Ingen flovhed hos hosting-firma efter gigant-nedbrud

Direktøren hos Solido Hosting er stolt af sit hardware-setup, selvom selskabets kunder røg af nettet i flere timer onsdag. Læs hans forklaring her.

Artikel top billede

Læs også:
Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Omkring 75 selskaber, som blandt andre tæller Vestas, Egmont, Carlsberg, Information, Just-Eat og Computerworld, oplevede i går at blive hevet af nettet, da softwaren i en switch-stack hos hosting-selskabet Solido Hosting brændte sammen. 
 
Alligevel er det ikke en synderligt brødebetynget direktør fra Solido Hosting, som Computerworld fanger i telefonen dagen derpå.
 
"Vi har ikke røde ører eller er flove over i går, fordi vi i bund og grund er stolte over vores setup. Nu har vi kørt i 10 år, og det er altså første gang, at vi havner i avisen på denne måde," siger direktør Christer Hasse fra Solido Hosting.
 
"Vi ville dog rigtig gerne have været hurtigere oppe oven på nedbruddet, og ventetiden for kunderne var utilfredsstillende lang, hvor de oven i købet var uden informationer om nedbruddet i alt for lang tid," erkender han.
 
Forvirring om fejlen
Christer Hasse understreger samtidig, at Solido Hosting endnu ikke har fundet den helt nøjagtige årsag til, at kunderne blev flået af nettet i går mellem klokken 12.30 og 15-tiden.
 
"99 procent sikkert er det, at der var en softwarefejl i en switch-stack, der fik vores opsætning til at crashe," siger han. 
 
Solidos switch-opsætning er bygget med redundant strømforsyning i en ring, hvor det er meningen, at hvis én af switch-stackene i ringen dør, så skal en anden tage over. 
 
"Vores opsætning er over industri-standard, fordi mange hosting-selskaber ikke engang kører med redundante strømforsyninger på deres switche," siger Christer Hasse.  
 
Derfor vil han nu rette henvendelse til Dell for at finde ud af, om der skulle være en hidtil ukendt fejl med switch-leverandørens Powerconnect 6248-switch, som bliver benyttet i Solidos setup.  
 
Personlige opringninger fra direktøren
Da flere kundeoplysninger er lagt ind på en af de berørte servere, forsvandt kundernes telefonnumre og kontaktperson for en kort tid i nedbruddet.
 
Og det ærgrer Solido-direktøren sig også over, da kunderne var hensat til uvidenhed i flere timer. Da switchene og serverne kom op at køre igen lidt efter klokken 15, foretog han personlige opkald til samtlige berørte kunder for at fortælle dem om situationen.
 
"Kunderne går naturligvis ret meget op i, at deres web-services fungerer. Men vi har faktisk fået en stor opbakning og forståelse fra kundernes side," forklarer Christer Hasse.
 
Oven på nedbruddet vil Solido Hosting nu overveje, om der skal ændres i switch-opsætningen og i proceduren for, hvordan kunderne skal adviseres, hvis/når uheldet er ude.

Læs også:
Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S