Telia bløder i krig med Onfone

En intens konkurrence på det danske mobilmarked sender Telia tilbage.

Artikel top billede

Trods en 4G-lancering i Danmark går mobilforretningen tilbage. Foto: Ernst Tobisch.

Mobilkrigen, som Onfone har været med til at intensivere på det danske telemarked, afspejler sig nu i Telias forretning.
 
Således faldt Telias omsætning fra mobilforretningen i Danmark med 13 procent i 2010 i forhold til året før. Et fald fra 6,1 til 5,3 milliarder kroner.
 
"Konkurrencen er voldsom på det danske marked, eftersom mindre operatører sænker prisen for at tiltrække abonnenter," skriver TeliaSonera-koncernen i sit årsregnskab.
 
Selskabet anfører i regnskabet, at et stigende salg af mobildata og dyrere udstyr ikke kunne kompensere for faldet i indtægter fra mobiltale.
 
Den faldende omsætning smitter også af på driftsresultatet for mobilforretningen, der faldt med 16 procent til 1,01 milliard kroner. 
 
Udskifter den danske chef
TeliaSoneras øverste chef for mobilforretningen i telekoncernen, Håkan Dahlström, valgte i sidste uge at afskedige den danske landechef, Jesper Brøckner.
 
"Vi har kæmpet med resultaterne, og hvis man skal finde en årsag, så er det måske, at ledelsen og jeg har set forskelligt på, hvilke resultater man kan lave i Danmark med vores markedsandel," fortalte Jesper Brøckner til Computerworld.
 
Han fremhævede Onfone som årsag til, at vi i Danmark har et marked, hvor konkurrencen er benhård, og minutpriserne bliver presset ned.

Telia tabte mobilkunder hvert kvartal i 2010 og endte året med 1,45 millioner kunder.
 
Ud over mobilforretningen har Telia også en bredbåndsforretning i Danmark. Årsregnskabet viser, at salget i bredbåndsforretningen faldt med ni procent til 983 millioner kroner, mens driften blev forbedret med 13 procent til 98 millioner kroner.

Trods det faldende salg steg antallet af bredbåndskunder med 43 procent til 67.000. 

I forbindelse med Jesper Brøckners fyring udpegede Håkan Dahlström Call Me-direktør Søren Abildgaard som ny dansk landechef

Svensk valuta spiller ind
 
Samlet faldt TeliaSonera-koncernens omsætning med to procent til 89,5 milliarder kroner, mens driftsresultatet gik en procent frem til 31 milliarder kroner.
 
Det er værd at bemærke, at faldet på det danske marked virker mere dramatisk, da Telias regnskaber altid bliver offentliggjort i svenske kroner, hvorefter Computerworld omregner til dansk valuta.
 
Dermed spiller det ind, hvordan forholdet mellem dansk og svensk valuta er på tidspunktet for regnskabet. Faldet i mobilforretningens omsætning er tre procent målt i danske kroner år til år, mens bredbåndsforretningen gik en procent frem, er det anført i regnskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S