Open source-folket raser: Vi er bombet 10 år tilbage

Ekspertudvalgets beslutning om at dumpe både ODF og OOXML har sat ild til lunten hos open source-folket, der mener, at Microsoft har vundet denne runde. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

ODF-eksperterne slås indbyrdes efter afgørelse
 

Videnskabsministeriets ekspertudvalg om åbne standarder har hverken kunnet pege på ODF eller OOXML som åbent dokument-standard, da de fremlagde deres indstilling den 28. marts.

Den situation betegner den nye formand for open source-leverandørerne (OSL) som "det foreløbige anti-klimaks på et langt og besværligt arbejde med at sikre fri konkurrence i den offentlige sektor".

"Med ekspertudvalgets indstilling er vi i Danmark reelt slået tilbage til den situation, som var herskende før, hele arbejdet med at indføre åbne dokumentformater i den danske offentlige sektor blev indledt for mere end 10 år siden," siger Martin von Haller Grønbæk.

Til fordel for Microsoft

Han mener, at ekspertudvalgets udmelding kommer Microsoft til gode.

"Når ekspertudvalget ikke i enighed er i stand til at pege på en åben standard, er der i realiteten fortsat kun en spiller, der er i stand til at sælge office-applikationer til den danske offentlige sektor," siger Martin von Haller Grønbæk med henvisning til Redmond-firmaet.

"Dette er i dag som for 10 år siden til skade for den danske offentlige sektor, konkurrencen på markedet for office-applikationer og således til skade for hele Danmark," lyder det fra en skuffet OSL-formand.

Cloud er ingen løsning

Martin von Haller Grønbæk har heller ikke meget til overs for ekspertudvalgets forudsigelser om, at office-pakkerne ryger op i skyen.

"Som ekspertudvalget selv er inde på i sin indstilling, så vil den formodede forøgede anvendelse af office-applikationer på cloud-baserede løsninger desværre ikke løse problemet med den manglende konkurrence."

"Uanset om office-applikationer tilgås af brugeren via en browser, vil manglende interoperabilitet mellem dokumentformater stadig være et afgørende problem," tordner Martin von Haller Grønbæk.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect