Windows Phone 7 får drøje hug af analysefirma

Microsofts satsning på Windows Phone 7 er slået fejl, mener analysefirma. Få forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Microsofts Windows Phone 7 var en af de absolut største nyheder på sidste års Mobile World Congress i Barcelona.

Selvom Redmond-selskabet generelt har opnået anerkendelse for at prøve noget helt nyt og anderledes med Windows Phone 7, er det langt fra alle, der mener, at selskabets mål om for alvor at deltage i smartphone-kapløbet er lykkes.

Analysefirmaet Greenwich Consulting siger i dag til Computerworlds svenske søstermedie, at Microsoft er mislykkedes med Windows Phone 7.

"Som vi ser det, er Windows Phone 7 Microsofts sidste chance. Vi ser ikke, at de indtil videre er lykkedes med at charmere hverken kunder, operatører eller applikationsudviklere," udtaler Magnus Rehle fra Greenwich Norden til Computersweeden.

"Enten trækker de sig ud af markedet, eller også fortsætter de som en marginal-spiller. Men det sidste tror jeg, at de har svært ved at acceptere," siger Magnus Rehle.

Sidste chance for Microsoft

I december meddelte Microsoft, at der nu var solgt 1,5 millioner Windows Phone 7-smartphones.

"Vi er klar over, at konkurrencen er hård, og der er tale om et helt nyt produkt. Vi er med i kapløbet - vi sprinter ikke, men vi har uden tvivl momentum, og vi går hele vejen," udtalte Achim Berg, der er vice president of business and marketing for Windows Phones, i den forbindelse.

Det er tidligt blevet debatteret livligt på Computerworld, hvad der kommer til at afgøre, om Windows Phone 7 får succes eller ej. Udbuddet af applikationer kan blive afgørende, mener mange.

Microsofts gamle styresystem, Windows Mobile, havde det overordentligt svært i konkurrencen med Android og iOS, og lanceringen af Windows Phone 7 bliver af mange set som Microsofts sidste chance for at få en betydelig del af det voksende smartphone-marked. Læs mere om det her.

Blandt kritikerne finder man blandt andre Gartners Nick Jones, der tidligere har sået tvivl om Microsofts app-model.

Også IDC's danske teleanalytiker Brian Troelsen spåede i forbindelse med lanceringen af det nye styresystem Microsoft en hård kamp mod konkurrenterne.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S