Ballmer: Nu har vi våbnet mod Android og iPhone

Samarbejdet med Nokia ændrer nu hele smartphone-krigen, mener Microsoft-topchef Steve Ballmer.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Steven Elop på scenen

For at vise sin begejstring over det nye Nokia-samarbejde valgte Steve Ballmer at hive Nokia-chef Stephen Elop op på scenen under sin præsentation.
 
Her erkendte Stephen Elop, uden at nævne Symbian, at Nokia havde behov for en ny platform ­for at følge med i kampen mod konkurrenterne. 
 
"Vi sikrer med samarbejdet, at vi (Nokia, red.) leverer mere konkurrencedygtige produkter, og det er jo det, som det handler om," forklarer Stephen Elop.
 
Nokia har haft det svært i USA, og det spiller også ind, betoner Stephen Elop.
 
"Vi kan få en ny mulighed for at komme ind på det amerikanske marked, hvor Windows Phone 7 har fået en god modtagelse," siger Nokia-chefen.
 
Har muskler
Både Steve Ballmer og Steven Elop lægger vægt på, at deres selskaber er globale spillere med distribution overalt i verden.
 
Selv om Steve Ballmer talte meget om Nokia i sin tale, understregede han også, at de hidtidige partnere vil være en del af Windows Phone-økosystemet.
 
Vice president Young Seok Jang fra LG meddelte også tidligere mandag, at han forventer et fortsat samarbejde med Microsoft trods selskabets tætte samarbejde med Nokia.
 
"Det er ikke godt at kommentere, hvad vores partnere gør. Vi vil fortsat arbejde sammen med Microsoft," lød det fra Young Seok Jang på LG's pressemøde.
 
Steve Ballmer brugte desuden sin tale på at fortælle, hvad der kommer af nye funktionaliteter i Windows Phone 7 i 2011. Copy/paste-funktionen, der hidtil har manglet, kommer i år, ligesom Internet Explorer 9 og multitasking også bliver integreret.
 
Og så kommer Windows Phone 7 på dansk til efteråret.

Steve Ballmers tale fandt sted mandag fra klokken 16.00 til 16.50.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job