Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

Pengene fortsætter med at vælte ud af IBM Danmark, der har tabt mere end en milliard kroner i de seneste fem år.

Artikel top billede

Danmarks største it-virksomhed, IBM, fortsætter med at tabe hundredevis af millioner af kroner.

Selskabet kom ud af regnskabsåret 2010 med et underskud på knap 140 millioner kroner. Det kommer i kølvandet på sidste års underskud på 239 millioner kroner.

I alt har IBM Danmark tabt 1,2 milliarder kroner i de seneste fem år. Du kan læse mere om, hvorfor IBM hele tiden har underskud her.

Med i billedet hører dog, at IBM Danmark kom ud af 2010 med et driftsoverskud på 497 millioner kroner, som imidlertid bliver spist op af investeringer i driftscentre og lignende.

Samlet betyder det, at årets resultat lander på et underskud på knap 140 millioner kroner.

Omsætning faldet

Værre for IBM er det, at IBM Danmarks omsætning er faldet med 300 millioner kroner i 2010 i forhold til 2009.

Selskabets direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, peger i Børsen på, at især salget til de mindre og mellemstore virksomheder ikke har levet op til forventningerne.

"Vi begyndte året fornuftigt, men så kom der en pause, indtil de sidste måneder af året, hvor vi havde en forrygende afslutning," siger han til avisen.

Ifølge ham ser IBM Danmark nu konsekvenserne af, at mange virksomheder flytter deres it-opgaver til udlandet, hvor ydelserne er billigere.

"Kunderne ønsker så effektiv og billig en leverance som muligt, og når kompetencerne er til stede lokalt ude i verden, er det dem, kunderne vælger," siger han til Børsen.

Han tør endnu ikke sige noget om, hvordan han regner med, at IBM Danmark vil lande i 2011.

Overskudsgrad falder

Samtidig med de faldende tal og det store underskud er også IBM Danmarks overskudsgrad faldet fra ni til 6,7.

Det skyldes, at der i markedet har været pres på priserne, hvilket har ført til, at IBM har været nødt til at levere til lavere priser.

Lars Mikkelgaard-Jensen siger til Børsen, at han er godt tilfreds med en overskudsgrad på 6,7, når man tager markedsdynamikken i betragtning.

Læs også:

Hvorfor har IBM hele tiden underskud i Danmark?

IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

IBM ude med endnu et millionunderskud

IBM Danmark i stiv modvind - er der en plan?

Ekspert: Hårdt pres på IBM-direktør

Rekordtab til IBM - dansk nedbrud har kostet kassen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S