TDC: Vi vil ikke grave fiber ned for konkurrenterne

IT- og Telestyrelsen kræver, at TDC graver et kabel ud til hjem, der ønsker at blive koblet på fibernet. Men den er TDC ikke med på.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

IT- og Telestyrelsen har pålagt TDC at åbne sit fibernet i hovedstadsregionen for andre udbydere.
 
Samtidig er TDC tvunget til at lægge et kabel ind til et hjem, der er inden for 30 meter af hovedkablet, hvis en udbyder i TDC's fibernet har fået en abonnent i husstanden.
 
Men det håber TDC at få ændret.
 
"Vi har anket det, fordi det er første gang, at vi ser en forpligtelse til at etablere infrastruktur, og det vil vi gerne have prøvet," siger direktør for jura og regulering i TDC, Miriam Hvidt.
 
Hun forklarer, at der er en stor omkostning forbundet med at grave et kabel de sidste meter ud til hjemmet, og med den nuværende model fra IT- og Telestyrelsen er det TDC, der skal dække omkostningerne ved gravearbejdet, selvom TDC ikke har kundeforholdet til slutbrugeren. 
 
TDC tvunget til at åbne
Styrelsen afgjorde 3. november sidste år, at TDC skal åbne nettet, så andre udbydere kan komme ind i nettet og tilbyde bredbånd til husstandene i hovedstadsområdet mod lejebetaling til TDC.
 
Efterfølgende har TDC valgt at anke den del af afgørelsen, der pålægger teleselskabet at grave ud til de husstande, som ønsker at blive koblet på fibernettet.
 
TDC har haft fibernettet siden november 2009, hvor telekoncernen købte det af energiselskabet Dong for 325 millioner kroner.
 
Afgørelsen, som TDC har anket, ligger nu hos Teleklagenævnet. Her fortæller sekretariatsleder Helle Rod, at nævnet forventer at have sagen på dagsordenen på det kommende møde 24. maj. Det sker dog fra tid til anden, at sager er så komplekse, at de bliver skubbet, tilføjer hun.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub