Sådan vil Microsoft lokke dig over i den private sky

Microsoft har netop fremvist System Center 2012. Se her, hvordan selskabet vil ægge dig til at kaste dig over cloud computing.

Artikel top billede

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det


Er den private sky it-afdelingens fremtid?

Private skyer er en af Microsofts helt store satsninger, og System Center 2012 er værktøjet, der skal få kunderne til at se det lys, som softwarefabrikken selv har set.

På stort event i Las Vegas kunne Microsoft tirsdag fremvise den nye version af selskabets System Center, der er et sæt management-værktøjer til private cloud computing og en slags forlængelse af selskabets virtualiserings-platform, Hyper-V.

Vice President Brad Anderson viste på mødet i Las Vegas, hvordan System Center 2012 gør det muligt at oprette private skyer, og i et efterfølgende blogindlæg argumenterer Brad Anderson for, at netop de private skyer er springbrættet til de åbne.

Idéen om, at man opbygger en cloud bag virksomhedens egen firewall eller som et lukket miljø hos et eksternt datacenter, har specielt vundet gehør, fordi mange virksomheder endnu ikke føler sig klar til at tage det helt store ryk op i den åbne sky.

Herhjemme anvender Jyske Bank eksempelvis cloud computing internt i virksomheden til etablering af test- og udviklings-miljøer. Læs mere om det her.

Her er Microsofts plan

Gartner har forudset, at der i 2012 vil blive investeret flere penge i private clouds end i offentlige clouds, og det er denne kage, Microsoft forsøger at nuppe en ordentlig bid af med System Center 2012.

"Hvordan kan du være sikker på, at din virksomhed er positioneret til at kunne rykke over på cloud computing og være i stand til at imødegå forretningskravene om hurtigere, mere stabile applikations-services?" spørger Brad Anderson i sit blogindlæg.

Svaret er - ifølge Microsoft - at man skal opbygge en infratsruktur, hvor netværk, storage og 'it-øer' er integrerede, så man kan oprette en ny sky med blot få klik.

Det er det, System Center 2012 skal understøtte ifølge Microsoft.

"Ved at anvende denne kerne-komponent i Microsofts private cloud-løsninger kan it-chefer effektivt standardisere infrastruktur og applikations-services og delegere dem ud til forretnings-partnere, så de kan udrulle applikationer hurtigt," lyder det blandt andet fra Microsoft.

System Center 2012 frigives først senere på året i en endelig version, men kan allerede nu hentes som beta her.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Er den private sky it-afdelingens fremtid?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos