Dansk it-iværksætter scorer yderligere 37 mio kroner

Danske komet-virksomhed får masser af opmærksomhed og penge fra udlandet på en rigtig god ide. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter.

Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer.

Den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift har ifølge Financial Times scoret 37 millioner kroner til videreudvikling af selskabets e-faktura-produkt.

Ifølge avisen kommer pengene fra venture-investoren Notion Capital, der ser store muligheder i Tradeshift.

Det er der også andre, der gør. For blot et halvt år siden investerede PayPal - der ejes af eBay - nemlig angiveligt 100 millioner kroner i Tradeshift. Det kan du læse mere om her.

60.000 kunder

Tradeshift har ifølge Financial Times omkring 60.000 kunder. De anvender selskabets gratis, netbaserede fakturerings-system.

Tradeshift planlægger at opbygge omsætning på forskellige applikationer, som kan kobles på grund-systemet.

Ifølge Notion Capital udføres omkring 84 procent af al fakturering i dag stadig manuelt på papir.

Det betyder, at der er enormt potentiale i at udvikle en elektronisk løsning - ikke mindst, hvis der er tale om enkle løsninger.

Ifølge Financial Times består de elektroniske løsninger, der i dag er tilgængelige på markedet, af ret komplekse og dyre systemer.

Tradeshift konkurrerer i markedet med selskaber som britiske Sage, tyske SAP og amerikanske Salesforce.

Tradeshift er grundlagt af Christian Lanng med superinvestoren Morten Lund på sidelinien. Du kan læse mere om Christian Lanngs ide her.

Læs også:

It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter.

Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks