Microsoft vil betale formue for gamle IPv4-adresser

Inden længe løber verden tør for IPv4-adresser. Microsoft er klar til at lægge millioner af kroner på bordet for at overtage konkursramt selskabs IPv4-adresser.

Artikel top billede

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Microsoft er klar til at lægge knap 40 millioner kroner på bordet for at overtage præcis 666.624 IPv4-adresser, der hidtil har tilhørt den kriseramte canadiske producent af teleudstyr Nortel.
Købet af de mange IPv4-adresser betragtes fra flere steder som et tegn på, at værdien af IPv4-adresserne stiger.

Det skyldes, at verden står for at løbe tør for denne adresse-type inden længe.

Afløseren er IPv6, som du kan læse mere om her.

Handlen er endnu ikke blevet godkendt af de canadiske myndigheder.

Sort marked for IPv4

Microsoft kan i givet fald overtage 470.000 af de pågældende adresser omgående. De resterende kan selskabet først overtage, når konkurs-behandlingen af Nortel er afsluttet.

Der har tidligere været spekulationer om, at der i takt med, at udbuddet begrænses, er ved at opstå et regulært sort marked for IPv4-adresser.

Selskaber og andre ser nemlig ud til at være villige til at betale betragtelige beløb for IPv4-adresserne, fordi de frygter problemer og høje omkostninger ved et eventuelt skifte til IPv6-protokollen.

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Kan det klare presset? IPv6 testes i global storkørsel

IPv4-adresserne slipper op - kun fem procent ledige

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Derfor kan du ikke være ligeglad med IPv6

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec