Assange: Dine Facebook-data misbruges systematisk

Hvis du bruger Facebook udfører du gratis arbejde for de amerikanske efterretningstjenester, mener grundlæggeren af WikiLeaks, Julian Assange.

Artikel top billede

"Facebook er den mest forfærdende spionmaskine, der nogensinde er blevet opfundet."

Udtalelsen faldt fra grundlæggeren af WikiLeaks, Julian Assange, under et interview med den russiske tv-station RT.

Her bliver Assange spurgt til sit syn på de politiske begivenheder i Egypten og Libyen og særligt de sociale netværks indflydelse på revolutionerne i begge lande.

"Her har vi verdens mest omfattende database over folk, deres forhold, deres navne, deres adresser, deres lokationer, deres kommunikation med hinanden og deres familiemedlemmer," siger WikiLeaks-grundlæggeren.

USA kan snage i det hele

Han er samtidig bekymret over, at det hele er placeret i USA og at landets efterretningstjenester, ifølge Assange, har direkte adgang til alle disse data.

"Facebook har et interface, som er blevet udviklet til brug af den amerikanske efterretningstjeneste."

Julian Assange mener, at blandt andet Facebook, Google og Yahoo er blevet presset til at give efterretningstjenesten adgang til systemerne.

"Det er dyrt for dem at uddele individuelle poster, én efter én, så de har automatiseret processen," siger han.

Samtidig kommer WikiLeaks-grundlæggeren med en advarsel til alle Facebook-brugere.

"Alle må forstå, at når de tilføjer venner på Facebook, så udfører de gratis arbejde for de amerikanske efterretningstjenester med at bygge denne database."

Herunder kan du se interviewet. Assanges udtalelser om Facebook, Yahoo og Google kommer to minutter inde i videoen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS