Kinesere bremser Nokia Siemens' opkøb af Motorola

Nokia Siemens Networks købte sidste år Motorolas netværksdivision, men handlen trækker ud, fordi kinesiske konkurrencemyndigheder spænder ben.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

En aftale mellem Nokia Siemens Networks og Motorola kommer til at trække ud.
 
De to selskaber indgik i juli sidste år en aftale til en værdi af 5,7 milliarder kroner.
 
Aftalen indebar, at Nokia Siemens Networks købte en stor del af Motorolas trådløse netværksforretning, og opkøbet skulle blive en del af Nokia Siemens Networks i første kvartal af 2011.
 
Men de kinesiske konkurrencemyndigheder har endnu ikke godkendt handlen, skriver Nokia Siemens Networks i en pressemeddelelse.
 
Nokia Siemens Networks oplyser, at selskabet fortsat ønsker at gennemføre handlen, men koncernen ønsker ikke at komme med et nyt bud på, hvornår den bliver gennemført.
 
Den svensk-tyske koncern håber, at opkøbet vil give selskabet en stærkere position på det nordamerikanske marked, hvor de største konkurrenter er svenske Ericsson og kinesiske Huawei.
 
"Jeg tror, at tilføjelsen af Motorolas netværksforretning vil styrke vores globale tilstedeværelse betydeligt, forbedre vores skala i USA, Japan og andre prioritetsregioner og styrke vores lederskabsposition i den globale trådløse sektor," fortalte Nokia Siemens Networks' CEO, Rajeev Suri, 19. juli 2010, da aftalen blev offentliggjort.
 
7.500 Motorola-medarbejdere skifter arbejdsgiver i forbindelse med aftalen. Motorola har også en netværksforretning i Danmark, men denne del af Motorola-koncernen bliver ikke påvirket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S