Sony indrømmer: Hackere kan have dit kreditkort

Sony indrømmer, at hackere har stjålet personlige oplysninger fra brugere af PlayStation-netværket. Se her, hvilke data der er omfattet af skandalen.

Artikel top billede

Læs også:
PlayStation-spillere nedlagt af network-hackere

Som vi skrev i går, har Sony lukket for adgangen til PlayStation-netværket, på grund af et hackerangreb.

Nu indrømmer virksomheden i et blogindlæg, at flere af brugernes personlige oplysninger er blevet stjålet.

Oplysningerne omfatter navn, adresse, land, e-mail, fødselsdato, brugernavn og adgangskode.

Kreditkort-oplysninger kan også være stjålet

Samtidig advarer Sony om, at dine kreditkortoplysninger muligvis også kan være omfattet af skandalen.

"Selvom der på nuværende tidspunkt ikke er nogen beviser for, at kreditkortoplysninger blev stjålet, kan vi ikke udelukke, at det er muligt," skriver Sony på bloggen.

Hos PlayStation Danmark bekræfter Dennis Lund Nielsen over for Computerworld, at danske brugere er ramt på samme vilkår som brugere i resten af verden.

Han mener dog ikke, at situationen er så alvorlig, at man bør spærre sit kreditkort.

"Selvfølgelig er det rigtig ærgerligt, at PlayStation-network er nede lige i øjeblikket, men der er ikke fare for, at folk skal begynde at klippe deres kreditkort over og spærre det," udtaler Dennis Lund Nielsen til Computerworld.

Hvor mange brugere, PlayStation-netværket har her i landet, ønsker han ikke at oplyse.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS