Her er de mest populære programmeringssprog

Java og C kæmper stadig om at være det mest udbredte programmeringssprog. Se her, hvordan top20-listen over de mest udbredte programmeringssprog ser ud.

Artikel top billede

Java er det mest populære programmeringssprog med C som en skarp konkurrent om udviklernes gunst.

Det viser en opgørelse foretaget af TIOBE Software.

"Og hvad så?" vil den indsigtfulde læser formentlig spørge.

Valg af programmeringssprog skal jo ikke baseres på hvilket sprog, der er det mest populære eller sexede. Den slags Paradise Hotel-udvælgelseskriterier bør ikke indgå, når programmerings-sproget for et kommende system skal vælges.

Vælg sprog efter opgave

Som det hedder i alle gode bøger om systemudvikling, bør man vælge det sprog, der er mest egnet til at løse den pågældende opgave.

Eksempelvis har programmeringssproget Erlang vist sig at være fremragende til programme-ring af systemer med en stor grad af samtidighed og fejltolerance, hvilket har gjort det populært i telekommunikations-branchen, men ellers er det et nichesprog.

(Dog gør Erlangs force indenfor samtidighed og fejltolerance det interessant på mainstream-platforme som Java, i takt med at computere udstyres med flerkerne-processorer og antallet af distribuerede systemer øges).

Popularitet indikator for gode værktøjer

Selvom man bør vælge sprog efter opgavens karakter, kan man i virkelighedens verden ikke vælge at se bort fra et sprogs popularitet og udbredelse.

Skal en virksomhed ud at finde udviklere til et kommende projekt, så er det en fordel at kunne vælge fra en stor pulje af udviklere frem for at være afhængig af en minoritet.

Samtidig har populære programmeringssprog en mangfoldig økokultur i form af gode værktøjer, solide programmeringsbiblioteker og aktive udviklermiljøer.
 
Der er derfor en selvforstærkende effekt for programmeringssprogs popularitet.

Jo mere udbredt et sprog er, desto flere personer og virksomheder er interesserede i at anvende det.

C og Java har i de sidste mange år kæmpet om at ligge på toppen af TIOBE-indekset. Som det ses på billedet til højre, har det for det meste været Java, der har ligget øverst.

Apps hjælper Objective-C

Et af de hurtigst voksende programmeringssprog er Objective-C, der ifølge TIOBE-indekset er øget med 2,65 procent i popularitet. Apps til Apples iOS, der anvendes som styresystem i iPhones og iPads udvikles i Objective-C.

Danskere bag populære programmeringssprog

Et andet programmeringssprog, der vokser pænt i popularitet er C#, der voksede med 2,76 procent i forhold til maj sidste år.

C# er udtænkt af danskeren Anders Hejlsberg, der arbejder som sprogdesigner hos Microsoft. Anders Hejlsberg havde også en stor kodefinger med i udviklingen af Delphi, da han var ansat hos Borland. Delphi er stadig populært, men har tabt 1,49 procent i TIOBE-popularitet.

En anden sprogdesigner med danske rødder, dansk-canadieren Rasmus Lerdorf, må også se sit scriptsprog PHP miste en del på TIOBE-popularitets-skalaen. Trods et fald på 2,57 procent bevarer PHP sin plads som det femte mest populære programmeringssprog.

Imens holder C++, som en anden dansker Bjarne Stroustrup står bag, sig også godt til på popularitetsskalaen.

Husk, en god udvikler bør være i stand til at tilegne sig et nyt programmeringssprog rimeligt hurtigt. Men det kan tage tid at lære de ofte omfangsrige udviklingsbiblioteker og diverse tilhørende hjælpeværktøjer at kende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job