Syg Steve Jobs præsenterer iPad 2

Kræftsyge Steve Jobs stod selv på scenen, da han onsdag aften præsenterede den nye iPad 2.

Artikel top billede

Læs også: Her er den nye iPad 2 - se hvad den kan.

Den kræftsyge Apple-topchef trodsede sygdom og sygeorlov, og gik onsdag aften selv på scenen i det store CCC-center i San Fransicso for at præsentere Apples nyeste frembringelse, iPad 2.
 
Der har været massevis af spekulationer om den nye iPad, som Apple i vanlig sikker stil med lidt hemmelighedskræmmeri og mystik har formået at hype til enorme højde.
 
Steve Jobs, der i januar for tredje gang blev langtidssygemeldt på grund af sin fremadskridende kræftsygdom, indtog selv scenen for at stå for præsentationen.
 
"Jeg ville ikke gå glip af denne dag," sagde den meget tynde, men tilsyneladende veloplagte, Steve Jobs fra scenen.
 
Tyndere end iPhone 4
Den nye iPad er med sin tykkelse på blot 8,8 millimeter meget tyndere end den første iPad, der blev lanceret i januar 2010.
 
Batteritiden er den samme som den første iPad, mens vægten er blevet trykket ned til blot knap 600 gram.
 
Som ventet er den nye iPad blev udstyret med to kameraer - en på hver side.
 
Frontkameraet - der peger op mod brugeren - kan anvendes til videosamtaler med Apples videoformat, Facetime.
 
Ligeledes er den nye iPad blevet udstyret med en nyudviklet processor, A5, der er væsentlig hurtigere end den processor, der sidder i første udgave.
 
Den nye iPad 2 kommer til Danmark 25. marts. Priserne bliver på niveau med introduktionspriserne for den første iPad.

Du kan se en fuld præsentation af den nye maskine her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S