Open source-folket raser: Vi er bombet 10 år tilbage

Ekspertudvalgets beslutning om at dumpe både ODF og OOXML har sat ild til lunten hos open source-folket, der mener, at Microsoft har vundet denne runde. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Ekspertudvalg dumper både ODF og OOXML

ODF-eksperterne slås indbyrdes efter afgørelse
 

Videnskabsministeriets ekspertudvalg om åbne standarder har hverken kunnet pege på ODF eller OOXML som åbent dokument-standard, da de fremlagde deres indstilling den 28. marts.

Den situation betegner den nye formand for open source-leverandørerne (OSL) som "det foreløbige anti-klimaks på et langt og besværligt arbejde med at sikre fri konkurrence i den offentlige sektor".

"Med ekspertudvalgets indstilling er vi i Danmark reelt slået tilbage til den situation, som var herskende før, hele arbejdet med at indføre åbne dokumentformater i den danske offentlige sektor blev indledt for mere end 10 år siden," siger Martin von Haller Grønbæk.

Til fordel for Microsoft

Han mener, at ekspertudvalgets udmelding kommer Microsoft til gode.

"Når ekspertudvalget ikke i enighed er i stand til at pege på en åben standard, er der i realiteten fortsat kun en spiller, der er i stand til at sælge office-applikationer til den danske offentlige sektor," siger Martin von Haller Grønbæk med henvisning til Redmond-firmaet.

"Dette er i dag som for 10 år siden til skade for den danske offentlige sektor, konkurrencen på markedet for office-applikationer og således til skade for hele Danmark," lyder det fra en skuffet OSL-formand.

Cloud er ingen løsning

Martin von Haller Grønbæk har heller ikke meget til overs for ekspertudvalgets forudsigelser om, at office-pakkerne ryger op i skyen.

"Som ekspertudvalget selv er inde på i sin indstilling, så vil den formodede forøgede anvendelse af office-applikationer på cloud-baserede løsninger desværre ikke løse problemet med den manglende konkurrence."

"Uanset om office-applikationer tilgås af brugeren via en browser, vil manglende interoperabilitet mellem dokumentformater stadig være et afgørende problem," tordner Martin von Haller Grønbæk.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job