Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Der kan være muligheder i Google Apps for Odense Kommune i fremtiden, mener Datatilsynet, der netop har sagt nej til kommunens brug af Google Apps. Det kræver blot, at nogle ting bliver ændret.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også:

Odense Kommune får klart nej til brug af Google Apps.

Datatilsynet siger nej til Odense Kommunes ønske at om at bruge Google Apps. Men der er dog muligheder for kommende brug, mener Datatilsynet. Se her, hvad kommunen skal gøre.

Googles store buket af office-løsninger, Google Apps, er alt for usikker til, at en kommune kan bruge den til at gemme personfølsomme data.

Sådan lyder den klokkeklare besked fra Datatilsynet til Odense Kommune, der har ønsket at anvende Google Apps til kommunens lærere.

Trods den kontante afvisning er der dog måske muligheder i fremtiden, mener Sten Hansen, it-chef i Datatilsynet.

"Det er ikke en blank afvisning af Odense Kommune," siger han.

Kan snildt arbejde videre

Sten Hansen mener, at Odense Kommune snildt kan arbejde videre med forsøget på at bruge Googles Apps til håndteringen af elevernes personfølsomme data.

Datatilsynet har derfor også i sit svar beskrevet en række løsningsforslag til kommunen vedrørende, hvordan Odense får styr på sin cloud-løsning hos Google.

En anden vej er at presse Google væk fra selskabets one-size-fits-all-løsninger, men det Google tidligere afvist over for Computerworld med henvisning til, at det er selve konceptet og årsagen til store besparelser ved cloud computing.

"Der sker jo meget på feltet cloud computing, og måske får en cloud-udbyder som Google en interesse i at rykke sig efter kundernes behov," vurderer Sten Hansen.

Odense-sagen har både dansk og europæisk bevågenhed, da sagen er et af de allerførste tilfælde, hvor en offentlig myndighed forsøger at benytte Google Apps.

Blandt andet har IT- og Telestyrelsen vurderet, at alene på mails kan kommunerne spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles kontorpakke.

Læs også:

Odense Kommune får klart nej til brug af Google Apps.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S