Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Mystisk fejl hos en dansk hosting-udbyder har flået firmaer som Vestas, Carlsberg og Egmont af internettet onsdag eftermiddag. Computerworld var også ramt.

Artikel top billede

Et indtil videre uforklarligt nedbrud hos hosting-leverandøren Solido Hosting (tidligere Armada Hosting) har onsdag eftermiddag sendt hjemmesider hos danske selskaber som Vestas, Carlsberg, justeat.dk og Egmont i sort.
 
Solido Hostings servere står hos colocation-virksomheden Interxion i Ballerup, der melder om, at alt hos Interxion har kørt, som det skal.
 
Computerworld, som også blev flået af nettet ved nedbruddet, har fået oplyst, at fejlen tilsyneladende er opstået i et switch band uden nærmere oplysninger om årsagen til, hvordan fejlen er opstået.
 
Det har endnu heller ikke været muligt at få en kommentar fra Solido Hostings stifter og administrerende direktør, Christer Hasse, om miseren.
 
Nedbruddet er i skrivende stund oplyst til at have haft en varighed på over to timer, hvoraf nogle hjemmesider er helt nede, mens andre tilsyneladende flimrer på nettet.
 
En lille kæp i møllehjulet
En af de berørte kunder er vindmøllegiganten Vestas, som får hostet firmaets hjemmeside hos Solido.
 
Hos Vestas fortæller pressechef Michael Holm, at firmaets hjemmeside gennem årene sammenlagt har været nede i en halv times tid.
 
Dermed er dagens nedbrud på over to timer tilsyneladende noget større, end hvad firmaet før har været udsat for.
 
Alligevel har nedbruddet hos Vestas leverandør ingen indflydelse på drift eller salg hos vindmøllegiganten, siger pressechefen. Hjemmesiden kører i sit eget lukkede system og fungerer som et udstillingsvindue, forklarer han.
 
"Vores hjemmeside er et sted, hvor vi oplyser om vores produkter, og hvor vi har en jobbank. Men det er jo ikke sådan, at der er nogen, som køber en vindmølle via hjemmesiden," siger Michael Holm
 
Ukendt omfang
Hvor mange hjemmesider, der i alt er ramt af nedbruddet, er i skrivende stund umuligt at danne sig et overblik over,.
 
Det skyldes, at Solido Hosting hele eftermiddagen kun har taget imod beskeder over telefonen - men endnu ikke afleverer nogen tilbage.
 
Derudover er Solido Hostings egen hjemmeside også nede.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS