Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

En investering i Onfone har på blot tre år forsødet den i forvejen formuende it-investor Peter Wilmar Christensens liv med et betragteligt millionbeløb.

Artikel top billede

Læs også: TDC køber Onfone for en formue

En af investorerne bag Onfone er it-manden Peter Wilmar Christensen, som tjente sin formue på salget af Kiss Technology til Cisco i 2005 for 374 millioner kroner.

I 2008, da Onfone var to år gammelt, skød han penge i tele-projektet. Og i dag, blot tre år efter, høster han gevinsten med salget af mobilselskabet til TDC.

"Jeg vil ikke komme ind på, hvor meget jeg har tjent, men det har været en rigtig god forretning for mig," siger Peter Wilmar Christensen til Computerworld.

Investoren, der også er bestyrelsesformand, vil dog gerne oplyse, at gevinsten i hvert fald ligger på et to-cifret millionbeløb. Men han vil ikke komme det nærmere, fordi fordelingen af de op imod 313 TDC-millioner, som Onfone modtager, er aftalt ikke at skulle ud til offentligheden.

Får du et tre-cifret millionbeløb ud af det?

"Det vil jeg ikke nærmere ind på, for så kan du begynde at regne baglæns," siger han.

Det lykkes

Peter Wilmar Christensen kan godt se, at forløbet med Onfone unægteligt minder meget om andre teleselskaber, der lejer sig ind på netoperatørernes net, skaffer en masse kunder og til sidst bliver solgt.

Eksempelvis som selskaberne Telmore, CBB, BiBob og M1.

"Vi har aldrig udelukket et salg. Spørgsmålet var, om vi kunne gøre en forskel, og det lykkedes dygtigt af Morten," siger Peter Wilmar Christensen, der fortæller, at han da selv undervejs kunne blive ramt af tvivl.

Men administrerende direktør Morten Strunge, som Peter Wilmar Christensen har kendt i mange år, holdt fast.

Og investoren, der i øvrigt vandt it-prisen i 2005 sammen med sine Kiss-iværksætter-kolleger, glæder sig over mobil-iværksætterens bedrift.

"Nu lykkes det for Onfone, men husk på at måske 50 andre har prøvet det samme," siger Peter Wilmar Christensen, der understreger, at det ikke en let øvelse.

Grunden til at det lykkes for Onfone er, at selskabet fik skilt sig ud fra mængden og fik skabt en stærk profil i markedet. Derefter kom kunderne væltende ind.

Det i en grad, så de store etablerede teleselskaber talte om, at opkomlingen gør ondt på hele branchen med blandt andet dens lave priser.

Salget gik stærkt

Men pludselig gik det hele stærkt, fortæller Peter Wilmar Christensen om salget.

"Og sent i går tog vi så beslutningen," siger han.

En beslutning, der altså forsøder investorens liv med minimum et to-cifret millionbeløb for hans tre-årige mobil-investering.

Læs også: TDC køber Onfone for en formue

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS