Syg Steve Jobs præsenterer iPad 2

Kræftsyge Steve Jobs stod selv på scenen, da han onsdag aften præsenterede den nye iPad 2.

Artikel top billede

Læs også: Her er den nye iPad 2 - se hvad den kan.

Den kræftsyge Apple-topchef trodsede sygdom og sygeorlov, og gik onsdag aften selv på scenen i det store CCC-center i San Fransicso for at præsentere Apples nyeste frembringelse, iPad 2.
 
Der har været massevis af spekulationer om den nye iPad, som Apple i vanlig sikker stil med lidt hemmelighedskræmmeri og mystik har formået at hype til enorme højde.
 
Steve Jobs, der i januar for tredje gang blev langtidssygemeldt på grund af sin fremadskridende kræftsygdom, indtog selv scenen for at stå for præsentationen.
 
"Jeg ville ikke gå glip af denne dag," sagde den meget tynde, men tilsyneladende veloplagte, Steve Jobs fra scenen.
 
Tyndere end iPhone 4
Den nye iPad er med sin tykkelse på blot 8,8 millimeter meget tyndere end den første iPad, der blev lanceret i januar 2010.
 
Batteritiden er den samme som den første iPad, mens vægten er blevet trykket ned til blot knap 600 gram.
 
Som ventet er den nye iPad blev udstyret med to kameraer - en på hver side.
 
Frontkameraet - der peger op mod brugeren - kan anvendes til videosamtaler med Apples videoformat, Facetime.
 
Ligeledes er den nye iPad blevet udstyret med en nyudviklet processor, A5, der er væsentlig hurtigere end den processor, der sidder i første udgave.
 
Den nye iPad 2 kommer til Danmark 25. marts. Priserne bliver på niveau med introduktionspriserne for den første iPad.

Du kan se en fuld præsentation af den nye maskine her.

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse