TDC-kabelnedbrud sender netbank i sort

Et kabelnedbrud var her til morges skyld i, at kunderne i en af landets banker ikke kunne komme på deres netbank.

Artikel top billede

Kunder i Nykredit har i flere timer her til morgen ikke haft mulighed for at komme på deres netbank.

Computerworld erfarer fra flere kilder i Nykredit, at problemet skyldes et kabelnedbrud hos TDC, der påvirker de servere, som netbanken er hostet på.

Resten af Nykredits hjemmesider var ikke omfattet af nedbruddet, der blev udbedret kort før frokost.

Internt er realkredit- og bankkoncernen ved at undersøge de præcise omstændigheder ved nedbruddet og ønsker derfor ikke at udtale sig om sagen på nuværende tidspunkt. 

Det er altså stadig uvist, om Nykredit har haft flere problemer i forbindelse med nedbrudet og om systemer, der skal sikre redundans, har fejlet. 

Hos TDC bekræfter presseafdelingen over for Computerworld, at der har været et mindre kabelnedbrud fra ved syv-tiden i morges og et par timer frem.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job