Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering

Firmaet Lumigon, der har udviklet en dansk smartphone, må udskyde lanceringen. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon

"Expected delivery end of Q1 2011".

Sådan stod der indtil for nylig på danske Lumigons hjemmeside om smartphonen T1.

Lumigins T1 har tiltrukket sig opmærksomhed, fordi smartphonen er dansk-produceret og på flere måder er et alternativt produkt på et stærkt konkurrencepræget marked.

Men T1, som er den første smartphone fra Lumigon, når alligevel ikke at blive lanceret i første kvartal 2011 som lovet.

Nu lyder meldingen på hjemmesiden "later this year".

Travl direktør

Computerworld har gennem et par uger forgæves forsøgt at komme i telefon-kontakt med firmaets direktør, Lars Gravesen.

Nu er det imidlertid lykkes at få en forklaring fra direktøren per mail.

"Vi har været nødt til at udskyde lanceringen, da vi vil være helt sikre på, at produktet fungerer, som det skal, inden det kommer ud til brugerne, således at oplevelsen bliver bedst mulig modtaget," skriver Lars Gravesen.

Lumigon T1 kører Android som styresystem og adskiller sig særligt fra andre smartphones ved at kunne fungere som fjernbetjening og ved at anvende B&O-teknologi til at sikre en god lyd.

Sådan ser Lumigon T1 ud (klik for stor størrelse).

En anderledes smartphone

Computerworld har spurgt Lars Gravesen, om han ikke frygter at blive overhalet inden om af konkurrenterne, hvis der går for lang tid inden lanceringen af T1?

"Vi ser ikke, at konkurrenterne kan overhale et godt skandinavisk design med innovative features, som ikke findes på andre telefoner," lyder hans mail-svar.

Lumigons T1 blev præsenteret allerede i oktober sidste år på et pressemøde.

"T1 will reach distribution outlets in selected markets by the end of this year, the major volumes arriving during Q1 2011," skrev Lumigon dengang i en pressemeddelelse.

Man har i længere tid kunnet forudbestille - og betale for - T1 på Lumigons hjemmeside. Hvor mange, der har gjort det, ønsker Lars Gravesen ikke at oplyse.

"Salgstal og forudbestillinger er desværre ikke noget, vi udleverer," skriver Lars Gravesen.

Læs også:
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec