Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Der kan være muligheder i Google Apps for Odense Kommune i fremtiden, mener Datatilsynet, der netop har sagt nej til kommunens brug af Google Apps. Det kræver blot, at nogle ting bliver ændret.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også:

Odense Kommune får klart nej til brug af Google Apps.

Datatilsynet siger nej til Odense Kommunes ønske at om at bruge Google Apps. Men der er dog muligheder for kommende brug, mener Datatilsynet. Se her, hvad kommunen skal gøre.

Googles store buket af office-løsninger, Google Apps, er alt for usikker til, at en kommune kan bruge den til at gemme personfølsomme data.

Sådan lyder den klokkeklare besked fra Datatilsynet til Odense Kommune, der har ønsket at anvende Google Apps til kommunens lærere.

Trods den kontante afvisning er der dog måske muligheder i fremtiden, mener Sten Hansen, it-chef i Datatilsynet.

"Det er ikke en blank afvisning af Odense Kommune," siger han.

Kan snildt arbejde videre

Sten Hansen mener, at Odense Kommune snildt kan arbejde videre med forsøget på at bruge Googles Apps til håndteringen af elevernes personfølsomme data.

Datatilsynet har derfor også i sit svar beskrevet en række løsningsforslag til kommunen vedrørende, hvordan Odense får styr på sin cloud-løsning hos Google.

En anden vej er at presse Google væk fra selskabets one-size-fits-all-løsninger, men det Google tidligere afvist over for Computerworld med henvisning til, at det er selve konceptet og årsagen til store besparelser ved cloud computing.

"Der sker jo meget på feltet cloud computing, og måske får en cloud-udbyder som Google en interesse i at rykke sig efter kundernes behov," vurderer Sten Hansen.

Odense-sagen har både dansk og europæisk bevågenhed, da sagen er et af de allerførste tilfælde, hvor en offentlig myndighed forsøger at benytte Google Apps.

Blandt andet har IT- og Telestyrelsen vurderet, at alene på mails kan kommunerne spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles kontorpakke.

Læs også:

Odense Kommune får klart nej til brug af Google Apps.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S