Bankers NemID-mistro havner på ministers bord

Oppositionen kræver, at videnskabsministeren svarer på, hvorfor bankerne ikke anerkender af NemID som sikker digital identifikation.

Artikel top billede

Læs også:

NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Oppositionens største parti i Folketinget lader nu en sand regn af spørgsmål regne ned over videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K), efter det er kommet frem, at bankerne ikke anerkender NemID som sikker digital identifikation af borgerne.
 
Den fælles logon-tjeneste, som bankerne selv har udviklet, lever ellers ifølge IT- og Telestyrelsen fuldt op til identifikationskravene i forhold til den såkaldte hvidvasklov.
 
Hvis parterne blev enige om det, ville NemID dermed kunne bruges som sikker digital identifikation af kunderne og dermed spare borgerne for papir-vanviddet med fotokopier af kørekort eller personligt fremmøde ved eksempelvis bankskifte.
 
Ifølge John Norden hos firmaet Mybanker.dk hæmmer bankerne konkurrencen ved ikke at anerkende NemID som digital identifikation. Dermed bremser bankerne muligheden for et langt nemmere bankskifte og stærkere konkurrence mellem bankerne.
 
Spørgsmål til ministeren
Hos Socialdemokraterne mener medlem af Folketingets Udvalg for Videnskab og Teknologi, Yildiz Akdogan, at meningen med NemID er at gøre livet lettere for borgerne.
 
"Men det tyder det ud fra artiklen ikke på, hvis bankerne begynder at sætte barrierer op, uden at have en reel begrundelse," siger hun.
 
Derfor vil hun nu bede videnskabsministeren om at undersøge sagen ved at stille fem såkaldte paragraf 20-spørgsmål til sagen.
 
Samtidig vil Yildiz Akdogan også spørge økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) om hans syn på sagen.
 
"Det er lidt interessant, hvis det her bliver et helle for bankerne, så de på den måde forsinker processen," siger Yildiz Akdogan og fortsætter:
 
"Det er problematisk, hvis det viser sig, at der sker en bevidst konkurrenceforvridning. En ting er i så fald konkurrenceforvridningen, noget andet er, at man blokerer for en effektiv brug af NemID," siger Yildiz Akdogan. 
 
Læs også:

NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier
 
NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed


Se spørgsmålene til videnskabsministeren

  
Vil ministeren undersøge om baggrunden for, at bankerne ikke mener, at NemID er sikker nok i forhold til hvidvaskningsloven, er at bankerne ikke ønsker at gøre det nemmere at skifte bank?
 
Mener ministeren, at det er problematisk, hvis NemID ikke gør det nemmere for kunderne at skifte bank og dermed ikke forbedrer konkurrencen på bankmarkedet?"
 
Hvad er ministeren kommentar til, at bankerne i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke mener, at NemID er sikker nok til at identificere borgere i forhold til hvidvaskningsloven, jf. computerworld.dk d. 28. januar?"
 
Mener ministeren, at det er et problem for NemID, at bankerne i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke mener, at NemID er sikker nok til at identificere borgere i forhold til hvidvaskningsloven, jf. computerworld.dk d. 28. januar?"
 
Hvad vil ministeren gøre ved det forhold, at bankerne i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke mener, at NemID er sikker nok til at identificere borgere i forhold til hvidvaskningsloven, jf. computerworld.dk d. 28. januar?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S