Sådan kickstarter kommune 5.100 defekte desktoppe

Fredensborg Kommunes 5.100 virtuelle pc'er vil være oppe at køre igen inden for to måneder, lover kommunens it-chef. Læs her, hvordan de mange virtuelle desktoppe skal vækkes til live.

Artikel top billede

Læs også: 5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Læs også: Atea tvunget til Citrix-stroppetur efter mega-bommert

Efter Fredensborg Kommune har have haft hostende og hakkende virtuelle desktoppe til tusindvis af skoleelever i et lille halvt år, har kommunens nytiltrådte it-chef, Flemming Lauemøller, i samråd med leverandøren Atea fundet frem til en løsning på problematikken med Citrix's XenDesktoppe.
 
"Projektet har simpelthen været dimensioneret forkert, og det skal vi have indkøbt mere hardware for at løse," siger Flemming Lauemøller til Computerworld.
 
Han peger specifikt på, at SAN'et (storage area network) skal være hurtigere for at få de 4.600 virtuelle desktoppe til kommunens folkeskoleelever og 500 desktoppe til administrativt personale, som eksempelvis lærere, til at spille optimalt.
 
"Jeg tror simpelthen ikke, at projektet er blevet vurderet ordentligt fra starten, fordi vi i Danmark ikke har den helt store erfaring med et system med så mange virtuelle desktoppe," forklarer Flemming Lauemøller fra Fredensborg Kommune om det knasende projekt. 

Kommunen havde ellers arbejdet tæt sammen med Atea om at pilotteste projektet i mindre skala i foråret 2010.
 
Lader vente på sig
Nu er den fornødne hardware blevet bestilt igennem Finansministeriets indkøbsaftaler, hvor der dog er en leveringstid på op mod en måned.
 
Derfor tør Flemming Lauemøller heller ikke at lægge hovedet på blokken for, hvornår de 5.100 virtuelle desktoppe kører fejlfrit for første gang siden udrulningen efter sommerferien i august 2010.
 
"Jeg vil skyde på, at det tager en måned eller to at fikse problemerne. Eleverne skal i hvert fald nå at have tillid til systemet igen, så de ikke sidder til eksamen i maj og er urolige for, om de nu også kan stole på det og på den måde have en ulempe i forhold til andre elever," siger Flemming Lauemøller, der har siddet som kommunens it-chef i blot tre uger.
 
Han er derfor ikke indgående inde i forløbet omkring kommunens indkøb og udrulning af de mange virtuelle desktoppe. Han har dog siden sin start været i løbende dialog med kommunens skoleledere, der er blevet frustrerede over, at systemet kun virker tilfredsstillende nogle steder.
 
"Jeg havde egentlig forventet, at Citrix havde deltaget mere aktivt i forløbet. Men måske har selskabet tænkt, at det måtte være nok, at vi fik de virtuelle desktoppe med kraftige rabatter," siger Flemming Lauemøller om prestigeprojektet for både Atea og Citrix.
 
Citrix har over for Computerworld tilkendegivet, at Atea stod for flere fejl i forhold til implementeringen.

Det har desværre endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Atea om Fredensborg-projektet.

Læs også: 5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Læs også: Atea tvunget til Citrix-stroppetur efter mega-bommert

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S