Artikel top billede

Sådan kan Erik Damgaard vinde sit it-ry tilbage

Erik Damgaard får svært ved at tilbageerobre sin position som super-programmøren, men spiller han sine kort rigtigt, kan "Erik og Anni-tiden" gøres til en fordel, vurderer en kommunikationsekspert.

Erik Damgaard har i de seneste år være mest kendt for sit ægteskab med Anni Brinch (tidligere Fønsby) og jetset-livet.

Ifølge Berlingske Tidende vil han dog tilbage til it-branchen og har i det seneste år arbejdet med at udvikle et handelssystem til valuta- og aktiehandel.

Springet fra medie-begivenhed til top-programmør kan blive svært, vurderer en livsstilsekspert, der dog ikke dømmer ham ude.

"Han står rimelig ramponeret tilbage både økonomisk og på imagesiden, hvor han fremstår som den lidt komiske del af duoen Anni og Erik," siger Henrik Byager, kommunikationsekspert med speciale i medier og livsstil.

"Derfor er der nogle hurdler, der skal overstiges. Men i forretningsverdenen handler det om penge. Kommer han med et projekt, som kan blive en god forretning, er folk villige til at gå rigtig langt, med mindre projektet bliver koblet op på den kulørte del af hans verden."

Hvis det er tilfældet, vurderer Henrik Byager, at der vil sidde en hær af journalister og lede efter den kritiske vinkel, hvilket kan skræmme investorer væk.

Læs også: Ny Damgaard-idé kan give bonus

"Anni og Erik" kan vendes til fordel

Henrik Byager sender dog langt fra Erik Damgaard til tælling.

"Hvis han kommer med en killer-applikation, så kan billedet tippe rundt til en situation, hvor folk vil sige: Nu kommer den fortabte søn tilbage på sporet."

"Det etablerede erhvervsliv har dog i stor stil vendt ham ryggen, så hans produkt skal virkelig være godt. Hvis der er den mindste svaghed i det, vil han få nogle drøje hug."

Henrik Byager eksemplificerer Erik Damgaards tilbagekomst med en anden finanspersonlighed.

"Klaus Riskær Pedersen er et eksempel på, at man kan skabe nye forretninger på trods af noget, der vel godt kan kaldes en blakket fortid."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere