Google klar med ny pc: Chromebook

Google er på trapperne med en helt ny computer, der har fået navnet Chromebook. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:
Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare.

Galleri: Sådan virker Googles nye bærbare.

Google er på trapperne med sine egne notebook-pc'er, de såkaldte Chromebook-computere.

Selskabet venter at sende de første notebook-pc'er med selskabets eget styresystem - Chrome OS - i handlen i næste måned og sigter dermed målrettet efter et af konkurrenten Microsofts kerneområder, nemlig styresystemer til pc'er.

Netbaseret

Chromebook-computerne er opbygget i klassiske Google-stil. Du kan læse mere om, hvordan de fungerer her.

De er nemlig i høj grad baseret på applikationer, der alene kan tilgåes via nettet og er dermed relativ lette, når det gælder mængden af applikationer på selve computeren.

Chromebooken bliver dermed første eksempel på den cloud-baserede pc, mener Google. Der vil senere komme mange flere modeller og eksempler.

Ifølge Google vil de første Chromebook-computere blive bygget af Samsung og Acer. Salget vil begynde 15. juni i en række udvalgte lande.

Virksomheder, myndigheder og uddannelsesinstitutioner kan ifølge Google leje Chromebook-computerne for en fast, månedlig leje, hedder det, mens private kunder må købe.

Vurdering: Bliver ikke et hit
Analytikere vurderer dog, at Chromebooken ikke står overfor noget gigantisk gennembrud med det første.

De peger på, at eksempelvis pc'er baseret på styresystemet Linux aldrig er slået igennem, og at langt de fleste virksomheder i dag anvender Microsofts' Windows.

Analytikerne vurderer dog, at det meget vel kan være, at Google vil være i stand til at udvikle konceptet til en seriøs konkurrent til Windows inden for de kommende år.

Det kommer til at afhænge af Googles evne til at levere de øvrige programmer og systemer, som virksomhederne efterspørger.

Ifølge Financial Times har Google modtaget næsten 50.000 henvendelser fra virksomheder, der er interesseret i at prøve de nye Chromebook-computere som led i et pilotprogram.

Læs også:
Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare.

Galleri: Sådan virker Googles nye bærbare.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S