Windows Phone 7 får drøje hug af analysefirma

Microsofts satsning på Windows Phone 7 er slået fejl, mener analysefirma. Få forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Microsofts Windows Phone 7 var en af de absolut største nyheder på sidste års Mobile World Congress i Barcelona.

Selvom Redmond-selskabet generelt har opnået anerkendelse for at prøve noget helt nyt og anderledes med Windows Phone 7, er det langt fra alle, der mener, at selskabets mål om for alvor at deltage i smartphone-kapløbet er lykkes.

Analysefirmaet Greenwich Consulting siger i dag til Computerworlds svenske søstermedie, at Microsoft er mislykkedes med Windows Phone 7.

"Som vi ser det, er Windows Phone 7 Microsofts sidste chance. Vi ser ikke, at de indtil videre er lykkedes med at charmere hverken kunder, operatører eller applikationsudviklere," udtaler Magnus Rehle fra Greenwich Norden til Computersweeden.

"Enten trækker de sig ud af markedet, eller også fortsætter de som en marginal-spiller. Men det sidste tror jeg, at de har svært ved at acceptere," siger Magnus Rehle.

Sidste chance for Microsoft

I december meddelte Microsoft, at der nu var solgt 1,5 millioner Windows Phone 7-smartphones.

"Vi er klar over, at konkurrencen er hård, og der er tale om et helt nyt produkt. Vi er med i kapløbet - vi sprinter ikke, men vi har uden tvivl momentum, og vi går hele vejen," udtalte Achim Berg, der er vice president of business and marketing for Windows Phones, i den forbindelse.

Det er tidligt blevet debatteret livligt på Computerworld, hvad der kommer til at afgøre, om Windows Phone 7 får succes eller ej. Udbuddet af applikationer kan blive afgørende, mener mange.

Microsofts gamle styresystem, Windows Mobile, havde det overordentligt svært i konkurrencen med Android og iOS, og lanceringen af Windows Phone 7 bliver af mange set som Microsofts sidste chance for at få en betydelig del af det voksende smartphone-marked. Læs mere om det her.

Blandt kritikerne finder man blandt andre Gartners Nick Jones, der tidligere har sået tvivl om Microsofts app-model.

Også IDC's danske teleanalytiker Brian Troelsen spåede i forbindelse med lanceringen af det nye styresystem Microsoft en hård kamp mod konkurrenterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos