Sådan vil USA sikre sikker identifikation på nettet

USA er klar med plan for udvikling og udbredelse af teknologi til sikker identifikation på nettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: USA's regering vil koordinere initiativer i den private sektor om at skabe internet-baserede systemer til troværdig identifikation med det mål at give forbrugere og virksomheder flere valgmuligheder i forhold til autentifikation af online-identiteter, viser en plan offentliggjort af præsident Barack Obamas administration.

National Institute of Standards and Technology (NIST) vil samarbejde med private virksomheder om at fremme udviklingen og udbredelsen af teknologier til sikker identifikation, oplyser Det Hvide Hus.
Planen National Strategy for Trusted Identities in Cyberspace (NSTIC) offentliggjort fredag af USA's handelsministerium har som formål at beskytte internetbrugernes privatliv og sikkerhed ved at fremme et bredt marked i USA for online-autentifikation.
"Faktum er, at den gamle kombination af brugernavn og kodeord, som vi ofte anvender til at bekræfte identiteter, ikke længere er god nok," sagdehandelsminister Gary Locke ved en pressebegivenhed i forbindelsen af offentliggørelsen af NSTIC.

"Det efterlader alt for mange forbrugere, statslige myndigheder og virksomheder sårbare overfor identitets- og datatyveri."

Mange mennesker har ikke tillid til internettet på grund af risikoen for online-svindel, tilføjer Locke. "Nettet vil ikke opnå sit fulde potentiale - kommercielt eller ikke-kommercielt - før brugerne føler sig mere sikre online, end hvad der er tilfældet i dag," vurderer han.

Omtrent 8,1 millioner borgere i USA var i 2010 ofre for identitetstyveri, oplyser Locke. Det har en høj pris for erhvervslivet: En virksomhed med 500 ansatte bruger ifølge USA's handelsministerium gennemsnitligt 570.000 kroner om året på at håndtere medarbejdernes online-identitet.

De teknologier til sikker identifikation, der beskrives i NSTIC-rapporten, vil gøre det muligt for online-brugere at droppe kodeordet til fordel for brugeroplysninger, der kan anvendes på tværs af websites. Obama-administrationen håber, at det vil opstå flere forskellige teknologier til troværdig identifikation, påpeger embedsmændene.

Det vil være frivilligt som forbruger at anvende disse ID-teknologier, tilføjer de.

NIST vil fra juni være vært for tre seminarer, der vil handle om problemerne ved udvikling og udbredelse af teknologier til bekræftelse af identiteter på nettet, oplyses det. Virksomheder, forbrugerorganisationer, privacy-fortalere og andre interesserede vil blive inviteret til disse seminarer.

Planen er at lancere adskillige pilotprojekter i løbet af 2012 og regeringen håber, at der i løbet af tre til fem år vil være opstået et robust marked i USA for sikker identifikation på nettet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S