Dell vil investere milliarder i storage

Hensigten er at styrke virksomhedens datalagrings-produkter til store erhvervskunder med fokus på cloud computing, virtualisering og udvikling af nye datacentre.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell planlægger at investere en milliard dollars, hvilket i dagens kurs løber op i 5,18 milliarder danske kroner, i løbet regnskabsåret 2012 for at styrke sine datalagrings-produkter til store erhvervskunder.

Pengene skal gå til forskning i teknologier som cloud computing og virtualisering samt udvikling af nye datacentre.

Dell offentliggjorde denne investeringsplan torsdag i Beijing ved en begivenhed sponsoreret af virksomheden.

Dell har arbejdet på at udvide sin pc- og server-forretning mod den høje ende af datalagrings-markedet. Sidste år gennemførte Dell opkøb af storage-leverandører såsom Compellent og Ocarina Networks. Virksomheden gik endda ind i en budkrig med Hewlett Packard om storage-leverandøren 3Par, som Dell dog tabte.

Det er Dells hensigt, at størstedelen af de 5,18 milliarder kroner skal gå til opbygningen af 22 "globale løsningscentre," oplyser Paul Bell, der er virksomhedens direktør for offentlige institutioner og store virksomheder. Disse centre vil udvikle en bred vifte af produkter inden for datalagrings-teknologier såsom cloud computing, virtualisering og konvergens, sagde Bell i en tale.

"Generelt oplever vi, at vores kunder er begejstrede over mulighederne, som disse teknologier bringer med sig," fortæller Bell. "De kommer til os med spørgsmål om, hvordan man bedst drager nytte af udviklingerne inden for disse teknologier, hvordan man anvender teknologierne og gør dem værdifulde for medarbejdere og kunder."

Dells 22 nye løsningscentre vil stå færdige i løbet af de næste 18 måneder.

Virksomheden oplyser også, at en del af investeringen vil gå til udvikling af nye datacentre. Dell vil føje "et stort antal" af dem til virksomhedens eksisterende 36 datacentre, siger Bell. En del af datacenter-investeringen vil foregå i Kina, men Bell gav ingen yderligere detaljer om hvor eller hvornår.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse