Microsoft vil betale formue for gamle IPv4-adresser

Inden længe løber verden tør for IPv4-adresser. Microsoft er klar til at lægge millioner af kroner på bordet for at overtage konkursramt selskabs IPv4-adresser.

Artikel top billede

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Microsoft er klar til at lægge knap 40 millioner kroner på bordet for at overtage præcis 666.624 IPv4-adresser, der hidtil har tilhørt den kriseramte canadiske producent af teleudstyr Nortel.
Købet af de mange IPv4-adresser betragtes fra flere steder som et tegn på, at værdien af IPv4-adresserne stiger.

Det skyldes, at verden står for at løbe tør for denne adresse-type inden længe.

Afløseren er IPv6, som du kan læse mere om her.

Handlen er endnu ikke blevet godkendt af de canadiske myndigheder.

Sort marked for IPv4

Microsoft kan i givet fald overtage 470.000 af de pågældende adresser omgående. De resterende kan selskabet først overtage, når konkurs-behandlingen af Nortel er afsluttet.

Der har tidligere været spekulationer om, at der i takt med, at udbuddet begrænses, er ved at opstå et regulært sort marked for IPv4-adresser.

Selskaber og andre ser nemlig ud til at være villige til at betale betragtelige beløb for IPv4-adresserne, fordi de frygter problemer og høje omkostninger ved et eventuelt skifte til IPv6-protokollen.

Læs også:

Nu begynder slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Kan det klare presset? IPv6 testes i global storkørsel

IPv4-adresserne slipper op - kun fem procent ledige

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Sådan forbereder du dig på de nye IP-adresser

Derfor kan du ikke være ligeglad med IPv6

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S