Skat tyvstarter med nedbrud

Skat åbnede for adgangen til årsopgørelserne tidligere end planlagt og måtte se it-systemet gå ned.

Artikel top billede

Lørdag testede Skat danskernes tålmodighed.

Selv om det egentlig først er fra i dag, at danskerne kan kontrollere, om de skal have penge tilbage i skat, har næsten to millioner nysgerrige borgere allerede lagt vejen forbi Skats webside.

Skat valgte nemlig ekstraordinært at åbne for sluserne allerede i weekenden, og det har rigtig mange benyttet sig af.

Det medførte dog, at it-systemet lørdag måtte en tur til tælling. Men bortset fra et mindre uheld er tingene forløbet efter planen.

"Vi åbnede tidligere for adgangen i år for at se, om systemerne kunne holde. Bortset fra et nedbrud i et par timer lørdag, ser det foreløbig godt ud," siger Søren Kjær, kontorchef i Skats koncern-it.

Årets travleste dag

Udgivelsen af årsopgørelserne er årets travleste web-begivenhed, hvor Skat publicerer over fire millioner årsopgørelser på sin webside, og det er næsten blevet en tradition, at Skats it-system bliver sendt til tælling på denne dag.

Selv om Skat har forberedt sig grundigt i år, måtte systemerne altså igen ned, og man tager stadig forbehold for situationen.

"Vi følger situationen nøje, og vi kan godt løbe ind i kapacitetsproblemer, hvis mange brugere logger på samtidig, men forventer ikke nedbrud," siger Søren Kjær.

"Vi har testet systemet i morges, og alt ser ud til at være i orden," lyder det fra Skat.

Læs også: Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS