TDC: Vi vil ikke grave fiber ned for konkurrenterne

IT- og Telestyrelsen kræver, at TDC graver et kabel ud til hjem, der ønsker at blive koblet på fibernet. Men den er TDC ikke med på.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

IT- og Telestyrelsen har pålagt TDC at åbne sit fibernet i hovedstadsregionen for andre udbydere.
 
Samtidig er TDC tvunget til at lægge et kabel ind til et hjem, der er inden for 30 meter af hovedkablet, hvis en udbyder i TDC's fibernet har fået en abonnent i husstanden.
 
Men det håber TDC at få ændret.
 
"Vi har anket det, fordi det er første gang, at vi ser en forpligtelse til at etablere infrastruktur, og det vil vi gerne have prøvet," siger direktør for jura og regulering i TDC, Miriam Hvidt.
 
Hun forklarer, at der er en stor omkostning forbundet med at grave et kabel de sidste meter ud til hjemmet, og med den nuværende model fra IT- og Telestyrelsen er det TDC, der skal dække omkostningerne ved gravearbejdet, selvom TDC ikke har kundeforholdet til slutbrugeren. 
 
TDC tvunget til at åbne
Styrelsen afgjorde 3. november sidste år, at TDC skal åbne nettet, så andre udbydere kan komme ind i nettet og tilbyde bredbånd til husstandene i hovedstadsområdet mod lejebetaling til TDC.
 
Efterfølgende har TDC valgt at anke den del af afgørelsen, der pålægger teleselskabet at grave ud til de husstande, som ønsker at blive koblet på fibernettet.
 
TDC har haft fibernettet siden november 2009, hvor telekoncernen købte det af energiselskabet Dong for 325 millioner kroner.
 
Afgørelsen, som TDC har anket, ligger nu hos Teleklagenævnet. Her fortæller sekretariatsleder Helle Rod, at nævnet forventer at have sagen på dagsordenen på det kommende møde 24. maj. Det sker dog fra tid til anden, at sager er så komplekse, at de bliver skubbet, tilføjer hun.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job