Rød blok: Kommunale it-chefer skal op i hierarkiet

SF's it-ordfører, Hanne Agersnap, vil have it-kyndige personer i kommune-toppen for at sikre effektiviseringer og innovationer. Læs her, hvilke forslag rød blok ellers har til digitaliseringen i Danmark.

Artikel top billede

Efter Computerworld-læserne for nogle uger siden bombarderede redaktionen med forslag til, hvordan Danmark kunne spare/tjene 16 milliarder kroner til finansieringen af efterlønnen, har SF's it-ordfører Hanne Agersnap fået noget at tænke på. 
   
For hun har læst forslagene igennem, og fremhæver blandt andet Ole Sauffaus' forslag om at fratage politikerne beslutningskompetencen som et "interessant" forslag, selvom hun mener, det konkrete forslag er lidt vidtrækkende.
 
"Der er ingen tvivl om, at den kommunale it-chef skal helt op og sidde sammen med kommunaldirektøren ude i kommunerne, hvis vi skal have speedet digitaliseringen op," siger Hanne Agersnap.
 
På den måde mener hun, at politikerne og beslutningstagerne i større omfang bliver omgivet af it-kyndige, der ikke "bare" skal få forvaltningens teknik til at køre.
 
It-gevinsten skal blive i kommunerne
Derfor skal den kommunale it-chef ifølge Hanne Agersnap som minimum op på samme niveau som kommunens økonomi-direktør.
 
"Man skal måske i samme hug til at kigge efter andre profiler for it-chefer. Nogen, der er mere forvaltningsorienterede frem for at være koncentreret om dimser og teknologi," siger Hanne Agersnap. 

Samtidig mener hun, at de kommunale digitaliseringsplaner skal godkendes af en kommunalbestyrelse eksempelvis hvert andet år, så bordet fanger i højere grad for kommunalpolitikerne.

S: It skal være den fjerde grundkompetence i skolen

"Her er det vigtigt at understrege, at når kommunerne så får og udfører de gode idéer, så skal kommunerne kunne beholde gevinsten," siger hun med henblik på, at afleveringen af overskuddet til statskassen ikke ligefrem er motiverende for innovationen i en kommune.
 
Den interaktive folkeskole
Hun nævner også, at flere læserforslag om sundheds-it er yderst relevante, og der kan spares mange penge på området. 

Hanne Agersnap fremhæver dog folkeskolen som et af de vigtigste områder, der skal investeres i, hvis Danmark fremover skal have en chance i den internationale konkurrence.
 
"Der ligger et kæmpe uudnyttet potentiale i de elektroniske undervisningsværktøjer for at møde den enkelte elev på elevens niveau og præmisser. I dag er der jo ofte en tendens til, at de gode og knap så gode elever mødes på midten og får den samme undervisning," forklarer hun.
 
SF-politikeren fremhæver især smartboards, e-bøger og andre interaktive undervisningsmaterialer, der kunne give en mere effektiv og differentieret undervisning.
 
Læse, skrive, regne og it
Også Socialdemokraternes it-ordfører, Yildiz Akdogan, fremhæver skolen som et af de vigtigste vækstområder som en del af partiets fokus på forbedring af danskernes it-kompetencer over en bred kam.
 
"Derfor er det mit store ønske og vision, at it bliver den fjerde grundkompetence i folkeskolen på linje med at læse skrive og regne. Hvis vi virkelig vil rykke på området som it-nation, så er vi nødt til at investere i vores unge. Der kan være mange kommende programmører, teknikere, annimationsgrafikere eller spiludviklere, der kan opfostres," fortæller Yildiz Akdogan. 
 
Hun nævner dog også, at partiet for nyligt har fremlagt en konkret plan for, hvordan det offentlige skal i dataskyerne med store besparelser til følge.
 
Planen indeholder blandt andet en opdatering af lovgrundlaget for databeskyttelsen og fællesoffentligt samarbejde for sikring af personfølsomme oplysninger.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen