Efter enorme investeringer: Nu er WiMax en død sild

Der er blevet investeret et stort trecifret millionbeløb i WiMax-herhjemme. Men pengene er så godt som spildt, for WiMax er en død sild.

Artikel top billede

Læs også:

Gæld på 216 milllioner: Dansk mobil-firma styrtbløder

WiMAX bliver dobbelt så stærkt og hurtigt

Bliver du snydt? Her er Danmarks dyreste internet

Millioner og atter millioner af kroner er blevet pumpet ind i opbygningen af trådløse WiMAX-løsninger herhjemme.

Firmaerne Skyline, ButlerNetworks og det tidligere Danske Telecom har spenderet et "stort trecifret millionbeløb", vurderer teleanalytiker Torben Rune.

Han tvivler dog på, at pengene nogensinde vil komme hjem igen.

Han vurderer simpelthen, at WiMAX-teknologien er blevet overhalet indenom.

"WiMAX er en død sild," siger Torben Rune.

Kan punkteres med en lille nål

Teleanalytikeren forklarer, at udviklingen inden for 3G og LTE betyder, at mobilselskaberne med bare en lille nål kan punktere millionsatsningen i den trådløse WiMAX-teknologi.

Faktisk vil WiMAX-firmaerne slet ikke få et ben til jorden, og WiMAX-boblen vil sprænges med et brag, fordi de mobile teknologier som 3G og LTE er verdensomspændende standarder, der udvikles terminaler og udstyr til i et styktal, der er kolossalt stort. Dermed bliver prisen for udstyret lavere.

Samtidig får alle folks enheder, herunder vores bærbare pc'er, indbygget disse teknologier.

Omvendt kræver WiMAX, at kunden tegner abonnement med hver eneste af alle jordklodens WiMAX-udbydere, forklarer Torben Rune.

WiMAX forbudt til roaming

Han peger desuden på, at en dalende opbakning til WiMAX vil ramme brugerne.

I nogle lande, som eksempelvis Sverige, har telemyndighederne forbudt, at WiMAX kan bruges til roaming.

Dermed har man fjernet hele den mobile del af WiMAX, hvilket gør teknologien yderligere uinteressant, vurderer han.

Læs også:

Gæld på 216 milllioner: Dansk mobil-firma styrtbløder

WiMAX bliver dobbelt så stærkt og hurtigt

Bliver du snydt? Her er Danmarks dyreste internet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S