Nu skal du sige farvel til Explorer 6

En ny aktiv dødshjælp-kampagne fra Microsoft skal øge opmærksomheden på, at det er på høje tid at opgradere fra den forældede browser Internet Explorer 6.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Venner lader ikke venner bruge Internet Explorer 6," siger Microsoft i forbindelse med lanceringen af et website, der har til formål at følge udviklingen med at få IE6's markedsandel ned under en procent.

"For 10 år siden så en browser dagens lys," står der på websitet Internet Explorer 6 Countdown.

"Dens navn var Internet Explorer 6. Nu, da vi er i 2011 - en æra af moderne webstandarder - er det på tide at sige farvel."

I februar lå den globale anvendelse af IE6 stadig på hele 12 procent, hvilket er lavere end sidste år men stadig alt for højt i lyset af de sikkerhedsrisici, der er forbundet med at bruge en så oldgammel browser.

I USA sidder IE6 på kun 2,9 procent af browsermarkedet, men den 10 år gamle browser bruges af over en tredjedel af alle internetbrugere i Kina, en fjerdedel af alle brugere i Sydkorea og over 10 procent i lande som Japan, Taiwan, Saudi Arabien og Indien. Statistikken, der offentliggøres på IE6 Countdown-sitet, er indsamlet af Net Applications.

Nogle brugere, der bruger piratkopierede udgaver af Windows XP, undgår at opgradere til nyere versioner af Internet Explorer af frygt for at afsløre sig selv overfor Microsofts licenssystemer.

Afhængighed spænder ben

Men mange virksomheder selv i Nordamerika har legitime grunde til stadig at anvende IE6 såsom forretningsprogrammer, der er bygget specielt til denne browser.

En sådan afhængighed af IE6 har visse steder endda spændt ben for opgradering til Windows 7 og virtualiserings-virksomheder har været nødt til at bygge værktøjer til at lette migrationsprocessen.

Brugere af Windows XP kan opgradere til IE7 eller IE8 mens brugere af Windows 7 og Vista herudover kan vælge beta-versionen af IE9. Browserne Chrome fra Google og Firefox fra Mozilla er begge meget anvendte alternativer til Microsofts Internet Explorer-browsere.

Det er Microsofts mål at skubbe anvendelsen af IE6 ned under en procent, hvilket også vil spare webudviklerne for det arbejde at understøtte den forældede browser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:
Internet Explorer vokser i popularitet

Antallet af brugere af Microsofts browser vokser, og Internet Explorer har ikke været større siden 2008. Her kan du se, hvorfor det ikke er så godt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S