Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering

Firmaet Lumigon, der har udviklet en dansk smartphone, må udskyde lanceringen. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon

"Expected delivery end of Q1 2011".

Sådan stod der indtil for nylig på danske Lumigons hjemmeside om smartphonen T1.

Lumigins T1 har tiltrukket sig opmærksomhed, fordi smartphonen er dansk-produceret og på flere måder er et alternativt produkt på et stærkt konkurrencepræget marked.

Men T1, som er den første smartphone fra Lumigon, når alligevel ikke at blive lanceret i første kvartal 2011 som lovet.

Nu lyder meldingen på hjemmesiden "later this year".

Travl direktør

Computerworld har gennem et par uger forgæves forsøgt at komme i telefon-kontakt med firmaets direktør, Lars Gravesen.

Nu er det imidlertid lykkes at få en forklaring fra direktøren per mail.

"Vi har været nødt til at udskyde lanceringen, da vi vil være helt sikre på, at produktet fungerer, som det skal, inden det kommer ud til brugerne, således at oplevelsen bliver bedst mulig modtaget," skriver Lars Gravesen.

Lumigon T1 kører Android som styresystem og adskiller sig særligt fra andre smartphones ved at kunne fungere som fjernbetjening og ved at anvende B&O-teknologi til at sikre en god lyd.

Sådan ser Lumigon T1 ud (klik for stor størrelse).

En anderledes smartphone

Computerworld har spurgt Lars Gravesen, om han ikke frygter at blive overhalet inden om af konkurrenterne, hvis der går for lang tid inden lanceringen af T1?

"Vi ser ikke, at konkurrenterne kan overhale et godt skandinavisk design med innovative features, som ikke findes på andre telefoner," lyder hans mail-svar.

Lumigons T1 blev præsenteret allerede i oktober sidste år på et pressemøde.

"T1 will reach distribution outlets in selected markets by the end of this year, the major volumes arriving during Q1 2011," skrev Lumigon dengang i en pressemeddelelse.

Man har i længere tid kunnet forudbestille - og betale for - T1 på Lumigons hjemmeside. Hvor mange, der har gjort det, ønsker Lars Gravesen ikke at oplyse.

"Salgstal og forudbestillinger er desværre ikke noget, vi udleverer," skriver Lars Gravesen.

Læs også:
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S