Microsoft vil betale formue for gamle IPv4-adresser

Inden længe løber verden tør for IPv4-adresser. Microsoft er klar til at lægge millioner af kroner på bordet for at overtage konkursramt selskabs IPv4-adresser.

Artikel top billede

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Microsoft er klar til at lægge knap 40 millioner kroner på bordet for at overtage præcis 666.624 IPv4-adresser, der hidtil har tilhørt den kriseramte canadiske producent af teleudstyr Nortel.
Købet af de mange IPv4-adresser betragtes fra flere steder som et tegn på, at værdien af IPv4-adresserne stiger.

Det skyldes, at verden står for at løbe tør for denne adresse-type inden længe.

Afløseren er IPv6, som du kan læse mere om her.

Handlen er endnu ikke blevet godkendt af de canadiske myndigheder.

Sort marked for IPv4

Microsoft kan i givet fald overtage 470.000 af de pågældende adresser omgående. De resterende kan selskabet først overtage, når konkurs-behandlingen af Nortel er afsluttet.

Der har tidligere været spekulationer om, at der i takt med, at udbuddet begrænses, er ved at opstå et regulært sort marked for IPv4-adresser.

Selskaber og andre ser nemlig ud til at være villige til at betale betragtelige beløb for IPv4-adresserne, fordi de frygter problemer og høje omkostninger ved et eventuelt skifte til IPv6-protokollen.

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Kan det klare presset? IPv6 testes i global storkørsel

IPv4-adresserne slipper op - kun fem procent ledige

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Derfor kan du ikke være ligeglad med IPv6

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub