TDC-kabelnedbrud sender netbank i sort

Et kabelnedbrud var her til morges skyld i, at kunderne i en af landets banker ikke kunne komme på deres netbank.

Artikel top billede

Kunder i Nykredit har i flere timer her til morgen ikke haft mulighed for at komme på deres netbank.

Computerworld erfarer fra flere kilder i Nykredit, at problemet skyldes et kabelnedbrud hos TDC, der påvirker de servere, som netbanken er hostet på.

Resten af Nykredits hjemmesider var ikke omfattet af nedbruddet, der blev udbedret kort før frokost.

Internt er realkredit- og bankkoncernen ved at undersøge de præcise omstændigheder ved nedbruddet og ønsker derfor ikke at udtale sig om sagen på nuværende tidspunkt. 

Det er altså stadig uvist, om Nykredit har haft flere problemer i forbindelse med nedbrudet og om systemer, der skal sikre redundans, har fejlet. 

Hos TDC bekræfter presseafdelingen over for Computerworld, at der har været et mindre kabelnedbrud fra ved syv-tiden i morges og et par timer frem.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job