Nu kan du få hele Computerworld på din iPhone

Computerworlds nyheder, perspektiver, debatter og meget mere bliver nu tilgængelige på din iPhone.

Artikel top billede

I tre årtier har Computerworld skrevet nyheder, baggrund og perspektiv om digitaliseringens betydning for borgerne og erhvervslivet, og om de mennesker og virksomheder, der har formet den.

Nu lancerer Computerworld mediets første app til iPhone, så du kan tage din digitale videns- og nyhedsbank med på farten.

Computerworlds app rummer de nyeste artikler fra Computerworld.dk og giver adgang til mere end 65.000 artikler i arkivet.

Du kan desuden finde de flotteste gallerier, de nyeste it-job og de seneste debatter fra Computerworld.dk.

Det er alt sammen præsenteret attraktivt i et brugervenligt design og reklamefrit miljø. Computerworld app til iPhone koster 12 kroner om måneden eller 99 kroner for et helt års abonnement. 

Applikationen er udviklet fra bunden af IDG's egen udviklingsafdeling, og vi har valgt at lægge ud med en app til Apples iPhone-platform, da vores besøgstal viser, at langt hovedparten af vores brugere benytter den platform. 
 
Du kan læse mere om den nye app her.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos