Motorola: Aldrig nogensinde Windows Phone til os

Motorola siger nej, nej og atter nej til at lukke Microsoft ind på sine smartphones. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Læs alt om Microsofts store aftale med Nokia.

Læs alt om Motorolas satsning på Android.

Det amerikanske mobilselskab Motorola smækker dørene godt og grundigt i overfor Microsoft, der netop har indgået en stor partneraftale med Nokia.

"Jeg kan ikke se os anvende Microsoft. Man skal jo aldrig sige aldrig, men det er absolut ikke noget, som vi er interesserede i nu," lyder det fra Christy Wyatt, corporate vice presidentfor software og services i Motorola.

Hun deltager på den store Mobile World Congress i Barcelona i disse dage. Du kan læse alt om mobil-kongressen her.

Christy Wyatt peger på, at Motorola for længst har truffet sit valg:

"I dag er vi den eneste mobil-producent, der satser 100 procent på Android," siger hun.

Det er nye toner fra Motorola. Selskabet har ellers hidtil ikke villet udelukke, at selskabet ville lukke andre styresystemer ind på smartphones, der som hos de øvrige store mobilproducenter er et satsningsområde for Motorola.

Microsoft kom for sent

Men i dag ser billedet anderledes ud, siger hun.

"Flere af vores formodninger om Microsofts software viste sig at være fejlagtige - primært når det gælder funktionaliteter," siger Christy Wyatt.

Motorola besluttede sig endegyldigt for at satse på Android, da det viste sig, at Microsoft først ville være klar med Windows Phone senere, end Motorola havde forventet.

Motorola var desuden ikke særligt begejstret over at skulle anvende et styresystem, der ikke var open source. Det ville nemlig føre til, at det eneste, der ville adskille Motorola fra andre mærker ville være hardwaren.

"Vi vil gerne have muligheden for at skabe unikke løsninger og unik værdi, og det mener vi ikke, at vi kan på en lukket platform," siger hun.

Læs også:

Læs alt om Microsofts store aftale med Nokia.

Læs alt om Motorolas satsning på Android.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S