Udenlandske it-folk vælter ind over landets grænser

Antallet af ikke-danske it-folk stiger gevaldigt for tiden. De fremmede it-folk kommer hovedsageligt fra Vesten, men nu begynder indvandringen for alvor fra udviklingslandene.

Artikel top billede

De fremmede begynder ikke at komme til Danmark.
 
De er her allerede.
 
Det viser statistikker fra brancheforeningerne IT-Branchen og Dansk IT, der uafhængigt af hinanden har tal på hvor mange danske virksomheder, der benytter sig af udenlandsk arbejdskraft i Danmark.
 
IT-Branchen har spurgt 188 virksomheder, og her har 36 af dem - 19 procent - angivet, at de har udenlandske it-medarbejdere i Danmark. Samtidig outsourcer 31 procent af virksomhederne opgaver til udlandet.
 
IT-Branchens medlemmer angiver, at de især søger efter seniorudviklere/arkitekter inden for SAP og Microsofts .NET samt programmører med kundskaber i ERP- og Business Intelligence-udvikling.
 
Vesten fylder mest i Danmark
Tal fra Dansk IT viser samme tendens.
 
Fra publikationen IT i praksis angiver Dansk IT, at hver femte af de 500 største virksomheder i Danmark har udenlandsk arbejdskraft fra Vesteuropa eller USA i it-afdelingen, mens syv procent har folk fra Indien.
 
Yderligere syv procent har it-folk fra Østeuropa ansat her i landet, mens fem procent af Danmarks 500 største selskaber har it-folk fra Kina siddende ved tastaturerne.
 
Stigning på 40 procent
Selvom tallene fra Dansk IT angiver, at de fleste udenlandske it-arbejdere kommer fra Vesten, så er nørder fra udviklingslandene begyndt at rejse til Danmark i stor stil.
 
It-fagforeningen Sam-Data skriver i sit nyhedsbrev, at indvandringen af udenlandske it-folk fra 3.verdenslande er steget med omkring 40 procent i 2010, og der i dag i alt arbejder 3.500 it-udlændinge i Danmark i nogle måneder eller i flere år.
 
Det svarer til, at otte procent af alle it-medarbejdere i Danmark kommer fra andre lande, da tal fra Arbejdsbevægelsens Erhvervsråd viser, at der i 2010 var 45.500 ansatte i it-branchen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS