Motorola: Aldrig nogensinde Windows Phone til os

Motorola siger nej, nej og atter nej til at lukke Microsoft ind på sine smartphones. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Læs alt om Microsofts store aftale med Nokia.

Læs alt om Motorolas satsning på Android.

Det amerikanske mobilselskab Motorola smækker dørene godt og grundigt i overfor Microsoft, der netop har indgået en stor partneraftale med Nokia.

"Jeg kan ikke se os anvende Microsoft. Man skal jo aldrig sige aldrig, men det er absolut ikke noget, som vi er interesserede i nu," lyder det fra Christy Wyatt, corporate vice presidentfor software og services i Motorola.

Hun deltager på den store Mobile World Congress i Barcelona i disse dage. Du kan læse alt om mobil-kongressen her.

Christy Wyatt peger på, at Motorola for længst har truffet sit valg:

"I dag er vi den eneste mobil-producent, der satser 100 procent på Android," siger hun.

Det er nye toner fra Motorola. Selskabet har ellers hidtil ikke villet udelukke, at selskabet ville lukke andre styresystemer ind på smartphones, der som hos de øvrige store mobilproducenter er et satsningsområde for Motorola.

Microsoft kom for sent

Men i dag ser billedet anderledes ud, siger hun.

"Flere af vores formodninger om Microsofts software viste sig at være fejlagtige - primært når det gælder funktionaliteter," siger Christy Wyatt.

Motorola besluttede sig endegyldigt for at satse på Android, da det viste sig, at Microsoft først ville være klar med Windows Phone senere, end Motorola havde forventet.

Motorola var desuden ikke særligt begejstret over at skulle anvende et styresystem, der ikke var open source. Det ville nemlig føre til, at det eneste, der ville adskille Motorola fra andre mærker ville være hardwaren.

"Vi vil gerne have muligheden for at skabe unikke løsninger og unik værdi, og det mener vi ikke, at vi kan på en lukket platform," siger hun.

Læs også:

Læs alt om Microsofts store aftale med Nokia.

Læs alt om Motorolas satsning på Android.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job