Her er EU's supersatsninger: Investerer milliarder i it

EU vil investere 15 milliarder kroner i to særligt udvalgte it-projekter, der skal tegne fremtidens teknologi. Se de seks finalister her, der alle er vilde fremtids-projekter.

Artikel top billede

Udvikling af en personlig robot-tjener og bygningen af en supercomputer, der kan simulere den menneskelige hjerne.

Sådan lyder to af de seks projekter, som EU har udtaget i en særlig finalist-pulje af udviklingsprojekter, der skal konkurrere om to pengepuljer på hver en milliard euro - 7,5 milliarder kroner.

De to vinderprojekter vil være sikret lang levetid, i det pengene - der vil komme fra EU's såkaldte 'Future and Emerging Techonlogies'-fond - vil sikre finansiering i 10 år.

Formålet med konkurrencen er ifølge EU-kommissær Neelie Kroes at udvikle "sucesser, der vil blive husket i en levetid.

De seks finalistprojekter vil hver især modtage 7,5 millioner kroner til at gøre deres projekter klar til den endelige bedømmelse i løbet af det næste års tid.

Dernæst vil de to vindere af de mange penge blive fundet. Det vil efter alt at dømme ske mod slutningen af næste år.

EU forventer, at udviklingsprojekterne i kraft af budgetternes omfang vil komme til at inddrage mange mennesker på kryds og tværs fra både universiteter og virksomheder.

"Formålet er ikke mindst at forbedre udnyttelsen af forsknings-resultater til teknologiske løsning og industrielle applikationer, som i dag er helt utilfredsstillende," lyder det fra Neelie Kroes.

De seks finalister, der skal konkurrere om de to puljer på hver 7,5 milliarder kroner, er:

- Udvikling af materialet graphene af de to nobelprisvindere Andre Geim og Konstantin Novoselov. De mener, at graphene kan erstatte silicium i mange elektroniske produkter samt at det nye materiale kan blive det stærkeste og mest fleksible materiale, der nogensinde er blevet udviklet.

- Udvikling af bittesmå robotter, der uden batterier kan optage, beregne og kommunikere data mens de eksempelvis befinder sig i en persons blodbaner. Disse bittesmå apparater vil kunne fungere som en slags helbredsassistenter fra fødsel til grav, hedder det.

- Udvikling af en supercomputer, der kan simulere den menneskelige hjerne og hjernens reaktioner på eksempelvis medicin og neuro-videnskabelige tiltag.

- Udvikling af en supercomputer, der kan analysere store mængder data og ud af disse skabe modeller over globale systemer, så man kan forudsige eksempelvis naturkatastrofer og lignende.

- Udvikling af en model, der kan skabe personlig medicin til enkelt-personer. Dette vil kræve en tæt kombination af molekylære, fysiske og anatomiske data samt al tilgængelig viden om medicin-udvalget i verden.

- Udvikling af intelligente robotter med kognitive og følelsesmæssige evner, der eksempelvis kan anvendes til ældrepleje eller til opgaver i katastroferamte områder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S