Fujitsu Danmark henter ny topchef hos Telia

Fujitsu Danmark, som for bare et par uger siden sagde farvel til sin administrerende direktør, har hentet en Telia-chef til posten.

Artikel top billede

Fujitsu Danmarks nye administrerende direktør, Peter Krogsgaard, kommer fra Telia.

Ny administrerende direktør for Fujitsu Danmark bliver Peter Krogsgaard, vicepræsident i Telia Mobility Services Danmark.

Peter Krogsgaard overtager posten efter Hans Iakob Estrup, som for et par uger siden 'efter fælles overenskomst' forlod den danske del af Fujitsu efter fem år på posten.

En del af baggrunden for Estrups farvel var, at Fujitsu Danmark gennem længere tid har døjet med dårlige resultater.

Ikke en krone i skat

Fujitsu Danmark var også i medierne sidste forår, da det blev kendt, at selskabet på trods af en omsætning på hundreder af millioner kroner og millionoverskud ikke betaler en krone i skat.

Den kommende direktør, som tiltræder den 1. juni, har arbejdet med ledelse, salg og marketing i telebranchen i 14 år. Først hos Mobilix/Orange så Nokia og siden 3, før han i 2005 kom til Telia Mobility som vicepræsident. Med titlen fulgte ansvaret for en forretning med 1,2 millioner kunder og en organisation på godt 500 medarbejdere.

"Peter Krogsgaard er en kompetent leder med erfaringer fra hele værdikæden i en ICT-virksomhed (information and communication technology, red.). Jeg forventer, at han kan være med til at udvikle og yderligere styrke Fujitsu Danmark," siger Bengt Engström, som er administrerende direktør for Fujitsu Nordic.

Peter Krogsgaard er 41 år og gift. Han bor i Virum nord for København og har en MBA-grad fra AVT Business School i København.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job