Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed

Bankernes interesseorganisation Finansrådet mener ikke, at NemID lever op til alle de krav, som hvidvaskloven stiller. Se hvorfor.

Artikel top billede

Bankerne sender dette brev til tusinder af kunder, hvor de beder dem identificere sig selv ved hjælp af en fotokopi. NemID er nemlig ikke sikker nok.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Bankerne, der selv står for NemId, kan ikke bruge den fælles login-tjeneste til at identificere kunderne.

Den er ikke en sikker nok identifikation, lyder vurderingen. 

Derfor har bankerne bedt tusinder af danske bankkunder om at identificere sig ved fremmøde eller ved at sende en fotokopi af pas, kørekort eller sygesikringskort med et gammeldags brev.   
Ifølge IT- og Telestyrelsens center for digitalisering lever NemID ellers op til kravene i hvidvaskloven. 

Hos bankernes interesseorganisation, Finansrådet, fortæller afdelingschef Kim Busck-Nielsen, at en digital signatur ikke nødvendigvis er nok til at legitimere en kunde i forhold til hvidvaskningsloven.  

"En sådan digital signatur, der lever op til kravene i hvidvask-lovgivningen om differentierede legitimationskrav, den er ikke fuldt udviklet. Jeg kender i hvert fald ikke nogen lige nu," siger Kim Busck-Nielsen, og fortsætter:
 
"Den dag, der findes en sådan signatur, som opfylder hvidvasklovens forskellige legitimationskrav, så vil den kunne anvendes," siger han.
 
Han peger på, at årsagen til at den digitale signatur og NemID ikke er nok, skyldes at hvidvaskloven stiller differentierede krav til legitimation af kunderne, hvilket han finder ret vidtgående.      
 
Kræver mere ID
"Hvor man stiller ét krav for at få en digital signatur, så stiller hvidvasklovgivningen i visse tilfælde skærpede krav over for såkaldte højrisiko-kunder," siger han.
 
Årsagen er ifølge Kim Busck-Nielsen, at hvidvaskloven stiller bankerne i den situation, at de skal kræve mere legitimation end normalt.
 
"Derfor kan man ikke bare sige, at en digital signatur er anvendelig i alle tilfælde," siger han.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job