Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Mystisk fejl hos en dansk hosting-udbyder har flået firmaer som Vestas, Carlsberg og Egmont af internettet onsdag eftermiddag. Computerworld var også ramt.

Artikel top billede

Et indtil videre uforklarligt nedbrud hos hosting-leverandøren Solido Hosting (tidligere Armada Hosting) har onsdag eftermiddag sendt hjemmesider hos danske selskaber som Vestas, Carlsberg, justeat.dk og Egmont i sort.
 
Solido Hostings servere står hos colocation-virksomheden Interxion i Ballerup, der melder om, at alt hos Interxion har kørt, som det skal.
 
Computerworld, som også blev flået af nettet ved nedbruddet, har fået oplyst, at fejlen tilsyneladende er opstået i et switch band uden nærmere oplysninger om årsagen til, hvordan fejlen er opstået.
 
Det har endnu heller ikke været muligt at få en kommentar fra Solido Hostings stifter og administrerende direktør, Christer Hasse, om miseren.
 
Nedbruddet er i skrivende stund oplyst til at have haft en varighed på over to timer, hvoraf nogle hjemmesider er helt nede, mens andre tilsyneladende flimrer på nettet.
 
En lille kæp i møllehjulet
En af de berørte kunder er vindmøllegiganten Vestas, som får hostet firmaets hjemmeside hos Solido.
 
Hos Vestas fortæller pressechef Michael Holm, at firmaets hjemmeside gennem årene sammenlagt har været nede i en halv times tid.
 
Dermed er dagens nedbrud på over to timer tilsyneladende noget større, end hvad firmaet før har været udsat for.
 
Alligevel har nedbruddet hos Vestas leverandør ingen indflydelse på drift eller salg hos vindmøllegiganten, siger pressechefen. Hjemmesiden kører i sit eget lukkede system og fungerer som et udstillingsvindue, forklarer han.
 
"Vores hjemmeside er et sted, hvor vi oplyser om vores produkter, og hvor vi har en jobbank. Men det er jo ikke sådan, at der er nogen, som køber en vindmølle via hjemmesiden," siger Michael Holm
 
Ukendt omfang
Hvor mange hjemmesider, der i alt er ramt af nedbruddet, er i skrivende stund umuligt at danne sig et overblik over,.
 
Det skyldes, at Solido Hosting hele eftermiddagen kun har taget imod beskeder over telefonen - men endnu ikke afleverer nogen tilbage.
 
Derudover er Solido Hostings egen hjemmeside også nede.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse