Rygte: Apple arbejder på lynhurtig chip til iPhone 5

Apple er gået i gang med udviklingen af en ny superchip til næste generation af iPad og iPhone. Se her, hvad chippen angiveligt kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at udvikle en ny version af A4-processoren til den kommende iPhone 5.

Sådan lyder rygterne fra Taiwan, hvor Apple får samlet langt de fleste af sine apparater.

Ifølge rygterne, der kommer fra den taiwanske produktionsbranche, har Apple været i kontakt med en række komponent-producenter i Taiwan for at drøfte udviklingen af en ny A4-chip.

Det er planen, at den nye chip skal bruges til de næste generationer af både iPhone og iPad.

Så dagens lys i januar

A4-chippen blev introduceret i januar 2010, da Apple sendte iPad på gaden. Siden er chippen blevet anvendt i iPhone 4, fjerde generation af iPod Touch og i anden generation af Apple TV.

A4 er baseret på ARM's arkitektur og bygges af Samsung. Den er baseret på det såkaldte System-on-Chip princip, hvor alle kompontenter er integreret i et enkelt kredsløb.

Problemet for A4 er imidlertid, at den har en clockhastighed på 1 Ghz, og det kan meget vel være for lidt til de krav, der stilles til anden generation af iPadden.

Ifølge brancherygterne arbejdes der med ideer om at udstyre den nye chip med dual-PowerVR SGX 543 grafik-kort. I dag er iPadden udstyret med PowerVR SGX 535.

Denne opgradering vil sætte skub på opløsningen af både grafik og video.

Ifølge brancherygterne overvejer Apple at kalde den nye processor for A8.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S