Dell vil investere milliarder i storage

Hensigten er at styrke virksomhedens datalagrings-produkter til store erhvervskunder med fokus på cloud computing, virtualisering og udvikling af nye datacentre.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell planlægger at investere en milliard dollars, hvilket i dagens kurs løber op i 5,18 milliarder danske kroner, i løbet regnskabsåret 2012 for at styrke sine datalagrings-produkter til store erhvervskunder.

Pengene skal gå til forskning i teknologier som cloud computing og virtualisering samt udvikling af nye datacentre.

Dell offentliggjorde denne investeringsplan torsdag i Beijing ved en begivenhed sponsoreret af virksomheden.

Dell har arbejdet på at udvide sin pc- og server-forretning mod den høje ende af datalagrings-markedet. Sidste år gennemførte Dell opkøb af storage-leverandører såsom Compellent og Ocarina Networks. Virksomheden gik endda ind i en budkrig med Hewlett Packard om storage-leverandøren 3Par, som Dell dog tabte.

Det er Dells hensigt, at størstedelen af de 5,18 milliarder kroner skal gå til opbygningen af 22 "globale løsningscentre," oplyser Paul Bell, der er virksomhedens direktør for offentlige institutioner og store virksomheder. Disse centre vil udvikle en bred vifte af produkter inden for datalagrings-teknologier såsom cloud computing, virtualisering og konvergens, sagde Bell i en tale.

"Generelt oplever vi, at vores kunder er begejstrede over mulighederne, som disse teknologier bringer med sig," fortæller Bell. "De kommer til os med spørgsmål om, hvordan man bedst drager nytte af udviklingerne inden for disse teknologier, hvordan man anvender teknologierne og gør dem værdifulde for medarbejdere og kunder."

Dells 22 nye løsningscentre vil stå færdige i løbet af de næste 18 måneder.

Virksomheden oplyser også, at en del af investeringen vil gå til udvikling af nye datacentre. Dell vil føje "et stort antal" af dem til virksomhedens eksisterende 36 datacentre, siger Bell. En del af datacenter-investeringen vil foregå i Kina, men Bell gav ingen yderligere detaljer om hvor eller hvornår.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse