Staten frygter CSC-kaos: Her er katastrofeplanen

CSC-konflikten sætter nu lønudbetalinger til mere end en kvart million danskere i fare. Se katastrofeplanen her.

Artikel top billede

Økonomistyrelsen forbereder sig på, at 375.000 danske statsansattes lønudbetalinger kan være i fare på grund af CSC-konflikten.

Dermed bliver styrelsen den næste i rækken af CSC-storkunder, der kan rammes af konfliktens konsekvenser.

Indtil videre kører systemet nogenlunde, men Økonomistyrelsen frygter, at det kan gå helt i sort, når fredsaftalen mellem CSC og Prosa udløber den 1. juni 2011.

Det drejer sig om Statens Lønsystem, der drives af CSC og benyttes til lønudbetaling af alle statslige arbejdsgivere, som udbetaler løn til omkring 215.000 statsansatte og tjenestemandspension til yderligere 160.000. 

"At beregne løn er en kompliceret sag nu om dage, så det er helt umuligt at lave det manuelt for 375.000 mennesker," siger vicedirektør i Økonomistyrelsen, Thomas Fjeldberg, til Computerworld. 

Her er katastrofeplanen

Indtil videre regner Økonomistyrelsen med, at lønnen fortsat kan afvikles, men styrelsen har alligevel lavet en katastrofeplan, hvis alt går galt.

"Det, vi gør, er, at vi udbetaler et beløb til medarbejdere og pensionister, som svarer til det, de fik udbetalt ved sidste eller forrige lønudbetaling," fortæller Thomas Fjeldberg.

Derfor har Økonomistyrelsen gemt en intern kopi af de lønudbetalinger, der netop er foretaget.

"Vi har hevet alle de data ud, vi skal bruge, så vi kan køre det helt uafhængigt af CSC," fortæller Thomas Fjeldberg.

Hvis Statens Lønsystem går i sort, vil Økonomistyrelsen korrigere den løn, man får udbetalt, når systemet er oppe at køre igen.

Knas i maskineriet

Thomas Fjeldberg fortæller, at Økonomistyrelsen allerede har mærket problemer.

"Der er lidt knas i maskineriet. Nu har vi lige udbetalt lønnen for sidste måned, og det gik okay, men vi kan mærke, at systemet ikke er helt oppe og køre 100 procent," siger han.

Én blandt mange 

Indtil videre har konflikten allerede betydet problemer for flere store CSC-kunder.

Senest var forsikringsselskabet Tryg ude og advare kunderne om, at selskabet kunne få problemer med at sende breve ud, hvilket var særligt problematisk med hensyn til restancerykkere.

I en sag, der minder om, har Skat advaret os alle sammen om, der bliver sendt uberettigede rykkere afsted til folk, der ikke skal have dem.

CPR-kontoret har også haft flere problemer. I første omgang fik CSC en frist på 10 dage til at levere et system, der er blevet forsinket på grund af konflikten, ellers kan CPR-kontoret opsige kontrakten.

Så kom det frem, at over 400 virksomheder og myndigheder ikke fik opdateret information om kunder og borgere fra CPR-registret, som CSC administrerer.

På grund af de mange problemer i offentlige myndigheder, bliver regeringen trukket ind i konfliketen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub