Apple måske på vej med ny butik ved navn iCloud

Apple har angiveligt købt domænet iCloud.com for 22,6 millioner kroner. Se her, hvad domænet sikkert skal bruges til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple er angiveligt ved at forberede en cloud-baseret musiktjeneste som supplement til iTunes, men det vides endnu ikke, hvad tjenesten kommer til at hedde.

Adskillige websites gætter dog på, at Apple vil vælge navnet "iCloud."

Om Malik, der er stifter af websitet GigaOm, rapporterer på baggrund af udtalelser af en anonym kilde, at Apple muligvis har købt iCloud.com af den svenske virksomhed Xcerion for 22,6 millioner kroner.

Malik skriver, at Xcerion har været villig til at skille sig af med iCloud.com, da virksomheden alligevel er i gang med en rebranding af sin egen service til "CloudMe."

Besøger man iCloud.com i sin browser bliver man omdirigeret til CloudMe-sitet, som er en fildelings-tjeneste.

Apple arbejder angiveligt på en cloud-baseret service til lagring af musik i hælene på Amazons lancering af en service til storage og streaming af musik til desktop-browsere og Android-enheder.

Det kan godt være, at Apple er lidt sent ude, men i lyset af den store brugerbase fra iTunes, iPods, iPhones og iPads vil en cloud-musiktjeneste fra Apple sandsynligvis hurtigt kunne overgå konkurrenterne.

Dette er alt sammen endnu blot rygter, men "hvis det er sandt og Apple har valgt et navn til sin nye service, så vil det nok ikke vare længe, før vi ser Apples service til lagring af musik online," skriver PC World.

"Måske lanceres den allerede til juni under virksomhedens årlige Worldwide Developers Conference, ligesom det aktuelt antydes i rygterne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S