Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

Pengene fortsætter med at vælte ud af IBM Danmark, der har tabt mere end en milliard kroner i de seneste fem år.

Artikel top billede

Danmarks største it-virksomhed, IBM, fortsætter med at tabe hundredevis af millioner af kroner.

Selskabet kom ud af regnskabsåret 2010 med et underskud på knap 140 millioner kroner. Det kommer i kølvandet på sidste års underskud på 239 millioner kroner.

I alt har IBM Danmark tabt 1,2 milliarder kroner i de seneste fem år. Du kan læse mere om, hvorfor IBM hele tiden har underskud her.

Med i billedet hører dog, at IBM Danmark kom ud af 2010 med et driftsoverskud på 497 millioner kroner, som imidlertid bliver spist op af investeringer i driftscentre og lignende.

Samlet betyder det, at årets resultat lander på et underskud på knap 140 millioner kroner.

Omsætning faldet

Værre for IBM er det, at IBM Danmarks omsætning er faldet med 300 millioner kroner i 2010 i forhold til 2009.

Selskabets direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, peger i Børsen på, at især salget til de mindre og mellemstore virksomheder ikke har levet op til forventningerne.

"Vi begyndte året fornuftigt, men så kom der en pause, indtil de sidste måneder af året, hvor vi havde en forrygende afslutning," siger han til avisen.

Ifølge ham ser IBM Danmark nu konsekvenserne af, at mange virksomheder flytter deres it-opgaver til udlandet, hvor ydelserne er billigere.

"Kunderne ønsker så effektiv og billig en leverance som muligt, og når kompetencerne er til stede lokalt ude i verden, er det dem, kunderne vælger," siger han til Børsen.

Han tør endnu ikke sige noget om, hvordan han regner med, at IBM Danmark vil lande i 2011.

Overskudsgrad falder

Samtidig med de faldende tal og det store underskud er også IBM Danmarks overskudsgrad faldet fra ni til 6,7.

Det skyldes, at der i markedet har været pres på priserne, hvilket har ført til, at IBM har været nødt til at levere til lavere priser.

Lars Mikkelgaard-Jensen siger til Børsen, at han er godt tilfreds med en overskudsgrad på 6,7, når man tager markedsdynamikken i betragtning.

Læs også:

Hvorfor har IBM hele tiden underskud i Danmark?

IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

IBM ude med endnu et millionunderskud

IBM Danmark i stiv modvind - er der en plan?

Ekspert: Hårdt pres på IBM-direktør

Rekordtab til IBM - dansk nedbrud har kostet kassen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos