Telia bløder i krig med Onfone

En intens konkurrence på det danske mobilmarked sender Telia tilbage.

Artikel top billede

Trods en 4G-lancering i Danmark går mobilforretningen tilbage. Foto: Ernst Tobisch.

Mobilkrigen, som Onfone har været med til at intensivere på det danske telemarked, afspejler sig nu i Telias forretning.
 
Således faldt Telias omsætning fra mobilforretningen i Danmark med 13 procent i 2010 i forhold til året før. Et fald fra 6,1 til 5,3 milliarder kroner.
 
"Konkurrencen er voldsom på det danske marked, eftersom mindre operatører sænker prisen for at tiltrække abonnenter," skriver TeliaSonera-koncernen i sit årsregnskab.
 
Selskabet anfører i regnskabet, at et stigende salg af mobildata og dyrere udstyr ikke kunne kompensere for faldet i indtægter fra mobiltale.
 
Den faldende omsætning smitter også af på driftsresultatet for mobilforretningen, der faldt med 16 procent til 1,01 milliard kroner. 
 
Udskifter den danske chef
TeliaSoneras øverste chef for mobilforretningen i telekoncernen, Håkan Dahlström, valgte i sidste uge at afskedige den danske landechef, Jesper Brøckner.
 
"Vi har kæmpet med resultaterne, og hvis man skal finde en årsag, så er det måske, at ledelsen og jeg har set forskelligt på, hvilke resultater man kan lave i Danmark med vores markedsandel," fortalte Jesper Brøckner til Computerworld.
 
Han fremhævede Onfone som årsag til, at vi i Danmark har et marked, hvor konkurrencen er benhård, og minutpriserne bliver presset ned.

Telia tabte mobilkunder hvert kvartal i 2010 og endte året med 1,45 millioner kunder.
 
Ud over mobilforretningen har Telia også en bredbåndsforretning i Danmark. Årsregnskabet viser, at salget i bredbåndsforretningen faldt med ni procent til 983 millioner kroner, mens driften blev forbedret med 13 procent til 98 millioner kroner.

Trods det faldende salg steg antallet af bredbåndskunder med 43 procent til 67.000. 

I forbindelse med Jesper Brøckners fyring udpegede Håkan Dahlström Call Me-direktør Søren Abildgaard som ny dansk landechef. 

Svensk valuta spiller ind
 
Samlet faldt TeliaSonera-koncernens omsætning med to procent til 89,5 milliarder kroner, mens driftsresultatet gik en procent frem til 31 milliarder kroner.
 
Det er værd at bemærke, at faldet på det danske marked virker mere dramatisk, da Telias regnskaber altid bliver offentliggjort i svenske kroner, hvorefter Computerworld omregner til dansk valuta.
 
Dermed spiller det ind, hvordan forholdet mellem dansk og svensk valuta er på tidspunktet for regnskabet. Faldet i mobilforretningens omsætning er tre procent målt i danske kroner år til år, mens bredbåndsforretningen gik en procent frem, er det anført i regnskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job