Efter enorme investeringer: Nu er WiMax en død sild

Der er blevet investeret et stort trecifret millionbeløb i WiMax-herhjemme. Men pengene er så godt som spildt, for WiMax er en død sild.

Artikel top billede

Læs også:

Gæld på 216 milllioner: Dansk mobil-firma styrtbløder

WiMAX bliver dobbelt så stærkt og hurtigt

Bliver du snydt? Her er Danmarks dyreste internet

Millioner og atter millioner af kroner er blevet pumpet ind i opbygningen af trådløse WiMAX-løsninger herhjemme.

Firmaerne Skyline, ButlerNetworks og det tidligere Danske Telecom har spenderet et "stort trecifret millionbeløb", vurderer teleanalytiker Torben Rune.

Han tvivler dog på, at pengene nogensinde vil komme hjem igen.

Han vurderer simpelthen, at WiMAX-teknologien er blevet overhalet indenom.

"WiMAX er en død sild," siger Torben Rune.

Kan punkteres med en lille nål

Teleanalytikeren forklarer, at udviklingen inden for 3G og LTE betyder, at mobilselskaberne med bare en lille nål kan punktere millionsatsningen i den trådløse WiMAX-teknologi.

Faktisk vil WiMAX-firmaerne slet ikke få et ben til jorden, og WiMAX-boblen vil sprænges med et brag, fordi de mobile teknologier som 3G og LTE er verdensomspændende standarder, der udvikles terminaler og udstyr til i et styktal, der er kolossalt stort. Dermed bliver prisen for udstyret lavere.

Samtidig får alle folks enheder, herunder vores bærbare pc'er, indbygget disse teknologier.

Omvendt kræver WiMAX, at kunden tegner abonnement med hver eneste af alle jordklodens WiMAX-udbydere, forklarer Torben Rune.

WiMAX forbudt til roaming

Han peger desuden på, at en dalende opbakning til WiMAX vil ramme brugerne.

I nogle lande, som eksempelvis Sverige, har telemyndighederne forbudt, at WiMAX kan bruges til roaming.

Dermed har man fjernet hele den mobile del af WiMAX, hvilket gør teknologien yderligere uinteressant, vurderer han.

Læs også:

Gæld på 216 milllioner: Dansk mobil-firma styrtbløder

WiMAX bliver dobbelt så stærkt og hurtigt

Bliver du snydt? Her er Danmarks dyreste internet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S