Telebranchen jubler over længere mobil-binding

Det er en gevinst for både forbrugere og branche, hvis teleselskaberne får lov til at binde kunderne i længere tid, lyder det fra telebranchen.

Artikel top billede

Foto: John W. McDonough. (Foto: John W. McDonough)

Det er lige efter teleselskabernes ønske, at Venstre nu foreslår, at teleselskaberne må binde kunderne i længere tid end de nuværende seks måneder.
 
Venstre ønsker, at perioden skal forlænges til 12 måneder.
 
Ifølge Forbrugerrådet er det en rigtig dårlig idé til skade for kunderne, men hos telebranchen bliver det kaldt en fordel for alle parter.
 
"Det er en fordel for forbrugerne, idet det vil give større valgfrihed og lavere priser, for dem, der vælger at indgå længere kontrakter," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien.
 
Den større valgfrihed ligger ifølge Jakob Willer i, at forbrugerne fortsat har muligheden for en seks måneders binding, men nu bliver længere abonnementer også mulige.
 
Forbrugerrådet finder det derimod skadeligt for valgfriheden, fordi kunder i nogle tilfælde bliver låst til et selskab i længere tid, end det er tilfældet i dag.

Dog erkender økonom Martin Salamon fra Forbrugerrådet, at der kan være tilfælde, hvor prisen for forbrugeren bliver lavere ved længere binding.

"Det erkender Forbrugerrådet - og valgfrihed og lavere priser er vel noget, som netop Forbrugerrådet burde kunne være tilhænger af," siger Jakob Willer.

Han håber, at Forbrugerrådet er åbent over for længere binding.
 
Kunder shopper rundt
Ud over forbrugerperspektivet, så fremhæver Jakob Willer det også som en fordel for telebranchen. I dag har teleselskaberne en del udgifter forbundet med at lokke kunder til med tilskudsmobiler, som skal tjenes ind på seks måneder.
 
"Det er en fordel for industrien, idet det vil skabe vækst i markedet og give en længere investeringshorisont i forhold til den enkelte kunde," fortæller Jakob Willer.
 
I dag kæmper teleselskaberne med det begreb, der hedder churn. Det vil sige kundeafgang. En lang række forbrugere shopper mellem de forskellige teleselskaber hver sjette måned, og det er den tendens, som teleselskaberne muligvis kan dæmpe, hvis de binder kunderne i længere tid.

Læs også: Forbrugerrådet skyder længere mobilbinding ned

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job