Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Den danske smartphone-producent Lumigon har udskudt lanceringsdatoen for sin nye telefon til "senere i år". Det kan blive skæbnessvangert for selskabet.

Artikel top billede

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering 

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Den danske smartphone-producent Lumigon har ændret den forventede lancering af selskabets T1 fra første kvartal i år til det mere upræcise "senere i år". 

Sådan en udskydelse kan få stor betydning for den danske smartphoneproducent.

"Dem, der har været interesseret i telefonen, har forventet, at de kunne købe den i første kvartal. Og når der så ikke bliver meldt en dato ud, vil det givetvis få mange af dem til at kigge sig om efter noget andet," siger Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen om situationen.

I sig selv mener han ikke, at en udskydelse er katastrofal, men virksomheden skal være åben omkring det.

"Jo mere åben virksomheden er, jo bedre. Der vil være større forståelse, hvis det skyldes, at selskabet vil forbedre telefonen på nogle punkter," siger han.

Nokia har lært det

Robert Jakobsen nævner blandt andet Nokia, der tidligere havde store problemer med produkter, der blev udskudt.

"Det skabte for eksempel frustration blandt både kunder og investorer, at N8 blev udskudt flere gange," forklarer han.

"Uklarheden skader simpelthen interessen og hypen omkring produkterne," siger han.

Den lektie har Nokia lært nu, og det betød blandt andet, at den nylige annocering af Nokia E6 og X7 kommer få måneder før, de er klar til handlen.

"Nokia har lært at holde tæt og så først offentliggøre noget, når selskabet kan se, at det når lanceringsdatoen," forklarer Robert Jakobsen.

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering
 
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter
 
Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Sydjylland

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S