Intel betaler Nvidia 8,6 mia. kroner for fredsaftale

Intel må til lommerne og finde 8,6 milliarder kroner, som selskabet betaler til Nvidia for at lukke langvarig patent-strid.

Artikel top billede

Læs også: Nvidia og Intel i benhård juridisk processor-tvist.

Computerworld News Service: Intel og Nvidia har underskrevet en såkaldt patent cross-licensing-aftale og derved afsluttet et langvarigt juridisk slagsmål mellem de to virksomheder, oplyser Intel mandag.

Med forliget indvilger Intel i at betale Nvidia 8,6 milliarder kroner, oplyser Intel i en pressemeddelelse.

"Denne aftale ... sikrer patentfreden og beskytter den fortsatte frihed i produktdesignet," udtaler Doug Melamed, der er senior vice president og juridisk chef hos Intel.

"Den gør det også muligt for virksomhederne at fokusere deres kræfter på innovation og udviklingen af nye, innovative produkter."

Begge virksomheder får licenser til hinandens patenter i kraft af denne aftale.

Gensidige beskyldninger

Nvidia, som producerer chipsæt til at hjælpe CPU'er med at kommunikere med komponenter såsom netværks- og storage-controllere, havde beskyldt Intel for urimelig handelspraksis i den langvarige kamp med Intel om licensering af patenter.

Begge virksomheder beskyldte hinanden for at bryde en chip-licenserings-aftale, der blev underskrevet i 2004.

Intel sagsøgte Nvidia i februar 2009 med det mål at få rettens ord for, at Nvidia ikke havde licens til at producere chipsæt, der var kompatible med processorer fra Intel med integrerede hukommelses-controllere såsom Intels mikroprocessorer Nehalem.

Du kan læse mere om denne sag her.
Den langsigtede licenserings-aftale, der blev offentliggjort mandag udgør afslutningen på dette søgsmål, oplyser Intel i pressemeddelelsen.

Efter Intels søgsmål i February 2009 indgav Nvidia et modsøgsmål, hvor virksomheden hævdede, at de tidligere aftaler dækkede DMI (direct media interface) bus for Intels CPU'er.

Intel vil påbegynde udbetalingerne til Nvidia i denne måned og begynder med godt 1,7 millioner kroner i næste uge. Der vil herefter falde en årlig betaling indtil januar 2016, oplyser pressemeddelelsen.

Læs også: Nvidia og Intel i benhård juridisk processor-tvist.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS