Apple måske på vej med ny butik ved navn iCloud

Apple har angiveligt købt domænet iCloud.com for 22,6 millioner kroner. Se her, hvad domænet sikkert skal bruges til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple er angiveligt ved at forberede en cloud-baseret musiktjeneste som supplement til iTunes, men det vides endnu ikke, hvad tjenesten kommer til at hedde.

Adskillige websites gætter dog på, at Apple vil vælge navnet "iCloud."

Om Malik, der er stifter af websitet GigaOm, rapporterer på baggrund af udtalelser af en anonym kilde, at Apple muligvis har købt iCloud.com af den svenske virksomhed Xcerion for 22,6 millioner kroner.

Malik skriver, at Xcerion har været villig til at skille sig af med iCloud.com, da virksomheden alligevel er i gang med en rebranding af sin egen service til "CloudMe."

Besøger man iCloud.com i sin browser bliver man omdirigeret til CloudMe-sitet, som er en fildelings-tjeneste.

Apple arbejder angiveligt på en cloud-baseret service til lagring af musik i hælene på Amazons lancering af en service til storage og streaming af musik til desktop-browsere og Android-enheder.

Det kan godt være, at Apple er lidt sent ude, men i lyset af den store brugerbase fra iTunes, iPods, iPhones og iPads vil en cloud-musiktjeneste fra Apple sandsynligvis hurtigt kunne overgå konkurrenterne.

Dette er alt sammen endnu blot rygter, men "hvis det er sandt og Apple har valgt et navn til sin nye service, så vil det nok ikke vare længe, før vi ser Apples service til lagring af musik online," skriver PC World.

"Måske lanceres den allerede til juni under virksomhedens årlige Worldwide Developers Conference, ligesom det aktuelt antydes i rygterne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S