Ingen flovhed hos hosting-firma efter gigant-nedbrud

Direktøren hos Solido Hosting er stolt af sit hardware-setup, selvom selskabets kunder røg af nettet i flere timer onsdag. Læs hans forklaring her.

Artikel top billede

Læs også:
Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Omkring 75 selskaber, som blandt andre tæller Vestas, Egmont, Carlsberg, Information, Just-Eat og Computerworld, oplevede i går at blive hevet af nettet, da softwaren i en switch-stack hos hosting-selskabet Solido Hosting brændte sammen. 
 
Alligevel er det ikke en synderligt brødebetynget direktør fra Solido Hosting, som Computerworld fanger i telefonen dagen derpå.
 
"Vi har ikke røde ører eller er flove over i går, fordi vi i bund og grund er stolte over vores setup. Nu har vi kørt i 10 år, og det er altså første gang, at vi havner i avisen på denne måde," siger direktør Christer Hasse fra Solido Hosting.
 
"Vi ville dog rigtig gerne have været hurtigere oppe oven på nedbruddet, og ventetiden for kunderne var utilfredsstillende lang, hvor de oven i købet var uden informationer om nedbruddet i alt for lang tid," erkender han.
 
Forvirring om fejlen
Christer Hasse understreger samtidig, at Solido Hosting endnu ikke har fundet den helt nøjagtige årsag til, at kunderne blev flået af nettet i går mellem klokken 12.30 og 15-tiden.
 
"99 procent sikkert er det, at der var en softwarefejl i en switch-stack, der fik vores opsætning til at crashe," siger han. 
 
Solidos switch-opsætning er bygget med redundant strømforsyning i en ring, hvor det er meningen, at hvis én af switch-stackene i ringen dør, så skal en anden tage over. 
 
"Vores opsætning er over industri-standard, fordi mange hosting-selskaber ikke engang kører med redundante strømforsyninger på deres switche," siger Christer Hasse.  
 
Derfor vil han nu rette henvendelse til Dell for at finde ud af, om der skulle være en hidtil ukendt fejl med switch-leverandørens Powerconnect 6248-switch, som bliver benyttet i Solidos setup.  
 
Personlige opringninger fra direktøren
Da flere kundeoplysninger er lagt ind på en af de berørte servere, forsvandt kundernes telefonnumre og kontaktperson for en kort tid i nedbruddet.
 
Og det ærgrer Solido-direktøren sig også over, da kunderne var hensat til uvidenhed i flere timer. Da switchene og serverne kom op at køre igen lidt efter klokken 15, foretog han personlige opkald til samtlige berørte kunder for at fortælle dem om situationen.
 
"Kunderne går naturligvis ret meget op i, at deres web-services fungerer. Men vi har faktisk fået en stor opbakning og forståelse fra kundernes side," forklarer Christer Hasse.
 
Oven på nedbruddet vil Solido Hosting nu overveje, om der skal ændres i switch-opsætningen og i proceduren for, hvordan kunderne skal adviseres, hvis/når uheldet er ude.

Læs også:
Danske gigant-virksomheder sendt i sort på nettet

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job