Apple måske på vej med ny butik ved navn iCloud

Apple har angiveligt købt domænet iCloud.com for 22,6 millioner kroner. Se her, hvad domænet sikkert skal bruges til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple er angiveligt ved at forberede en cloud-baseret musiktjeneste som supplement til iTunes, men det vides endnu ikke, hvad tjenesten kommer til at hedde.

Adskillige websites gætter dog på, at Apple vil vælge navnet "iCloud."

Om Malik, der er stifter af websitet GigaOm, rapporterer på baggrund af udtalelser af en anonym kilde, at Apple muligvis har købt iCloud.com af den svenske virksomhed Xcerion for 22,6 millioner kroner.

Malik skriver, at Xcerion har været villig til at skille sig af med iCloud.com, da virksomheden alligevel er i gang med en rebranding af sin egen service til "CloudMe."

Besøger man iCloud.com i sin browser bliver man omdirigeret til CloudMe-sitet, som er en fildelings-tjeneste.

Apple arbejder angiveligt på en cloud-baseret service til lagring af musik i hælene på Amazons lancering af en service til storage og streaming af musik til desktop-browsere og Android-enheder.

Det kan godt være, at Apple er lidt sent ude, men i lyset af den store brugerbase fra iTunes, iPods, iPhones og iPads vil en cloud-musiktjeneste fra Apple sandsynligvis hurtigt kunne overgå konkurrenterne.

Dette er alt sammen endnu blot rygter, men "hvis det er sandt og Apple har valgt et navn til sin nye service, så vil det nok ikke vare længe, før vi ser Apples service til lagring af musik online," skriver PC World.

"Måske lanceres den allerede til juni under virksomhedens årlige Worldwide Developers Conference, ligesom det aktuelt antydes i rygterne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S