Fujitsu Danmark henter ny topchef hos Telia

Fujitsu Danmark, som for bare et par uger siden sagde farvel til sin administrerende direktør, har hentet en Telia-chef til posten.

Artikel top billede

Fujitsu Danmarks nye administrerende direktør, Peter Krogsgaard, kommer fra Telia.

Ny administrerende direktør for Fujitsu Danmark bliver Peter Krogsgaard, vicepræsident i Telia Mobility Services Danmark.

Peter Krogsgaard overtager posten efter Hans Iakob Estrup, som for et par uger siden 'efter fælles overenskomst' forlod den danske del af Fujitsu efter fem år på posten.

En del af baggrunden for Estrups farvel var, at Fujitsu Danmark gennem længere tid har døjet med dårlige resultater.

Ikke en krone i skat

Fujitsu Danmark var også i medierne sidste forår, da det blev kendt, at selskabet på trods af en omsætning på hundreder af millioner kroner og millionoverskud ikke betaler en krone i skat.

Den kommende direktør, som tiltræder den 1. juni, har arbejdet med ledelse, salg og marketing i telebranchen i 14 år. Først hos Mobilix/Orange så Nokia og siden 3, før han i 2005 kom til Telia Mobility som vicepræsident. Med titlen fulgte ansvaret for en forretning med 1,2 millioner kunder og en organisation på godt 500 medarbejdere.

"Peter Krogsgaard er en kompetent leder med erfaringer fra hele værdikæden i en ICT-virksomhed (information and communication technology, red.). Jeg forventer, at han kan være med til at udvikle og yderligere styrke Fujitsu Danmark," siger Bengt Engström, som er administrerende direktør for Fujitsu Nordic.

Peter Krogsgaard er 41 år og gift. Han bor i Virum nord for København og har en MBA-grad fra AVT Business School i København.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S