Open source-folket raser: Vi er bombet 10 år tilbage

Ekspertudvalgets beslutning om at dumpe både ODF og OOXML har sat ild til lunten hos open source-folket, der mener, at Microsoft har vundet denne runde. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

ODF-eksperterne slås indbyrdes efter afgørelse
 

Videnskabsministeriets ekspertudvalg om åbne standarder har hverken kunnet pege på ODF eller OOXML som åbent dokument-standard, da de fremlagde deres indstilling den 28. marts.

Den situation betegner den nye formand for open source-leverandørerne (OSL) som "det foreløbige anti-klimaks på et langt og besværligt arbejde med at sikre fri konkurrence i den offentlige sektor".

"Med ekspertudvalgets indstilling er vi i Danmark reelt slået tilbage til den situation, som var herskende før, hele arbejdet med at indføre åbne dokumentformater i den danske offentlige sektor blev indledt for mere end 10 år siden," siger Martin von Haller Grønbæk.

Til fordel for Microsoft

Han mener, at ekspertudvalgets udmelding kommer Microsoft til gode.

"Når ekspertudvalget ikke i enighed er i stand til at pege på en åben standard, er der i realiteten fortsat kun en spiller, der er i stand til at sælge office-applikationer til den danske offentlige sektor," siger Martin von Haller Grønbæk med henvisning til Redmond-firmaet.

"Dette er i dag som for 10 år siden til skade for den danske offentlige sektor, konkurrencen på markedet for office-applikationer og således til skade for hele Danmark," lyder det fra en skuffet OSL-formand.

Cloud er ingen løsning

Martin von Haller Grønbæk har heller ikke meget til overs for ekspertudvalgets forudsigelser om, at office-pakkerne ryger op i skyen.

"Som ekspertudvalget selv er inde på i sin indstilling, så vil den formodede forøgede anvendelse af office-applikationer på cloud-baserede løsninger desværre ikke løse problemet med den manglende konkurrence."

"Uanset om office-applikationer tilgås af brugeren via en browser, vil manglende interoperabilitet mellem dokumentformater stadig være et afgørende problem," tordner Martin von Haller Grønbæk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S