Rygte: Apple arbejder på lynhurtig chip til iPhone 5

Apple er gået i gang med udviklingen af en ny superchip til næste generation af iPad og iPhone. Se her, hvad chippen angiveligt kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at udvikle en ny version af A4-processoren til den kommende iPhone 5.

Sådan lyder rygterne fra Taiwan, hvor Apple får samlet langt de fleste af sine apparater.

Ifølge rygterne, der kommer fra den taiwanske produktionsbranche, har Apple været i kontakt med en række komponent-producenter i Taiwan for at drøfte udviklingen af en ny A4-chip.

Det er planen, at den nye chip skal bruges til de næste generationer af både iPhone og iPad.

Så dagens lys i januar

A4-chippen blev introduceret i januar 2010, da Apple sendte iPad på gaden. Siden er chippen blevet anvendt i iPhone 4, fjerde generation af iPod Touch og i anden generation af Apple TV.

A4 er baseret på ARM's arkitektur og bygges af Samsung. Den er baseret på det såkaldte System-on-Chip princip, hvor alle kompontenter er integreret i et enkelt kredsløb.

Problemet for A4 er imidlertid, at den har en clockhastighed på 1 Ghz, og det kan meget vel være for lidt til de krav, der stilles til anden generation af iPadden.

Ifølge brancherygterne arbejdes der med ideer om at udstyre den nye chip med dual-PowerVR SGX 543 grafik-kort. I dag er iPadden udstyret med PowerVR SGX 535.

Denne opgradering vil sætte skub på opløsningen af både grafik og video.

Ifølge brancherygterne overvejer Apple at kalde den nye processor for A8.

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S