Bankers NemID-mistro havner på ministers bord

Oppositionen kræver, at videnskabsministeren svarer på, hvorfor bankerne ikke anerkender af NemID som sikker digital identifikation.

Artikel top billede

Læs også:

NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Oppositionens største parti i Folketinget lader nu en sand regn af spørgsmål regne ned over videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K), efter det er kommet frem, at bankerne ikke anerkender NemID som sikker digital identifikation af borgerne.
 
Den fælles logon-tjeneste, som bankerne selv har udviklet, lever ellers ifølge IT- og Telestyrelsen fuldt op til identifikationskravene i forhold til den såkaldte hvidvasklov.
 
Hvis parterne blev enige om det, ville NemID dermed kunne bruges som sikker digital identifikation af kunderne og dermed spare borgerne for papir-vanviddet med fotokopier af kørekort eller personligt fremmøde ved eksempelvis bankskifte.
 
Ifølge John Norden hos firmaet Mybanker.dk hæmmer bankerne konkurrencen ved ikke at anerkende NemID som digital identifikation. Dermed bremser bankerne muligheden for et langt nemmere bankskifte og stærkere konkurrence mellem bankerne.
 
Spørgsmål til ministeren
Hos Socialdemokraterne mener medlem af Folketingets Udvalg for Videnskab og Teknologi, Yildiz Akdogan, at meningen med NemID er at gøre livet lettere for borgerne.
 
"Men det tyder det ud fra artiklen ikke på, hvis bankerne begynder at sætte barrierer op, uden at have en reel begrundelse," siger hun.
 
Derfor vil hun nu bede videnskabsministeren om at undersøge sagen ved at stille fem såkaldte paragraf 20-spørgsmål til sagen.
 
Samtidig vil Yildiz Akdogan også spørge økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) om hans syn på sagen.
 
"Det er lidt interessant, hvis det her bliver et helle for bankerne, så de på den måde forsinker processen," siger Yildiz Akdogan og fortsætter:
 
"Det er problematisk, hvis det viser sig, at der sker en bevidst konkurrenceforvridning. En ting er i så fald konkurrenceforvridningen, noget andet er, at man blokerer for en effektiv brug af NemID," siger Yildiz Akdogan. 
 
Læs også:

NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier
 
NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed


Se spørgsmålene til videnskabsministeren

  
Vil ministeren undersøge om baggrunden for, at bankerne ikke mener, at NemID er sikker nok i forhold til hvidvaskningsloven, er at bankerne ikke ønsker at gøre det nemmere at skifte bank?
 
Mener ministeren, at det er problematisk, hvis NemID ikke gør det nemmere for kunderne at skifte bank og dermed ikke forbedrer konkurrencen på bankmarkedet?"
 
Hvad er ministeren kommentar til, at bankerne i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke mener, at NemID er sikker nok til at identificere borgere i forhold til hvidvaskningsloven, jf. computerworld.dk d. 28. januar?"
 
Mener ministeren, at det er et problem for NemID, at bankerne i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke mener, at NemID er sikker nok til at identificere borgere i forhold til hvidvaskningsloven, jf. computerworld.dk d. 28. januar?"
 
Hvad vil ministeren gøre ved det forhold, at bankerne i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke mener, at NemID er sikker nok til at identificere borgere i forhold til hvidvaskningsloven, jf. computerworld.dk d. 28. januar?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S