Erik Damgaard: På vej tilbage mod tinderne

Erik Damgaards drøm om at vende tilbage til it-verdenen kan blive lang, men er ikke umulig, vurderer en professor i aktiehandel.

Artikel top billede

Læs også: Sådan kan Erik Damgaard vinde sit it-ry tilbage.

Ifølge Berlingske Tidende har den tidligere Navision-milliardær et helt nyt it-projekt på tegnebrættet.

Erik Damgaard har gennem de seneste år udviklet en platform til handel med valuta og aktier.

Foreløbig er der kun kommet ganske få oplysninger om selve systemet, men Erik Damgaard siger ifølge Berlingske Tidende, at systemet er beregnet til robot-handel, også kaldet algoritme-trading.

Ud fra fastsatte indikatorer og historiske data fra aktiemarkedet kan systemet automatisere handelsprocesserne.

Erik Damgaard vil levere platformen, hvor aktiehandleren så selv konstruerer de algoritmer, som vedkommende vil handle efter.

Kendt siden 80'erne

Ifølge Søren Hvidkjær, der er professor på CBS og specialist i finansiering og aktiemarkedet, har denne automatisering af aktiehandlerne fundet sted i mange år.

"Jeg kender ikke den omtalte løsning og kan derfor kun kommentere på automatiseringen som generel måde at handle aktier på," siger Søren Hvidkjær.

"Algoritme-handel er basalt set bare en computerhandel, der afvikles efter bestemte modeller, og det begreb har man kendt siden 80'erne," siger han.

"Det er en meget populær måde at handle på specielt til det, man kalder højfrekvente handler, hvor aktier handles over meget kort tid. Sådanne teknologier er eksempelvis inde over op mod to tredjedele af alle handler på Nasdaq," siger han.

"Helt generelt er der således en meget høj grad af automatisering i dagens aktiehandler."

Måske et fundament

Den populære handelsform giver måske et fundament, som Erik Damgaards løsning kan bygges på.

"Det handler meget om hastighed, og vi er derhenne, hvor afstanden til handelsstedet er af betydning, fordi man kun kan operere med lysets hastighed," siger Søren Hvidkjær.

"Der findes handelsløsninger i dag, men hvis der er tale om en god infrastruktur, der er nem at bruge, og hvor handlen kan eksekveres hurtigt, vil jeg ikke udelukke, at en ny platform kan blive en succes," vurderer han.

"Men den skal skabe nye muligheder for investorerne."

Læs også: Sådan kan Erik Damgaard vinde sit it-ry tilbage.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos