Fujitsu Danmark henter ny topchef hos Telia

Fujitsu Danmark, som for bare et par uger siden sagde farvel til sin administrerende direktør, har hentet en Telia-chef til posten.

Artikel top billede

Fujitsu Danmarks nye administrerende direktør, Peter Krogsgaard, kommer fra Telia.

Ny administrerende direktør for Fujitsu Danmark bliver Peter Krogsgaard, vicepræsident i Telia Mobility Services Danmark.

Peter Krogsgaard overtager posten efter Hans Iakob Estrup, som for et par uger siden 'efter fælles overenskomst' forlod den danske del af Fujitsu efter fem år på posten.

En del af baggrunden for Estrups farvel var, at Fujitsu Danmark gennem længere tid har døjet med dårlige resultater.

Ikke en krone i skat

Fujitsu Danmark var også i medierne sidste forår, da det blev kendt, at selskabet på trods af en omsætning på hundreder af millioner kroner og millionoverskud ikke betaler en krone i skat.

Den kommende direktør, som tiltræder den 1. juni, har arbejdet med ledelse, salg og marketing i telebranchen i 14 år. Først hos Mobilix/Orange så Nokia og siden 3, før han i 2005 kom til Telia Mobility som vicepræsident. Med titlen fulgte ansvaret for en forretning med 1,2 millioner kunder og en organisation på godt 500 medarbejdere.

"Peter Krogsgaard er en kompetent leder med erfaringer fra hele værdikæden i en ICT-virksomhed (information and communication technology, red.). Jeg forventer, at han kan være med til at udvikle og yderligere styrke Fujitsu Danmark," siger Bengt Engström, som er administrerende direktør for Fujitsu Nordic.

Peter Krogsgaard er 41 år og gift. Han bor i Virum nord for København og har en MBA-grad fra AVT Business School i København.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job