Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Den danske smartphone-producent Lumigon har udskudt lanceringsdatoen for sin nye telefon til "senere i år". Det kan blive skæbnessvangert for selskabet.

Artikel top billede

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering 

Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Den danske smartphone-producent Lumigon har ændret den forventede lancering af selskabets T1 fra første kvartal i år til det mere upræcise "senere i år". 

Sådan en udskydelse kan få stor betydning for den danske smartphoneproducent.

"Dem, der har været interesseret i telefonen, har forventet, at de kunne købe den i første kvartal. Og når der så ikke bliver meldt en dato ud, vil det givetvis få mange af dem til at kigge sig om efter noget andet," siger Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen om situationen.

I sig selv mener han ikke, at en udskydelse er katastrofal, men virksomheden skal være åben omkring det.

"Jo mere åben virksomheden er, jo bedre. Der vil være større forståelse, hvis det skyldes, at selskabet vil forbedre telefonen på nogle punkter," siger han.

Nokia har lært det

Robert Jakobsen nævner blandt andet Nokia, der tidligere havde store problemer med produkter, der blev udskudt.

"Det skabte for eksempel frustration blandt både kunder og investorer, at N8 blev udskudt flere gange," forklarer han.

"Uklarheden skader simpelthen interessen og hypen omkring produkterne," siger han.

Den lektie har Nokia lært nu, og det betød blandt andet, at den nylige annocering af Nokia E6 og X7 kommer få måneder før, de er klar til handlen.

"Nokia har lært at holde tæt og så først offentliggøre noget, når selskabet kan se, at det når lanceringsdatoen," forklarer Robert Jakobsen.

Læs også:
Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering
 
Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter
 
Dansk mobilproducent: Design før teknologi

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect