Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft

Intern råddenskab og andre uhyrligheder har gjort, at Microsoft har tabt rollen som it-verdenens førerhund, mener Paul Allen, der stiftede selskabet sammen med Bill Gates. Se her, hvor det er gået helt galt.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Læs også:
Microsoft-stifter: Sådan forsøgte Gates at snyde mig.

Derfor vil vi snart vælte os i Windows-smartphones.

Microsofts medstifter, Paul Allen, der langer voldsomt ud efter medstifter Bill Gates i en kommende bog, har ikke meget tiltro til, at det mægtige selskab har en stor fremtid.

I sin kommende bog, som Financial Times har læst, skriver han, at grunden til Microsofts falmende rolle i den globale it-industri især skal findes i tre ting.

1) Microsoft har været ekstremt dårlig til at håndtere opbygningen af en organisation med mange afdelinger og mange ansatte.

2) Microsofts kultur er blevet forkalket og grå.

3) Microsoft ledelse med Steve Ballmer i spidsen har været for sløv og har ladet Google og Apple definere it-fremtiden.

Dårlig til at luge ud

Paul Allen mener, at Microsoft har været rigtig dårlig til at luge dårlige projekter og dårlige medarbejdere ud af selskabet.

"Skal man undgå middelmådighed, skal man være streng med at luge 'underperformers' ud. Det har Microsoft ikke været god til," skriver han.

Han mener, at Microsoft har for mange "semi-kompetente ledere," for meget internt politisk fnidderfnadder og for mange interne kongedømmer, ligesom selskabet ifølge ham har for mange isolerede produktlinier.

"Lavpunktet i denn udvikling var det stærkt forsinkede styresystem Vista," som Paul Allen betegner som "den døde kanariefugl i kulminen" - altså det tidligere varsel på den forestående katastrofe.

Han mener, at selskabets centrale styrke - som er udvikling og salg af software til erhvervslivet - ikke matcher med den store udfordring, nemlig overgangen til mobile platforme, der primært er afhængig af privatforbrugeren.

Derfor har Microsoft tabt kampen

Det er en kamp, der er dømt til at blive tabt, mener Paul Allen.

Han erkender dog, at Microsoft er nødt til at forsøge, fordi de mobile platforme står til at blive fremtidens hoved-platforme, der med tiden vil afløse de nuværende pc-platforme.

Hovedkonkurrenterne - Apple og Google - er imidlertid to af de mest dynamiske og innovative i nyere tid, og de har helt sat sig på agendaen, som Microsoft er tvunget til at halse efter.

Paul Allen kalder dem i bogen "high-tech helvedes-hunde".

Samtidig står Microsoft i et klassisk innovations-dilemma, mener Paul Allen:

Selskabet vil aldrig kunne opfinde en platform, der er ligeså profitabel som pc-platformen. Og derfor er der ikke meget incitament til at udvikle nye modeller.

Læs også:
Microsoft-stifter: Sådan forsøgte Gates at snyde mig.

Derfor vil vi snart vælte os i Windows-smartphones.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS