Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Den danske smartphone-producent Lumigon har udskudt lanceringsdatoen for sin nye telefon til "senere i år". Det kan blive skæbnessvangert for selskabet.

Artikel top billede

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering 

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Den danske smartphone-producent Lumigon har ændret den forventede lancering af selskabets T1 fra første kvartal i år til det mere upræcise "senere i år". 

Sådan en udskydelse kan få stor betydning for den danske smartphoneproducent.

"Dem, der har været interesseret i telefonen, har forventet, at de kunne købe den i første kvartal. Og når der så ikke bliver meldt en dato ud, vil det givetvis få mange af dem til at kigge sig om efter noget andet," siger Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen om situationen.

I sig selv mener han ikke, at en udskydelse er katastrofal, men virksomheden skal være åben omkring det.

"Jo mere åben virksomheden er, jo bedre. Der vil være større forståelse, hvis det skyldes, at selskabet vil forbedre telefonen på nogle punkter," siger han.

Nokia har lært det

Robert Jakobsen nævner blandt andet Nokia, der tidligere havde store problemer med produkter, der blev udskudt.

"Det skabte for eksempel frustration blandt både kunder og investorer, at N8 blev udskudt flere gange," forklarer han.

"Uklarheden skader simpelthen interessen og hypen omkring produkterne," siger han.

Den lektie har Nokia lært nu, og det betød blandt andet, at den nylige annocering af Nokia E6 og X7 kommer få måneder før, de er klar til handlen.

"Nokia har lært at holde tæt og så først offentliggøre noget, når selskabet kan se, at det når lanceringsdatoen," forklarer Robert Jakobsen.

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering
 
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter
 
Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S