Nu skal du sige farvel til Explorer 6

En ny aktiv dødshjælp-kampagne fra Microsoft skal øge opmærksomheden på, at det er på høje tid at opgradere fra den forældede browser Internet Explorer 6.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Venner lader ikke venner bruge Internet Explorer 6," siger Microsoft i forbindelse med lanceringen af et website, der har til formål at følge udviklingen med at få IE6's markedsandel ned under en procent.

"For 10 år siden så en browser dagens lys," står der på websitet Internet Explorer 6 Countdown.

"Dens navn var Internet Explorer 6. Nu, da vi er i 2011 - en æra af moderne webstandarder - er det på tide at sige farvel."

I februar lå den globale anvendelse af IE6 stadig på hele 12 procent, hvilket er lavere end sidste år men stadig alt for højt i lyset af de sikkerhedsrisici, der er forbundet med at bruge en så oldgammel browser.

I USA sidder IE6 på kun 2,9 procent af browsermarkedet, men den 10 år gamle browser bruges af over en tredjedel af alle internetbrugere i Kina, en fjerdedel af alle brugere i Sydkorea og over 10 procent i lande som Japan, Taiwan, Saudi Arabien og Indien. Statistikken, der offentliggøres på IE6 Countdown-sitet, er indsamlet af Net Applications.

Nogle brugere, der bruger piratkopierede udgaver af Windows XP, undgår at opgradere til nyere versioner af Internet Explorer af frygt for at afsløre sig selv overfor Microsofts licenssystemer.

Afhængighed spænder ben

Men mange virksomheder selv i Nordamerika har legitime grunde til stadig at anvende IE6 såsom forretningsprogrammer, der er bygget specielt til denne browser.

En sådan afhængighed af IE6 har visse steder endda spændt ben for opgradering til Windows 7 og virtualiserings-virksomheder har været nødt til at bygge værktøjer til at lette migrationsprocessen.

Brugere af Windows XP kan opgradere til IE7 eller IE8 mens brugere af Windows 7 og Vista herudover kan vælge beta-versionen af IE9. Browserne Chrome fra Google og Firefox fra Mozilla er begge meget anvendte alternativer til Microsofts Internet Explorer-browsere.

Det er Microsofts mål at skubbe anvendelsen af IE6 ned under en procent, hvilket også vil spare webudviklerne for det arbejde at understøtte den forældede browser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:
Internet Explorer vokser i popularitet

Antallet af brugere af Microsofts browser vokser, og Internet Explorer har ikke været større siden 2008. Her kan du se, hvorfor det ikke er så godt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job