Rygte: Apple arbejder på lynhurtig chip til iPhone 5

Apple er gået i gang med udviklingen af en ny superchip til næste generation af iPad og iPhone. Se her, hvad chippen angiveligt kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at udvikle en ny version af A4-processoren til den kommende iPhone 5.

Sådan lyder rygterne fra Taiwan, hvor Apple får samlet langt de fleste af sine apparater.

Ifølge rygterne, der kommer fra den taiwanske produktionsbranche, har Apple været i kontakt med en række komponent-producenter i Taiwan for at drøfte udviklingen af en ny A4-chip.

Det er planen, at den nye chip skal bruges til de næste generationer af både iPhone og iPad.

Så dagens lys i januar

A4-chippen blev introduceret i januar 2010, da Apple sendte iPad på gaden. Siden er chippen blevet anvendt i iPhone 4, fjerde generation af iPod Touch og i anden generation af Apple TV.

A4 er baseret på ARM's arkitektur og bygges af Samsung. Den er baseret på det såkaldte System-on-Chip princip, hvor alle kompontenter er integreret i et enkelt kredsløb.

Problemet for A4 er imidlertid, at den har en clockhastighed på 1 Ghz, og det kan meget vel være for lidt til de krav, der stilles til anden generation af iPadden.

Ifølge brancherygterne arbejdes der med ideer om at udstyre den nye chip med dual-PowerVR SGX 543 grafik-kort. I dag er iPadden udstyret med PowerVR SGX 535.

Denne opgradering vil sætte skub på opløsningen af både grafik og video.

Ifølge brancherygterne overvejer Apple at kalde den nye processor for A8.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS