Pas på: Svindlerne har kig på din mobiltelefon

Mobiltelefonen er phishernes bedste ven. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det ser ud til, at den almindelige pc-bruger er ved at blive bedre til at genkende falske websites, der forsøger at stjæle kodeord, men når det kommer til mobiltelefoner, er der stadig store problemer med at afkode forsøg på phishing.

Forskere ved University of California, Berkeley, undersøgte for nyligt (pdf) 100 mobilapplikationer udviklet til Android og iOS og designede derefter 15 teknikker, som svindlere potentielt kunne bruge til at skrive skadelige programmer til at stjæle brugernavne og kodeord til websites såsom Facebook eller Twitter.

Denne forskning understreger et vanskeligt emne, der trænger sig mere og mere på, idet brugerne i stigende grad anvender deres mobiltelefoner til at gå på nettet.

Problemet hænger sammen med, at mobilbrugerne bliver vant til at indtaste deres brugernavne og kodeord i deres mobil-apps.

Log ind - og vupti

Første gang en app vil have adgang til en anden - eksempelvis for at give mulighed for at dele noget over Twitter eller Facebook - viser den som regel et vindue, hvor brugeren anmodes om at logge ind på det relevante website.

Men der er som regel ingen måde, brugerne kan sikre sig, at denne login-side er legitim og faktisk tilhører det website, den giver sig ud for at tilhøre.

Browsere på almindelige computere har adresselinjer, som på forskellige måder hjælper webbrugerne til at afgøre, om de er ved at blive narret af phishere, men det står anderledes til i den mobile verden.

Telefonernes skærme er så små, at der ofte simpelthen ikke er plads til den slags beskyttelsesforanstaltninger.

Ved hjælp af test (pdf) har forskerne vist, at det på grund af telefonernes små skærme er næsten umuligt for mobilbrugere at skelne mellem legitime og falske websites.

Forskerne konkluderer, at det vil være let for en kriminel at udvikle et skadeligt program, der enten kan spionere på brugerne, mens de indtaster deres kodeord, eller omdirigere dem til et phishing-site, der ligner det rigtige site på en prik.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S