Microsoft vil betale formue for gamle IPv4-adresser

Inden længe løber verden tør for IPv4-adresser. Microsoft er klar til at lægge millioner af kroner på bordet for at overtage konkursramt selskabs IPv4-adresser.

Artikel top billede

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Microsoft er klar til at lægge knap 40 millioner kroner på bordet for at overtage præcis 666.624 IPv4-adresser, der hidtil har tilhørt den kriseramte canadiske producent af teleudstyr Nortel.
Købet af de mange IPv4-adresser betragtes fra flere steder som et tegn på, at værdien af IPv4-adresserne stiger.

Det skyldes, at verden står for at løbe tør for denne adresse-type inden længe.

Afløseren er IPv6, som du kan læse mere om her.

Handlen er endnu ikke blevet godkendt af de canadiske myndigheder.

Sort marked for IPv4

Microsoft kan i givet fald overtage 470.000 af de pågældende adresser omgående. De resterende kan selskabet først overtage, når konkurs-behandlingen af Nortel er afsluttet.

Der har tidligere været spekulationer om, at der i takt med, at udbuddet begrænses, er ved at opstå et regulært sort marked for IPv4-adresser.

Selskaber og andre ser nemlig ud til at være villige til at betale betragtelige beløb for IPv4-adresserne, fordi de frygter problemer og høje omkostninger ved et eventuelt skifte til IPv6-protokollen.

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Kan det klare presset? IPv6 testes i global storkørsel

IPv4-adresserne slipper op - kun fem procent ledige

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Derfor kan du ikke være ligeglad med IPv6

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network