Sådan kickstarter kommune 5.100 defekte desktoppe

Fredensborg Kommunes 5.100 virtuelle pc'er vil være oppe at køre igen inden for to måneder, lover kommunens it-chef. Læs her, hvordan de mange virtuelle desktoppe skal vækkes til live.

Artikel top billede

Læs også: 5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Læs også: Atea tvunget til Citrix-stroppetur efter mega-bommert

Efter Fredensborg Kommune har have haft hostende og hakkende virtuelle desktoppe til tusindvis af skoleelever i et lille halvt år, har kommunens nytiltrådte it-chef, Flemming Lauemøller, i samråd med leverandøren Atea fundet frem til en løsning på problematikken med Citrix's XenDesktoppe.
 
"Projektet har simpelthen været dimensioneret forkert, og det skal vi have indkøbt mere hardware for at løse," siger Flemming Lauemøller til Computerworld.
 
Han peger specifikt på, at SAN'et (storage area network) skal være hurtigere for at få de 4.600 virtuelle desktoppe til kommunens folkeskoleelever og 500 desktoppe til administrativt personale, som eksempelvis lærere, til at spille optimalt.
 
"Jeg tror simpelthen ikke, at projektet er blevet vurderet ordentligt fra starten, fordi vi i Danmark ikke har den helt store erfaring med et system med så mange virtuelle desktoppe," forklarer Flemming Lauemøller fra Fredensborg Kommune om det knasende projekt. 

Kommunen havde ellers arbejdet tæt sammen med Atea om at pilotteste projektet i mindre skala i foråret 2010.
 
Lader vente på sig
Nu er den fornødne hardware blevet bestilt igennem Finansministeriets indkøbsaftaler, hvor der dog er en leveringstid på op mod en måned.
 
Derfor tør Flemming Lauemøller heller ikke at lægge hovedet på blokken for, hvornår de 5.100 virtuelle desktoppe kører fejlfrit for første gang siden udrulningen efter sommerferien i august 2010.
 
"Jeg vil skyde på, at det tager en måned eller to at fikse problemerne. Eleverne skal i hvert fald nå at have tillid til systemet igen, så de ikke sidder til eksamen i maj og er urolige for, om de nu også kan stole på det og på den måde have en ulempe i forhold til andre elever," siger Flemming Lauemøller, der har siddet som kommunens it-chef i blot tre uger.
 
Han er derfor ikke indgående inde i forløbet omkring kommunens indkøb og udrulning af de mange virtuelle desktoppe. Han har dog siden sin start været i løbende dialog med kommunens skoleledere, der er blevet frustrerede over, at systemet kun virker tilfredsstillende nogle steder.
 
"Jeg havde egentlig forventet, at Citrix havde deltaget mere aktivt i forløbet. Men måske har selskabet tænkt, at det måtte være nok, at vi fik de virtuelle desktoppe med kraftige rabatter," siger Flemming Lauemøller om prestigeprojektet for både Atea og Citrix.
 
Citrix har over for Computerworld tilkendegivet, at Atea stod for flere fejl i forhold til implementeringen.

Det har desværre endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Atea om Fredensborg-projektet.

Læs også: 5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Læs også: Atea tvunget til Citrix-stroppetur efter mega-bommert

Annonce

Annonceindlæg fra Serpier

Databeskyttelse i virksomheder og skærpede krav til IT-infrastrukturen

I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S