Motorola: Aldrig nogensinde Windows Phone til os

Motorola siger nej, nej og atter nej til at lukke Microsoft ind på sine smartphones. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Læs alt om Microsofts store aftale med Nokia.

Læs alt om Motorolas satsning på Android.

Det amerikanske mobilselskab Motorola smækker dørene godt og grundigt i overfor Microsoft, der netop har indgået en stor partneraftale med Nokia.

"Jeg kan ikke se os anvende Microsoft. Man skal jo aldrig sige aldrig, men det er absolut ikke noget, som vi er interesserede i nu," lyder det fra Christy Wyatt, corporate vice presidentfor software og services i Motorola.

Hun deltager på den store Mobile World Congress i Barcelona i disse dage. Du kan læse alt om mobil-kongressen her.

Christy Wyatt peger på, at Motorola for længst har truffet sit valg:

"I dag er vi den eneste mobil-producent, der satser 100 procent på Android," siger hun.

Det er nye toner fra Motorola. Selskabet har ellers hidtil ikke villet udelukke, at selskabet ville lukke andre styresystemer ind på smartphones, der som hos de øvrige store mobilproducenter er et satsningsområde for Motorola.

Microsoft kom for sent

Men i dag ser billedet anderledes ud, siger hun.

"Flere af vores formodninger om Microsofts software viste sig at være fejlagtige - primært når det gælder funktionaliteter," siger Christy Wyatt.

Motorola besluttede sig endegyldigt for at satse på Android, da det viste sig, at Microsoft først ville være klar med Windows Phone senere, end Motorola havde forventet.

Motorola var desuden ikke særligt begejstret over at skulle anvende et styresystem, der ikke var open source. Det ville nemlig føre til, at det eneste, der ville adskille Motorola fra andre mærker ville være hardwaren.

"Vi vil gerne have muligheden for at skabe unikke løsninger og unik værdi, og det mener vi ikke, at vi kan på en lukket platform," siger hun.

Læs også:

Læs alt om Microsofts store aftale med Nokia.

Læs alt om Motorolas satsning på Android.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse