Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

Pengene fortsætter med at vælte ud af IBM Danmark, der har tabt mere end en milliard kroner i de seneste fem år.

Artikel top billede

Danmarks største it-virksomhed, IBM, fortsætter med at tabe hundredevis af millioner af kroner.

Selskabet kom ud af regnskabsåret 2010 med et underskud på knap 140 millioner kroner. Det kommer i kølvandet på sidste års underskud på 239 millioner kroner.

I alt har IBM Danmark tabt 1,2 milliarder kroner i de seneste fem år. Du kan læse mere om, hvorfor IBM hele tiden har underskud her.

Med i billedet hører dog, at IBM Danmark kom ud af 2010 med et driftsoverskud på 497 millioner kroner, som imidlertid bliver spist op af investeringer i driftscentre og lignende.

Samlet betyder det, at årets resultat lander på et underskud på knap 140 millioner kroner.

Omsætning faldet

Værre for IBM er det, at IBM Danmarks omsætning er faldet med 300 millioner kroner i 2010 i forhold til 2009.

Selskabets direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, peger i Børsen på, at især salget til de mindre og mellemstore virksomheder ikke har levet op til forventningerne.

"Vi begyndte året fornuftigt, men så kom der en pause, indtil de sidste måneder af året, hvor vi havde en forrygende afslutning," siger han til avisen.

Ifølge ham ser IBM Danmark nu konsekvenserne af, at mange virksomheder flytter deres it-opgaver til udlandet, hvor ydelserne er billigere.

"Kunderne ønsker så effektiv og billig en leverance som muligt, og når kompetencerne er til stede lokalt ude i verden, er det dem, kunderne vælger," siger han til Børsen.

Han tør endnu ikke sige noget om, hvordan han regner med, at IBM Danmark vil lande i 2011.

Overskudsgrad falder

Samtidig med de faldende tal og det store underskud er også IBM Danmarks overskudsgrad faldet fra ni til 6,7.

Det skyldes, at der i markedet har været pres på priserne, hvilket har ført til, at IBM har været nødt til at levere til lavere priser.

Lars Mikkelgaard-Jensen siger til Børsen, at han er godt tilfreds med en overskudsgrad på 6,7, når man tager markedsdynamikken i betragtning.

Læs også:

Hvorfor har IBM hele tiden underskud i Danmark?

IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

IBM ude med endnu et millionunderskud

IBM Danmark i stiv modvind - er der en plan?

Ekspert: Hårdt pres på IBM-direktør

Rekordtab til IBM - dansk nedbrud har kostet kassen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job