Her er EU's supersatsninger: Investerer milliarder i it

EU vil investere 15 milliarder kroner i to særligt udvalgte it-projekter, der skal tegne fremtidens teknologi. Se de seks finalister her, der alle er vilde fremtids-projekter.

Artikel top billede

Udvikling af en personlig robot-tjener og bygningen af en supercomputer, der kan simulere den menneskelige hjerne.

Sådan lyder to af de seks projekter, som EU har udtaget i en særlig finalist-pulje af udviklingsprojekter, der skal konkurrere om to pengepuljer på hver en milliard euro - 7,5 milliarder kroner.

De to vinderprojekter vil være sikret lang levetid, i det pengene - der vil komme fra EU's såkaldte 'Future and Emerging Techonlogies'-fond - vil sikre finansiering i 10 år.

Formålet med konkurrencen er ifølge EU-kommissær Neelie Kroes at udvikle "sucesser, der vil blive husket i en levetid.

De seks finalistprojekter vil hver især modtage 7,5 millioner kroner til at gøre deres projekter klar til den endelige bedømmelse i løbet af det næste års tid.

Dernæst vil de to vindere af de mange penge blive fundet. Det vil efter alt at dømme ske mod slutningen af næste år.

EU forventer, at udviklingsprojekterne i kraft af budgetternes omfang vil komme til at inddrage mange mennesker på kryds og tværs fra både universiteter og virksomheder.

"Formålet er ikke mindst at forbedre udnyttelsen af forsknings-resultater til teknologiske løsning og industrielle applikationer, som i dag er helt utilfredsstillende," lyder det fra Neelie Kroes.

De seks finalister, der skal konkurrere om de to puljer på hver 7,5 milliarder kroner, er:

- Udvikling af materialet graphene af de to nobelprisvindere Andre Geim og Konstantin Novoselov. De mener, at graphene kan erstatte silicium i mange elektroniske produkter samt at det nye materiale kan blive det stærkeste og mest fleksible materiale, der nogensinde er blevet udviklet.

- Udvikling af bittesmå robotter, der uden batterier kan optage, beregne og kommunikere data mens de eksempelvis befinder sig i en persons blodbaner. Disse bittesmå apparater vil kunne fungere som en slags helbredsassistenter fra fødsel til grav, hedder det.

- Udvikling af en supercomputer, der kan simulere den menneskelige hjerne og hjernens reaktioner på eksempelvis medicin og neuro-videnskabelige tiltag.

- Udvikling af en supercomputer, der kan analysere store mængder data og ud af disse skabe modeller over globale systemer, så man kan forudsige eksempelvis naturkatastrofer og lignende.

- Udvikling af en model, der kan skabe personlig medicin til enkelt-personer. Dette vil kræve en tæt kombination af molekylære, fysiske og anatomiske data samt al tilgængelig viden om medicin-udvalget i verden.

- Udvikling af intelligente robotter med kognitive og følelsesmæssige evner, der eksempelvis kan anvendes til ældrepleje eller til opgaver i katastroferamte områder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS