Dansk it-iværksætter scorer yderligere 37 mio kroner

Danske komet-virksomhed får masser af opmærksomhed og penge fra udlandet på en rigtig god ide. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter.

Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer.

Den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift har ifølge Financial Times scoret 37 millioner kroner til videreudvikling af selskabets e-faktura-produkt.

Ifølge avisen kommer pengene fra venture-investoren Notion Capital, der ser store muligheder i Tradeshift.

Det er der også andre, der gør. For blot et halvt år siden investerede PayPal - der ejes af eBay - nemlig angiveligt 100 millioner kroner i Tradeshift. Det kan du læse mere om her.

60.000 kunder

Tradeshift har ifølge Financial Times omkring 60.000 kunder. De anvender selskabets gratis, netbaserede fakturerings-system.

Tradeshift planlægger at opbygge omsætning på forskellige applikationer, som kan kobles på grund-systemet.

Ifølge Notion Capital udføres omkring 84 procent af al fakturering i dag stadig manuelt på papir.

Det betyder, at der er enormt potentiale i at udvikle en elektronisk løsning - ikke mindst, hvis der er tale om enkle løsninger.

Ifølge Financial Times består de elektroniske løsninger, der i dag er tilgængelige på markedet, af ret komplekse og dyre systemer.

Tradeshift konkurrerer i markedet med selskaber som britiske Sage, tyske SAP og amerikanske Salesforce.

Tradeshift er grundlagt af Christian Lanng med superinvestoren Morten Lund på sidelinien. Du kan læse mere om Christian Lanngs ide her.

Læs også:

It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter.

Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job