Holdet er sat: De skal redde statslige it-projekter

Læs hvem der er udtaget til det hold, der skal forhindre det ene statslige it-projekt efter det andet i at score selvmål.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil staten stoppe de offentlige it-skandaler.

Sæt et hold på ni personer, der kan give så gode råd, at statslige it-projekter ikke længere bliver forsinket, fordyret og i det hele taget kuldsejler.

Opgaven med at udtage holdet kan ikke have været let.

Alligevel er det nu lykkes regeringen at finde ni personer til Statens It-projektråd, der afholder detsførste møde den 1. april.

Rådet skal vurdere risikobilledet for alle statslige it-projekter på over 10 millioner kroner.

Hvis rådet finder, at et it-projekt er særligt komplekst og risikabelt, kan det indstille, at der gennemføres et uafhængigt, eksternt review.

Rådet henvender sig således til de it-projektansvarlige i staten, der kan søge rådgivning hos holdet.

Selve ansvaret for de statslige it-projekter flyttes der ikke rundt på. Det ligger fortsat forankret hos det enkelte ministerium.

Ideen om rådet blev født under Finansministeriets stort anlagte kulegravning af årsagerne til de mange skandaleramte statslige it-projekter.

Her er holdet

Blandt rådets medlemmer er årets CIO 2010 og koncern it-direktør Michael Moesgaard fra Dong.

Holdet tæller også en it-rektor, en it-boss fra landets største bank og en tidligere formand for foreningen Dansk IT.

Rådet har allerede fået en forpligtende kommentar med fra finansminister Claus Hjort Frederiksen (V):

"Statens IT-projektråd kan give ministerierne værdifuld sparring i, hvordan de høster det fulde potentiale ved digitalisering og undgår, at projekterne går skævt."

Læs også: Sådan vil staten stoppe de offentlige it-skandaler.

Se her, hvem der har fået plads i rådet

Formand:
Mogens Pedersen, Finansministeriet.

Næstformand:
Birgit W. Nørgaard, tidligere administrerende direktør i Carl Bro. 

Almindelige medlemmer:
Lilian Mogensen, direktør for forretningsudvikling og HR i ATP.

Michael Moesgaard, it-direktør i Dong Energy.

Erik Andreasen, underdirektør i Danske Bank Group IT.

Lars Mathiesen, it-direktør i Nykredit.

Mads Tofte, rektor for IT-Universitetet.

Jesper Jarmbæk, direktør i Kort- og Matrikelstyrelsen.

Ole Kjær, direktør i Skatteministeriet.

Læs også: Sådan vil staten stoppe de offentlige it-skandaler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS