Villy og Helle vil dele pc'er ud til alle skoleelever

Alle skoleelever skal have en computer, fremgår det blandt andet af Socialdemokraternes og SF's udspil til en skolereform, der indeholder flere digitaliseringsforslag.

Artikel top billede

Villy Søvndal (SF) og Helle Thorning Schmidt (S). Foto fra galleri: Fair Løsning 2020, www.Sammenomdanmark.dk.

Læs også:

S og SF: Sådan kan vi spare enorme beløb med it

Med Socialdemokraternes og SF's plan mod 2020 - "Sammen om Danmark" - lægger de to partier op til slagsmål i skolegården omkring, hvor stor satsningen på elevernes it-kompetencer skal være.
 
Mens regeringen for et halvt år siden kastede en halv it-milliard efter folkeskolen med midler fra ABT-fonden (anvendt borgernær teknologi), ønsker oppositionen med sin plan at hæve det beløb for blandt andet at finansiere en digital reform med storstilet it-opgradering.
 
"Socialdemokraterne og SF vil derfor gennemføre en digital revolution i folkeskolen, hvor alle elever og lærere udstyres med en digital værktøjskasse - det kan for eksempel være i form af en bærbar pc eller en såkaldt tablet pc," hedder det i partiernes fælles udspil til de økonomiske rammer frem mod 2020.
 
Lærerne skal på it-skolebænken
Et andet sted i rapporten er der skruet mere ned for retorikken. Her fremgår det, at der kun skal uddeles pc'er til de få elever, der ikke allerede har i dag.
 
It-ordfører fra Socialdemokraterne, Yildiz Akdogan, fortæller til Computerworld, at hvis partiet får magt, som det har agt, så er det næppe sidste gang, at ABT-fonden skal være med til at finansiere det digitale løft.
 
"Det handler dog ikke kun om flere og hurtigere computere. Det skal også ske på software- og kompetencesiden," fortæller hun. 
 
Socialdemokraterne har længe slået et slag for, at informationsteknologi skal være den fjerde grundkompetence i folkeskolen efter at læse, regne og skrive. Og den tankegang skal for alvor gøres til virkelighed, hvis rød blok kommer til magten. 
 
"Det er så sørgeligt, når der står et pc-lokale helt bagerst nede på skolens bibliotek. Eleverne skal i stedet have integreret computerne i dagligdagen, og det gælder naturligvis også på lærerseminarerne," mener Yildiz Akdogan.
 
Del og hersk
Samtidig fremhæver it-ordførerkollega Hanne Agersnap fra SF, at software kan være med til at lette det omkostningspres, der er på folkeskolen, via differentieret undervisning.
 
Det koncept går ud på, at de stærke elever i højere grad end nu kan klare sig selv med digitale undervisningsmidler, mens lærerressourcerne så kan fokuseres på de svagere elever.
 
Samtidig sigter de to oppositionspartier mod en app store i folkeskolen, hvor elever og lærere kan downloade undervisningsmateriale fra nettet. 
 
Netop det forslag har regeringen også medtaget i sin fællesoffentlige digitaliseringsstrategi, der så småt er ved at finde vej til forhandlingsbordet, hvor det inden for få uger skal diskuteres med kommunerne og regionerne.

Læs også:

Oppositionen vil betjene dig ved hjælp af video

S og SF vil tvinge bredbånd ud på bøhlandet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job