Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Den danske smartphone-producent Lumigon har udskudt lanceringsdatoen for sin nye telefon til "senere i år". Det kan blive skæbnessvangert for selskabet.

Artikel top billede

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering 

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Den danske smartphone-producent Lumigon har ændret den forventede lancering af selskabets T1 fra første kvartal i år til det mere upræcise "senere i år". 

Sådan en udskydelse kan få stor betydning for den danske smartphoneproducent.

"Dem, der har været interesseret i telefonen, har forventet, at de kunne købe den i første kvartal. Og når der så ikke bliver meldt en dato ud, vil det givetvis få mange af dem til at kigge sig om efter noget andet," siger Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen om situationen.

I sig selv mener han ikke, at en udskydelse er katastrofal, men virksomheden skal være åben omkring det.

"Jo mere åben virksomheden er, jo bedre. Der vil være større forståelse, hvis det skyldes, at selskabet vil forbedre telefonen på nogle punkter," siger han.

Nokia har lært det

Robert Jakobsen nævner blandt andet Nokia, der tidligere havde store problemer med produkter, der blev udskudt.

"Det skabte for eksempel frustration blandt både kunder og investorer, at N8 blev udskudt flere gange," forklarer han.

"Uklarheden skader simpelthen interessen og hypen omkring produkterne," siger han.

Den lektie har Nokia lært nu, og det betød blandt andet, at den nylige annocering af Nokia E6 og X7 kommer få måneder før, de er klar til handlen.

"Nokia har lært at holde tæt og så først offentliggøre noget, når selskabet kan se, at det når lanceringsdatoen," forklarer Robert Jakobsen.

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering
 
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter
 
Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S