Syg Steve Jobs præsenterer iPad 2

Kræftsyge Steve Jobs stod selv på scenen, da han onsdag aften præsenterede den nye iPad 2.

Artikel top billede

Læs også: Her er den nye iPad 2 - se hvad den kan.

Den kræftsyge Apple-topchef trodsede sygdom og sygeorlov, og gik onsdag aften selv på scenen i det store CCC-center i San Fransicso for at præsentere Apples nyeste frembringelse, iPad 2.
 
Der har været massevis af spekulationer om den nye iPad, som Apple i vanlig sikker stil med lidt hemmelighedskræmmeri og mystik har formået at hype til enorme højde.
 
Steve Jobs, der i januar for tredje gang blev langtidssygemeldt på grund af sin fremadskridende kræftsygdom, indtog selv scenen for at stå for præsentationen.
 
"Jeg ville ikke gå glip af denne dag," sagde den meget tynde, men tilsyneladende veloplagte, Steve Jobs fra scenen.
 
Tyndere end iPhone 4
Den nye iPad er med sin tykkelse på blot 8,8 millimeter meget tyndere end den første iPad, der blev lanceret i januar 2010.
 
Batteritiden er den samme som den første iPad, mens vægten er blevet trykket ned til blot knap 600 gram.
 
Som ventet er den nye iPad blev udstyret med to kameraer - en på hver side.
 
Frontkameraet - der peger op mod brugeren - kan anvendes til videosamtaler med Apples videoformat, Facetime.
 
Ligeledes er den nye iPad blevet udstyret med en nyudviklet processor, A5, der er væsentlig hurtigere end den processor, der sidder i første udgave.
 
Den nye iPad 2 kommer til Danmark 25. marts. Priserne bliver på niveau med introduktionspriserne for den første iPad.

Du kan se en fuld præsentation af den nye maskine her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse