Rygte: Apple arbejder på lynhurtig chip til iPhone 5

Apple er gået i gang med udviklingen af en ny superchip til næste generation af iPad og iPhone. Se her, hvad chippen angiveligt kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at udvikle en ny version af A4-processoren til den kommende iPhone 5.

Sådan lyder rygterne fra Taiwan, hvor Apple får samlet langt de fleste af sine apparater.

Ifølge rygterne, der kommer fra den taiwanske produktionsbranche, har Apple været i kontakt med en række komponent-producenter i Taiwan for at drøfte udviklingen af en ny A4-chip.

Det er planen, at den nye chip skal bruges til de næste generationer af både iPhone og iPad.

Så dagens lys i januar

A4-chippen blev introduceret i januar 2010, da Apple sendte iPad på gaden. Siden er chippen blevet anvendt i iPhone 4, fjerde generation af iPod Touch og i anden generation af Apple TV.

A4 er baseret på ARM's arkitektur og bygges af Samsung. Den er baseret på det såkaldte System-on-Chip princip, hvor alle kompontenter er integreret i et enkelt kredsløb.

Problemet for A4 er imidlertid, at den har en clockhastighed på 1 Ghz, og det kan meget vel være for lidt til de krav, der stilles til anden generation af iPadden.

Ifølge brancherygterne arbejdes der med ideer om at udstyre den nye chip med dual-PowerVR SGX 543 grafik-kort. I dag er iPadden udstyret med PowerVR SGX 535.

Denne opgradering vil sætte skub på opløsningen af både grafik og video.

Ifølge brancherygterne overvejer Apple at kalde den nye processor for A8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job