Ballmer: Nu har vi våbnet mod Android og iPhone

Samarbejdet med Nokia ændrer nu hele smartphone-krigen, mener Microsoft-topchef Steve Ballmer.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Steven Elop på scenen

For at vise sin begejstring over det nye Nokia-samarbejde valgte Steve Ballmer at hive Nokia-chef Stephen Elop op på scenen under sin præsentation.
 
Her erkendte Stephen Elop, uden at nævne Symbian, at Nokia havde behov for en ny platform ­for at følge med i kampen mod konkurrenterne. 
 
"Vi sikrer med samarbejdet, at vi (Nokia, red.) leverer mere konkurrencedygtige produkter, og det er jo det, som det handler om," forklarer Stephen Elop.
 
Nokia har haft det svært i USA, og det spiller også ind, betoner Stephen Elop.
 
"Vi kan få en ny mulighed for at komme ind på det amerikanske marked, hvor Windows Phone 7 har fået en god modtagelse," siger Nokia-chefen.
 
Har muskler
Både Steve Ballmer og Steven Elop lægger vægt på, at deres selskaber er globale spillere med distribution overalt i verden.
 
Selv om Steve Ballmer talte meget om Nokia i sin tale, understregede han også, at de hidtidige partnere vil være en del af Windows Phone-økosystemet.
 
Vice president Young Seok Jang fra LG meddelte også tidligere mandag, at han forventer et fortsat samarbejde med Microsoft trods selskabets tætte samarbejde med Nokia.
 
"Det er ikke godt at kommentere, hvad vores partnere gør. Vi vil fortsat arbejde sammen med Microsoft," lød det fra Young Seok Jang på LG's pressemøde.
 
Steve Ballmer brugte desuden sin tale på at fortælle, hvad der kommer af nye funktionaliteter i Windows Phone 7 i 2011. Copy/paste-funktionen, der hidtil har manglet, kommer i år, ligesom Internet Explorer 9 og multitasking også bliver integreret.
 
Og så kommer Windows Phone 7 på dansk til efteråret.

Steve Ballmers tale fandt sted mandag fra klokken 16.00 til 16.50.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S