Nu skal du sige farvel til Explorer 6

En ny aktiv dødshjælp-kampagne fra Microsoft skal øge opmærksomheden på, at det er på høje tid at opgradere fra den forældede browser Internet Explorer 6.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Venner lader ikke venner bruge Internet Explorer 6," siger Microsoft i forbindelse med lanceringen af et website, der har til formål at følge udviklingen med at få IE6's markedsandel ned under en procent.

"For 10 år siden så en browser dagens lys," står der på websitet Internet Explorer 6 Countdown.

"Dens navn var Internet Explorer 6. Nu, da vi er i 2011 - en æra af moderne webstandarder - er det på tide at sige farvel."

I februar lå den globale anvendelse af IE6 stadig på hele 12 procent, hvilket er lavere end sidste år men stadig alt for højt i lyset af de sikkerhedsrisici, der er forbundet med at bruge en så oldgammel browser.

I USA sidder IE6 på kun 2,9 procent af browsermarkedet, men den 10 år gamle browser bruges af over en tredjedel af alle internetbrugere i Kina, en fjerdedel af alle brugere i Sydkorea og over 10 procent i lande som Japan, Taiwan, Saudi Arabien og Indien. Statistikken, der offentliggøres på IE6 Countdown-sitet, er indsamlet af Net Applications.

Nogle brugere, der bruger piratkopierede udgaver af Windows XP, undgår at opgradere til nyere versioner af Internet Explorer af frygt for at afsløre sig selv overfor Microsofts licenssystemer.

Afhængighed spænder ben

Men mange virksomheder selv i Nordamerika har legitime grunde til stadig at anvende IE6 såsom forretningsprogrammer, der er bygget specielt til denne browser.

En sådan afhængighed af IE6 har visse steder endda spændt ben for opgradering til Windows 7 og virtualiserings-virksomheder har været nødt til at bygge værktøjer til at lette migrationsprocessen.

Brugere af Windows XP kan opgradere til IE7 eller IE8 mens brugere af Windows 7 og Vista herudover kan vælge beta-versionen af IE9. Browserne Chrome fra Google og Firefox fra Mozilla er begge meget anvendte alternativer til Microsofts Internet Explorer-browsere.

Det er Microsofts mål at skubbe anvendelsen af IE6 ned under en procent, hvilket også vil spare webudviklerne for det arbejde at understøtte den forældede browser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:
Internet Explorer vokser i popularitet

Antallet af brugere af Microsofts browser vokser, og Internet Explorer har ikke været større siden 2008. Her kan du se, hvorfor det ikke er så godt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura