Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Der kan være muligheder i Google Apps for Odense Kommune i fremtiden, mener Datatilsynet, der netop har sagt nej til kommunens brug af Google Apps. Det kræver blot, at nogle ting bliver ændret.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også:

Odense Kommune får klart nej til brug af Google Apps.

Datatilsynet siger nej til Odense Kommunes ønske at om at bruge Google Apps. Men der er dog muligheder for kommende brug, mener Datatilsynet. Se her, hvad kommunen skal gøre.

Googles store buket af office-løsninger, Google Apps, er alt for usikker til, at en kommune kan bruge den til at gemme personfølsomme data.

Sådan lyder den klokkeklare besked fra Datatilsynet til Odense Kommune, der har ønsket at anvende Google Apps til kommunens lærere.

Trods den kontante afvisning er der dog måske muligheder i fremtiden, mener Sten Hansen, it-chef i Datatilsynet.

"Det er ikke en blank afvisning af Odense Kommune," siger han.

Kan snildt arbejde videre

Sten Hansen mener, at Odense Kommune snildt kan arbejde videre med forsøget på at bruge Googles Apps til håndteringen af elevernes personfølsomme data.

Datatilsynet har derfor også i sit svar beskrevet en række løsningsforslag til kommunen vedrørende, hvordan Odense får styr på sin cloud-løsning hos Google.

En anden vej er at presse Google væk fra selskabets one-size-fits-all-løsninger, men det Google tidligere afvist over for Computerworld med henvisning til, at det er selve konceptet og årsagen til store besparelser ved cloud computing.

"Der sker jo meget på feltet cloud computing, og måske får en cloud-udbyder som Google en interesse i at rykke sig efter kundernes behov," vurderer Sten Hansen.

Odense-sagen har både dansk og europæisk bevågenhed, da sagen er et af de allerførste tilfælde, hvor en offentlig myndighed forsøger at benytte Google Apps.

Blandt andet har IT- og Telestyrelsen vurderet, at alene på mails kan kommunerne spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles kontorpakke.

Læs også:

Odense Kommune får klart nej til brug af Google Apps.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job