Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Mystisk fejl hos en dansk hosting-udbyder har flået firmaer som Vestas, Carlsberg og Egmont af internettet onsdag eftermiddag. Computerworld var også ramt.

Artikel top billede

Et indtil videre uforklarligt nedbrud hos hosting-leverandøren Solido Hosting (tidligere Armada Hosting) har onsdag eftermiddag sendt hjemmesider hos danske selskaber som Vestas, Carlsberg, justeat.dk og Egmont i sort.
 
Solido Hostings servere står hos colocation-virksomheden Interxion i Ballerup, der melder om, at alt hos Interxion har kørt, som det skal.
 
Computerworld, som også blev flået af nettet ved nedbruddet, har fået oplyst, at fejlen tilsyneladende er opstået i et switch band uden nærmere oplysninger om årsagen til, hvordan fejlen er opstået.
 
Det har endnu heller ikke været muligt at få en kommentar fra Solido Hostings stifter og administrerende direktør, Christer Hasse, om miseren.
 
Nedbruddet er i skrivende stund oplyst til at have haft en varighed på over to timer, hvoraf nogle hjemmesider er helt nede, mens andre tilsyneladende flimrer på nettet.
 
En lille kæp i møllehjulet
En af de berørte kunder er vindmøllegiganten Vestas, som får hostet firmaets hjemmeside hos Solido.
 
Hos Vestas fortæller pressechef Michael Holm, at firmaets hjemmeside gennem årene sammenlagt har været nede i en halv times tid.
 
Dermed er dagens nedbrud på over to timer tilsyneladende noget større, end hvad firmaet før har været udsat for.
 
Alligevel har nedbruddet hos Vestas leverandør ingen indflydelse på drift eller salg hos vindmøllegiganten, siger pressechefen. Hjemmesiden kører i sit eget lukkede system og fungerer som et udstillingsvindue, forklarer han.
 
"Vores hjemmeside er et sted, hvor vi oplyser om vores produkter, og hvor vi har en jobbank. Men det er jo ikke sådan, at der er nogen, som køber en vindmølle via hjemmesiden," siger Michael Holm
 
Ukendt omfang
Hvor mange hjemmesider, der i alt er ramt af nedbruddet, er i skrivende stund umuligt at danne sig et overblik over,.
 
Det skyldes, at Solido Hosting hele eftermiddagen kun har taget imod beskeder over telefonen - men endnu ikke afleverer nogen tilbage.
 
Derudover er Solido Hostings egen hjemmeside også nede.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job