ODF-eksperterne slås indbyrdes efter afgørelse

Et af medlemmerne i ekspertudvalget, der dumper både ODF og OOXML til brug i det offentlige, er slet ikke enig i afgørelsen. Se hans anbefalinger her.

Artikel top billede

Læs også:
Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

Det fem mand store udvalg, der har bistået som eksperter på valget af dokumentformater i det offentlige, er ikke enige om at dumpe både ODF og OOXML

Medlem af ekspertudvalget Mogens Kühn Pedersen, der er professor ved Institut for Informatik på CBS, har sendt et brev til videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og Folketingets it-ordførere.

I brevet, som Computerworld er kommet i besidelse af, skriver Mogens Kühn Pedersen, at han ikke kan stå inde for den redegørelse, som ekspertudvalget har udsendt.

Professoren er utilfreds med, at hans uenighed i anbefalingerne ikke fremgår tydligere af den indstilling, der er sendt til ministeren.

Anbefaler ODF og PDF

Helt konkret kan Mogens Kühn Pedersen ikke stå inde for beslutningen om ikke at anbefale ODF.

I modsætning til udvalgets officielle indstilling, mener han, at ODF lever op til de krav, der bliver stillet til et offentligt format.

Derfor anbefaler han ministeren, at ODF anvendes ved dokumenter, der er under udarbejdelse og skal være redigerbare.

Han mener ligeledes, at PDF-formatet lever op til kravene.

Derfor anbefaler han det format til al kommunikation både internt i myndigheder og til dokumenter, der skal udsendes til offentligheden.

Læs også:
Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS