Apple måske på vej med ny butik ved navn iCloud

Apple har angiveligt købt domænet iCloud.com for 22,6 millioner kroner. Se her, hvad domænet sikkert skal bruges til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple er angiveligt ved at forberede en cloud-baseret musiktjeneste som supplement til iTunes, men det vides endnu ikke, hvad tjenesten kommer til at hedde.

Adskillige websites gætter dog på, at Apple vil vælge navnet "iCloud."

Om Malik, der er stifter af websitet GigaOm, rapporterer på baggrund af udtalelser af en anonym kilde, at Apple muligvis har købt iCloud.com af den svenske virksomhed Xcerion for 22,6 millioner kroner.

Malik skriver, at Xcerion har været villig til at skille sig af med iCloud.com, da virksomheden alligevel er i gang med en rebranding af sin egen service til "CloudMe."

Besøger man iCloud.com i sin browser bliver man omdirigeret til CloudMe-sitet, som er en fildelings-tjeneste.

Apple arbejder angiveligt på en cloud-baseret service til lagring af musik i hælene på Amazons lancering af en service til storage og streaming af musik til desktop-browsere og Android-enheder.

Det kan godt være, at Apple er lidt sent ude, men i lyset af den store brugerbase fra iTunes, iPods, iPhones og iPads vil en cloud-musiktjeneste fra Apple sandsynligvis hurtigt kunne overgå konkurrenterne.

Dette er alt sammen endnu blot rygter, men "hvis det er sandt og Apple har valgt et navn til sin nye service, så vil det nok ikke vare længe, før vi ser Apples service til lagring af musik online," skriver PC World.

"Måske lanceres den allerede til juni under virksomhedens årlige Worldwide Developers Conference, ligesom det aktuelt antydes i rygterne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    IT-udvikler til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS