Derfor skal Google gøre Android mindre åben

Androids åbenhed er en af grundene til Google-styresystemets succes, men manglen på kontrol kan komme til at udgøre en forhindring for Android. Se hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Googles styresystem Android er blevet en af de helt store mobile spillere. Smartphones med Android er hurtigt steget op øverst i fødekæden, og Android-tablet-pc'er er ved at vise sig som en solid konkurrent til Apples iPad.

Androids 'åbne' natur har været en medvirkende årsag til styresystemets succes, men manglen på kontrol over Androids økosystem som helhed skaber et forvirrende landskab for applikationsudviklerne og kan i sidste ende komme til at udgøre en forhindring for platformen.

En Appcelerator-undersøgelse fra januar fandt, at 88 procent af de adspurgte applikationsudviklere mener, at Android er den mest åbne mobile platform, og at 76 procent tror, at Android er "bedst positioneret til at køre et større antal sammenkoblede enheder i fremtiden".

Næsten to tredjedele af de adspurgte nævnte Android som den mobile platform med det største fremtidspotentiale. Men spørgsmålet er hvilken Android?

Androids popularitet gør det til et potentielt lukrativt marked for applikationsudviklere. Problemet opstår, når applikationsudviklerne skal svare på spørgsmålet om, hvilken Android de udvikler til: Smartphone Android eller tablet Android? Hvilken version af Android? Skal applikationen optimeres til at arbejde sammen med det hardware, der kører med den foretrukne version af Android? Hvilken app store skal applikationen distribueres igennem?

Analytiker hos IDC, Al Hilwa, er enig i, at fragmenteringen af Android-platformen er ved at blive et problem. De mange muligheder inden for både hardware og software øger bare kompleksiteten ved design og test af applikationer, og det gør det sværere at skabe en enkelt applikation, som fungerer på tværs af Android-økosystemet.

Al Hilwa mener dog, at et endnu større problem handler om, at udviklerne vil arbejde mod laveste fællesnævner i stedet for at investere kræfterne i at optimere en applikation til at udnytte de forskellige hardware-scenarier - og på den måde skaber de en dårligere oplevelse og formår ikke at udnytte Androids fulde potentiale.

Al Hilwa siger "Det er et problem, der kan løses, men det svarer til at styre en olietanker, forstået på den måde at det vil kræve en fast og vedvarende hånd fra Googles side at vende situationen."

Google har allerede mere eller mindre indrømmet, at 'åben' i højere grad er et marketingord end en kultur for Android. Det er 'åbent' sammenlignet med Apples styresystem iOS, men ikke åben i ordets egentlige forstand som et open source projekt, der er åbent for udviklerne. Google kontrollerer stadig kildekoden, og Google bestemmer, hvornår de nye versioner skal udkomme.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S