Sådan skaber Intel sikkerhed i skyen med McAfee

Intel vil bruge elementer fra McAfee-opkøbet til at udbyde cloud-sikkerhed, der skal beskytte det voksende antal mobile enheder, som er truet af malware og cyberangreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel vil tilbyde sikkerhedsprodukter gennem software og services og senere via hardware med et stærkt fokus på cloud-sikkerhed, fortæller Renee James, som er senior vice president og general manager ved Intels Software og Services-gruppe.

Mobile enheder som tablet-pc'er og smartphones er i stigende grad sårbare over for malware og cyberangreb, siger Renee James.

Intel vil tænke sikkerhedshåndteringen ind i hardware, og gøre det muligt for de mobile enheder at kommunikere med cloud-baserede konsoller i realtime og på den måde tackle malware, autentificere brugere og verificere IP (internet protokol)-adresser eller hjemmesider, forklarer Renee James.

"På langt sigt vil sikkerheden komme til at udgøre en differentierende faktor for mobile enheder," siger Renee James og tilføjer, at cloud-delen er det vigtigste. Det kan man ikke bare lige skabe fra den ene dag til den anden.

Sidste år annoncerede Intel, at virksomheden ville købe McAfee for 45 milliarder kroner - et skridt der overraskede mange analytikere på grund af den tilsyneladende mangel på synergi.

Men Intel fortalte, at virksomheden regnede med at bringe sikkerhed ind i en række produkter som for eksempel den energieffektive Atom chip, som bliver brugt i bærbare computere, og med tiden også i smartphones og tablet-pc'er.

McAfee-opkøbet blev gennemført for godt to uger siden.

McAfee tilbyder allerede mobil- og cloud-baserede sikkerhedsprodukter. Inden opkøbet tilbød virksomheden desuden håndtering og sikkerhed til Intels indlejrede styresystem Wind River.

Intel ser sikkerhed som den tredje søjle i virksomhedens tilbud, udover strømeffektivitet og connectivity. Virksomheden udbyder allerede i dag visse chip-baserede elementer til forbedring af sikkerheden i pc'er, som for eksempel VT, der er en hardwarebaseret teknologi til sikring og håndtering af virtualiserede miljøer.

Med tiden vil Intel udvikle funktioner på silicium, der skal muliggøre specialiseret software og services og for at bringe mere sikkerhed til en lang række enheder, forklarer Renee James.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos