Syg Steve Jobs præsenterer iPad 2

Kræftsyge Steve Jobs stod selv på scenen, da han onsdag aften præsenterede den nye iPad 2.

Artikel top billede

Læs også: Her er den nye iPad 2 - se hvad den kan.

Den kræftsyge Apple-topchef trodsede sygdom og sygeorlov, og gik onsdag aften selv på scenen i det store CCC-center i San Fransicso for at præsentere Apples nyeste frembringelse, iPad 2.
 
Der har været massevis af spekulationer om den nye iPad, som Apple i vanlig sikker stil med lidt hemmelighedskræmmeri og mystik har formået at hype til enorme højde.
 
Steve Jobs, der i januar for tredje gang blev langtidssygemeldt på grund af sin fremadskridende kræftsygdom, indtog selv scenen for at stå for præsentationen.
 
"Jeg ville ikke gå glip af denne dag," sagde den meget tynde, men tilsyneladende veloplagte, Steve Jobs fra scenen.
 
Tyndere end iPhone 4
Den nye iPad er med sin tykkelse på blot 8,8 millimeter meget tyndere end den første iPad, der blev lanceret i januar 2010.
 
Batteritiden er den samme som den første iPad, mens vægten er blevet trykket ned til blot knap 600 gram.
 
Som ventet er den nye iPad blev udstyret med to kameraer - en på hver side.
 
Frontkameraet - der peger op mod brugeren - kan anvendes til videosamtaler med Apples videoformat, Facetime.
 
Ligeledes er den nye iPad blevet udstyret med en nyudviklet processor, A5, der er væsentlig hurtigere end den processor, der sidder i første udgave.
 
Den nye iPad 2 kommer til Danmark 25. marts. Priserne bliver på niveau med introduktionspriserne for den første iPad.

Du kan se en fuld præsentation af den nye maskine her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune