Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering

Firmaet Lumigon, der har udviklet en dansk smartphone, må udskyde lanceringen. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon

"Expected delivery end of Q1 2011".

Sådan stod der indtil for nylig på danske Lumigons hjemmeside om smartphonen T1.

Lumigins T1 har tiltrukket sig opmærksomhed, fordi smartphonen er dansk-produceret og på flere måder er et alternativt produkt på et stærkt konkurrencepræget marked.

Men T1, som er den første smartphone fra Lumigon, når alligevel ikke at blive lanceret i første kvartal 2011 som lovet.

Nu lyder meldingen på hjemmesiden "later this year".

Travl direktør

Computerworld har gennem et par uger forgæves forsøgt at komme i telefon-kontakt med firmaets direktør, Lars Gravesen.

Nu er det imidlertid lykkes at få en forklaring fra direktøren per mail.

"Vi har været nødt til at udskyde lanceringen, da vi vil være helt sikre på, at produktet fungerer, som det skal, inden det kommer ud til brugerne, således at oplevelsen bliver bedst mulig modtaget," skriver Lars Gravesen.

Lumigon T1 kører Android som styresystem og adskiller sig særligt fra andre smartphones ved at kunne fungere som fjernbetjening og ved at anvende B&O-teknologi til at sikre en god lyd.

Sådan ser Lumigon T1 ud (klik for stor størrelse).

En anderledes smartphone

Computerworld har spurgt Lars Gravesen, om han ikke frygter at blive overhalet inden om af konkurrenterne, hvis der går for lang tid inden lanceringen af T1?

"Vi ser ikke, at konkurrenterne kan overhale et godt skandinavisk design med innovative features, som ikke findes på andre telefoner," lyder hans mail-svar.

Lumigons T1 blev præsenteret allerede i oktober sidste år på et pressemøde.

"T1 will reach distribution outlets in selected markets by the end of this year, the major volumes arriving during Q1 2011," skrev Lumigon dengang i en pressemeddelelse.

Man har i længere tid kunnet forudbestille - og betale for - T1 på Lumigons hjemmeside. Hvor mange, der har gjort det, ønsker Lars Gravesen ikke at oplyse.

"Salgstal og forudbestillinger er desværre ikke noget, vi udleverer," skriver Lars Gravesen.

Læs også:
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College