Syg Steve Jobs præsenterer iPad 2

Kræftsyge Steve Jobs stod selv på scenen, da han onsdag aften præsenterede den nye iPad 2.

Artikel top billede

Læs også: Her er den nye iPad 2 - se hvad den kan.

Den kræftsyge Apple-topchef trodsede sygdom og sygeorlov, og gik onsdag aften selv på scenen i det store CCC-center i San Fransicso for at præsentere Apples nyeste frembringelse, iPad 2.
 
Der har været massevis af spekulationer om den nye iPad, som Apple i vanlig sikker stil med lidt hemmelighedskræmmeri og mystik har formået at hype til enorme højde.
 
Steve Jobs, der i januar for tredje gang blev langtidssygemeldt på grund af sin fremadskridende kræftsygdom, indtog selv scenen for at stå for præsentationen.
 
"Jeg ville ikke gå glip af denne dag," sagde den meget tynde, men tilsyneladende veloplagte, Steve Jobs fra scenen.
 
Tyndere end iPhone 4
Den nye iPad er med sin tykkelse på blot 8,8 millimeter meget tyndere end den første iPad, der blev lanceret i januar 2010.
 
Batteritiden er den samme som den første iPad, mens vægten er blevet trykket ned til blot knap 600 gram.
 
Som ventet er den nye iPad blev udstyret med to kameraer - en på hver side.
 
Frontkameraet - der peger op mod brugeren - kan anvendes til videosamtaler med Apples videoformat, Facetime.
 
Ligeledes er den nye iPad blevet udstyret med en nyudviklet processor, A5, der er væsentlig hurtigere end den processor, der sidder i første udgave.
 
Den nye iPad 2 kommer til Danmark 25. marts. Priserne bliver på niveau med introduktionspriserne for den første iPad.

Du kan se en fuld præsentation af den nye maskine her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S