle aktier på," siger Søren Hvidkjær.

"Algoritme-handel er basalt set bare en computerhandel, der afvikles efter bestemte modeller, og det begreb har man kendt siden 80'erne," siger han.

"Det er en meget populær måde at handle på specielt til det, man kalder højfrekvente handler, hvor aktier handles over meget kort tid. Sådanne teknologier er eksempelvis inde over op mod to tredjedele af alle handler på Nasdaq," siger han.

"Helt generelt er der således en meget høj grad af automatisering i dagens aktiehandler."

Måske et fundament

Den populære handelsform giver måske et fundament, som Erik Damgaards løsning kan bygges på.

"Det handler meget om hastighed, og vi er derhenne, hvor afstanden til handelsstedet er af betydning, fordi man kun kan operere med lysets hastighed," siger Søren Hvidkjær.

"Der findes handelsløsninger i dag, men hvis der er tale om en god infrastruktur, der er nem at bruge, og hvor handlen kan eksekveres hurtigt, vil jeg ikke udelukke, at en ny platform kan blive en succes," vurderer han.

"Men den skal skabe nye muligheder for investorerne."

Læs også: Sådan kan Erik Damgaard vinde sit it-ry tilbage.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job